• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Mieszkańcy „Dolnioka” odwiedzili radnych na ostatniej sesji w urzędzie gminy, aby wyrazić swoje zdanie na temat transportu publicznego na terenie gminy. Na razie nie kończy się serial na temat komunikacji zbiorowej w Świerklanach. Choć darmowy bilet do Żor zapowiadany był na styczeń, prawdopodobnie mieszkańcy gminy będą mogli skorzystać z bezpłatnych kursów od 1 maja.


Mieszkańcy Świerklan Dolnych przybyli na sesję, by na oczach radnych złożyć zażalenie do wójta. „My mieszkańcy Świerklan Dolnych jesteśmy zbulwersowani i zszokowani sytuacją jaka ma miejsce w komunikacji autobusowej w sołectwie Świerklan Dolnych. Po wystąpieniu z MZK wójt wraz z radnymi, a w szczególności z radnymi Świerklan Dolnych, zobowiązany jest do tego, aby zapewnić transport na takim poziomie, aby mieszkańcy nie byli poszkodowani. Zapewnienie transportu należy do zadań własnych gminy, dlatego mamy pretensje i żal do wójta o to, że z tego zadania się nie wywiązuje. Mieszkańcy, głównie osoby niepełnosprawne, starsze i chore, nie są na tyle sprawne, aby wchodzić do malutkich przepełnionych busów, gdzie wejścia są bardzo wąskie i nieprzystosowane do osób niepełnosprawnych. Rozkład jazdy busów jest również nie do zaakceptowania.” – piszą w petycji osoby niezadowolone z transportu zbiorowego.

Autobusy od maja

– Gmina wystąpiła z MZK z tego powodu, że nie miała wpływu na komunikację. Głównym problemem były kursy w kierunku Rybnika, gdzie gmina miała pięciu przewoźników, z których ZTZ Rybnik i MZK Jastrzębie byli dotowani z budżetu gminy, a w ograniczony sposób obsługiwali gminę. ZTZ obsługiwał tylko Jankowice i częściowo Świerklany Górne. Pozostali mieszkańcy musieli korzystać z prywatnych przewoźników. ZTZ nie potrafił dogadać się z MZK Jastrzębie odnośnie jednego biletu. O tym mówiło się już od kilku lat, a nie było żadnego ruchu z jednej czy drugiej strony. Z tego powodu Świerklany postanowiły zorganizować przewóz na swoim terenie, Żory na terenie granic miasta i Wodzisław u siebie – przypomniał wójt Antoni Mrowiec. – My chcemy zorganizować przejazd do Wodzisławia na tych samych warunkach, na jakich jest przejazd do Żor. Na 80 procent przejazd do Wodzisławia również będzie bezpłatny dla mieszkańców. Chcemy zmienić przewoźnika i w tym temacie mam się spotkać z firmą, która wygrała przetarg w Żorach. To firma A21. Wstępnie ustaliliśmy, że po uregulowaniu spraw w Żorach, będziemy dogadywać transport do Wodzisławia. Chcemy, aby były to te same autobusy co kiedyś, ale nie ma sensu, żeby jeździł duży autobus, który nie będzie mieć obłożenia. Będąc w MZK nie mieliśmy możliwości modyfikacji. Od pierwszego maja wszystko powinno sprawnie funkcjonować – zapowiada wójt.

Musicie obiecać

Mieszkańcy obecni na sesji nie chcieli zgodzić się z koniecznością przesiadki, jednak tylko w ten sposób gminie uda się sprawnie połączyć kursy w kierunku Wodzisławia i Żor oraz Rybnika. Wójt zapowiada również, że może pojawić się 14 kursów, ale wtedy bilet będzie płatny. Cena biletu jednorazowego ma wynosić 2 zł, miesięcznego normalnego 60 zł i ulgowego 30 zł. – Do tego jeszcze bardzo daleko. Są osoby, które nie potrafią wejść do małego busa, aby dojechać na rehabilitację. Ważne jest również, czy trzeba się będzie przesiadać – skomentowała Bronisława Wojtczak, mieszkanka ulicy Wodzisławskiej. Z przesiadką trzeba będzie się pogodzić. Gmina musi połączyć interesy wszystkich sołectw, również Jankowic, aby w miarę zadowolić wszystkich mieszkańców. Centrum przesiadkowe dla całej gminy będzie znajdowało się przy kościele w Świerklanach. Stąd autobusy pojadą na Rybnik, na Żory i Wodzisław. – Musicie nam obiecać, że autobusy będą przystosowane dla starszych i niepełnosprawnych – stwierdziła Bronisława Wojtczak. – Nic nie możemy obiecać. Mogę jedynie zapewnić, że będziemy robić wszystko, abyście państwo byli w miarę zadowoleni – podsumował przewodniczący rady gminy Włodzimierz Barwinek.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl

Relacja z ostatniego zebrania sołeckiego w Świerklanach Dolnych z kontynuacją tematu komunikacji w najbliższym wydaniu Tygodnika Rybnickiego!
 • jojo

  Fons ty jesteś głupszy niż ustawa przewiduje

 • fons

  Dlaczego gmnina ma doplacac do autobusow, ktore przejezdzaja przez nasza miejscowosc. Sa prywatni przewoznicy co kursuja i sie oplaca. Jak sie komus nie podoba to do auta i jedziesz gdzie chcesz.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany