• Facebook
 • Google+
 • Twitter

To nie koniec tematu podziału Świerklan. Jankowice nadal chcą się odłączyć. Nikt z tego tematu nie rezygnuje, bo nadal chcemy doprowadzić do odłączenia się Jankowic od Świerklan – mówi sołtys Jankowic Jerzy Rugor. Lada dzień do urzędu wpłynie wniosek o zorganizowanie nadzwyczajnej sesji rady gminy. Podczas tej sesji przedstawimy projekt uchwały z wnioskiem o podział gminy. Teraz radni będą musieli podjąć taką decyzję.


Referendum się nie powiodło. Frekwencja była za niska. Co teraz?
Nikt z tego tematu nie rezygnuje, bo nadal chcemy doprowadzić do odłączenia się Jankowic od Świerklan. Lada dzień do urzędu wpłynie wniosek o zorganizowanie nadzwyczajnej sesji rady gminy. Podczas tej sesji przedstawimy projekt uchwały z wnioskiem o podział gminy. Teraz radni będą musieli podjąć taką decyzję.

Ale to radni ze Świerklan mają w radzie gminy większość. Czy to nie jest przegrana z góry sprawa?
Do tej pory mówiło się, że mieszkańcom Świerklan jest obojętne, czy dojdzie do podziału, czy nie. Skoro tak, to niech radni z tych dwóch sołectw wezmą pod uwagę wolę mieszkańców Jankowic. A ich wola jest taka, że chcą się rządzić sami i pokazali to podczas referendum. Przecież u nas do urn poszło blisko 75-procent mieszkańców. Ludzie przychodzili o kulach, z grypą, byle zagłosować. I niemal wszyscy jasno opowiedzieli się za odłączeniem. Ich wolę radni powinni teraz uszanować. To jest przecież rekordowa frekwencja. Nigdy dotąd żadne wybory, żadna inicjatywa nie spotkała się u nas z takim odzewem. Tych ludzi trzeba wysłuchać i zrobić to, czego oni chcą. Liczę, że radni to uszanują.

Spodziewaliście się, że sprawa odłączenia się, aż tak bardzo zmobilizuje mieszkańców?
Nie. Spodziewałem się, że do urn pójdzie może około 60 procent jankowiczan. Ale za to nie sądziłem, że w Świerklanach nie zagłosuje prawie nikt. Tam przecież frekwencja wyniosła 3 procent. Od początku wójt gminy mówił, że mamy sami zdecydować o swojej przyszłości.

Nie obawiacie się, że teraz po referendum wójt jeszcze bardziej przykręci Jankowicom kurek z pieniędzmi?
Nam już nie ma w zasadzie co zabrać, bo wziął już niemal wszystko. To jasno widać w budżecie na ten rok i w planach inwestycji na kolejne lata.

Autor: Barbara Kubica [ DZIENNIK ZACHODNI ]
Źródło: www.rybnik.naszemiasto.pl
 • Mano

  Panie Rugor proponuje do psychiatry bo na psychologa za późno. Co jedno mało koryto wykarmić to chcesz nowe budować, może marzy ci się zostać NAJLEPSZYM WÓJTEM w województwie i brać znowu 10 tys od podatników, może niespełnione ambicje ze szkoły, weź człowieku wnuki bawić, a nie dzielić ludzi i rewolucje październikowe we wsi robić

 • aga

  Co żeś broł >

 • pepe6

  Mieszkańcy całej ziemi mieli jedną mowę, czyli jednakowe słowa. A gdy wędrowali ze wschodu, napotkali równinę w kraju Szinear i tam zamieszkali. I mówili jeden do drugiego: „Chodźcie, wyrabiajmy cegłę i wypalmy ją w ogniu”. A gdy już mieli cegłę zamiast kamieni i smołę zamiast zaprawy murarskiej, rzekli: „Chodźcie, zbudujemy sobie miasto i wieżę, której wierzchołek będzie sięgał nieba, i w ten sposób uczynimy sobie znak, abyśmy się nie rozproszyli po całej ziemi”. A Pan zstąpił z nieba, by zobaczyć to miasto i wieżę, które budowali ludzie, i rzekł: „Są oni jednym ludem i wszyscy mają jedną mowę, i to jest przyczyną, że zaczęli budować. A zatem w przyszłości nic nie będzie dla nich niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić. Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego!” W ten sposób Pan rozproszył ich stamtąd po całej powierzchni ziemi, i tak nie dokończyli budowy tego miasta. Dlatego to nazwano je Babel, tam bowiem Pan pomieszał mowę mieszkańców całej ziemi. Stamtąd też Pan rozproszył ich po całej powierzchni ziemi. (Księga Rodzaju 11,1-9)

 • qwerty

  Gańba panie R….

 • Kamil

  Zamiast wydawać kase na jakieś referendum to może pomyśleć o młodzieży w Świerklanach.. Dużo osób chciało by trenować sporty walki ale w takiej Gminie jak nasza nie ma nic! młodzież trenuje w klubach w Jastrzębiu, Rybniku, Wodzisławiu i reprezentują te miasta na dobrym poziomie a mogłyby reprezentować naszą Gminę! Nie każdy chce grać w piłkę nożną.. Zamiast zainwestować w młodzież wolicie wywalić kase na jakieś referendum i inne dziadostwa.. Później sie dziwicie że młodzież ma nadwagę, większość 15-19 lat woli pić, palić i niszczyć swoje zdrowie przez używki bo nie mają co robić w tych Świerklanach. No ale jak nie mają żadnej motywacji do działania to później tak jest.. ZRÓBCIE COŚ Z TYM !!

 • kolo

  Dokładnie decyzja zapadła i koniec… Jak Jankowice chciały mogli się odłączyć gdyby im poszło do referendum ok 300 osób więcej.. Więc koniec w temacie!

 • aga

  Znam dobrego psychiatrę.Nie potrzebujesz panie recesjonisto?

 • aww

  Może zrobimy kolejne referendum? Skoro to z pieniędzy podatników to można robić do woli! Frekwencja nie dopisała, to teraz powinni za to wszystko zapłacić Ci, którym najbardziej zależało na odłączeniu.

 • Edi

  Referendum było ale mało kto w Świerklanach o nim wiedzial , mozna by rzec ze to bylo jakies tajne referendum , bo ani w kosciele nic nei mowiono ani nigdzie nic nie wisialo na temat referendum

 • Kamil

  Co za bzdury!!! Żyjemy w demokratycznym Państwie !!! Po wyborach i koniec – nikt nie będzie decydował zamiast ludzi! Decyzja zapadła i kazdy musi się z nią pogodzić.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
 • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
 • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany