• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Mieszkańcy „Dolnioka” odwiedzili radnych na ostatniej sesji w urzędzie gminy, aby wyrazić swoje zdanie na temat transportu publicznego na terenie gminy. Na razie nie kończy się serial na temat komunikacji zbiorowej w Świerklanach. Choć darmowy bilet do Żor zapowiadany był na styczeń, prawdopodobnie mieszkańcy gminy będą mogli skorzystać z bezpłatnych kursów od 1 maja.


Mieszkańcy Świerklan Dolnych przybyli na sesję, by na oczach radnych złożyć zażalenie do wójta. „My mieszkańcy Świerklan Dolnych jesteśmy zbulwersowani i zszokowani sytuacją jaka ma miejsce w komunikacji autobusowej w sołectwie Świerklan Dolnych. Po wystąpieniu z MZK wójt wraz z radnymi, a w szczególności z radnymi Świerklan Dolnych, zobowiązany jest do tego, aby zapewnić transport na takim poziomie, aby mieszkańcy nie byli poszkodowani. Zapewnienie transportu należy do zadań własnych gminy, dlatego mamy pretensje i żal do wójta o to, że z tego zadania się nie wywiązuje. Mieszkańcy, głównie osoby niepełnosprawne, starsze i chore, nie są na tyle sprawne, aby wchodzić do malutkich przepełnionych busów, gdzie wejścia są bardzo wąskie i nieprzystosowane do osób niepełnosprawnych. Rozkład jazdy busów jest również nie do zaakceptowania.” – piszą w petycji osoby niezadowolone z transportu zbiorowego.

Autobusy od maja

– Gmina wystąpiła z MZK z tego powodu, że nie miała wpływu na komunikację. Głównym problemem były kursy w kierunku Rybnika, gdzie gmina miała pięciu przewoźników, z których ZTZ Rybnik i MZK Jastrzębie byli dotowani z budżetu gminy, a w ograniczony sposób obsługiwali gminę. ZTZ obsługiwał tylko Jankowice i częściowo Świerklany Górne. Pozostali mieszkańcy musieli korzystać z prywatnych przewoźników. ZTZ nie potrafił dogadać się z MZK Jastrzębie odnośnie jednego biletu. O tym mówiło się już od kilku lat, a nie było żadnego ruchu z jednej czy drugiej strony. Z tego powodu Świerklany postanowiły zorganizować przewóz na swoim terenie, Żory na terenie granic miasta i Wodzisław u siebie – przypomniał wójt Antoni Mrowiec. – My chcemy zorganizować przejazd do Wodzisławia na tych samych warunkach, na jakich jest przejazd do Żor. Na 80 procent przejazd do Wodzisławia również będzie bezpłatny dla mieszkańców. Chcemy zmienić przewoźnika i w tym temacie mam się spotkać z firmą, która wygrała przetarg w Żorach. To firma A21. Wstępnie ustaliliśmy, że po uregulowaniu spraw w Żorach, będziemy dogadywać transport do Wodzisławia. Chcemy, aby były to te same autobusy co kiedyś, ale nie ma sensu, żeby jeździł duży autobus, który nie będzie mieć obłożenia. Będąc w MZK nie mieliśmy możliwości modyfikacji. Od pierwszego maja wszystko powinno sprawnie funkcjonować – zapowiada wójt.

Musicie obiecać

Mieszkańcy obecni na sesji nie chcieli zgodzić się z koniecznością przesiadki, jednak tylko w ten sposób gminie uda się sprawnie połączyć kursy w kierunku Wodzisławia i Żor oraz Rybnika. Wójt zapowiada również, że może pojawić się 14 kursów, ale wtedy bilet będzie płatny. Cena biletu jednorazowego ma wynosić 2 zł, miesięcznego normalnego 60 zł i ulgowego 30 zł. – Do tego jeszcze bardzo daleko. Są osoby, które nie potrafią wejść do małego busa, aby dojechać na rehabilitację. Ważne jest również, czy trzeba się będzie przesiadać – skomentowała Bronisława Wojtczak, mieszkanka ulicy Wodzisławskiej. Z przesiadką trzeba będzie się pogodzić. Gmina musi połączyć interesy wszystkich sołectw, również Jankowic, aby w miarę zadowolić wszystkich mieszkańców. Centrum przesiadkowe dla całej gminy będzie znajdowało się przy kościele w Świerklanach. Stąd autobusy pojadą na Rybnik, na Żory i Wodzisław. – Musicie nam obiecać, że autobusy będą przystosowane dla starszych i niepełnosprawnych – stwierdziła Bronisława Wojtczak. – Nic nie możemy obiecać. Mogę jedynie zapewnić, że będziemy robić wszystko, abyście państwo byli w miarę zadowoleni – podsumował przewodniczący rady gminy Włodzimierz Barwinek.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl

Relacja z ostatniego zebrania sołeckiego w Świerklanach Dolnych z kontynuacją tematu komunikacji w najbliższym wydaniu Tygodnika Rybnickiego!
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany