• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Była społeczna akcja „A1 za darmo”, były apele samorządowców, przedwyborcze obietnice polityków i wyliczenia ekonomistów. Wygląda na to, że wszystko na nic, bo decyzje w sprawie odpłatności za naszą autostradę już zapadły w zaciszach politycznych gabinetów. Przez wiele miesięcy samorządowcy, media i politycy przekonywali decydentów w Warszawie, że dla naszej aglomeracji bezpłatne przejazdy autostradą A1 są niezbędne. Podczas zeszłorocznej kampanii wyborczej kandydatka PO – Joanna Kluzik-Rostkowska twierdziła nawet, że sprawę załatwiła już z ministrem finansów – Jackiem Rostowskim.


Z kolei poseł Marek Krząkała zapowiadał w lutym wizytę na Śląsku ministra infrastruktury – Sławomira Nowaka, do którego należą decyzje w sprawie odpłatności za autostrady.

Z nieoficjalnych informacji do których udało nam się dotrzeć wynika, że do zapowiadanej wizyty ministra Nowaka nie doszło, bo wcześniej sam minister wezwał na spotkanie parlamentarzystów z naszego regionu. Na trzymanym w tajemnicy spotkaniu minister miał jasno powiedzieć, że mieszkańcy naszego regionu mogą liczyć jedynie na odpłatność 10 groszy za kilometr, a więc stawkę, która od 1 czerwca będzie obowiązywać na wszystkich państwowych autostradach.

Niedługo po tym, te ustalenia potwierdził w jednym z wywiadów inny członek rządu – wiceminister rozwoju regionalnego – Adam Zdziebło. – Nie ma nic za darmo. Uważam, że jakaś minimalna opłata za przejazdy autostradą powinna obowiązywać, choćby po to, by pokryć koszty utrzymania tej drogi. Dzięki funduszom unijnym te opłaty mogą być niższe, a kwota 10 groszy za kilometr jest akceptowalna. Rząd musi traktować Polaków jedną miarą – mówił w Radiu minister Zdziebło.

W tym miejscu trzeba przypomnieć, że rząd nie traktuje wszystkich Polaków jedną miarą. Po pierwsze, będzie bezpłatna autostrada A4 na wysokości aglomeracji katowickiej. Po drugie, podczas kampanii wyborczej w 2011 roku premier Donald Tusk obiecał, że darmowa będzie Autostradowa Obwodnica Wrocławia. Słowa dotrzymał i w grudniu ubiegłego roku w życie weszły przepisy zmieniające status tej drogi, tak, aby była ona darmowa – więcej na ten temat.

Wygląda więc na to, że politycy są głusi na argumenty, że dla aglomeracji rybnickiej, którą zamieszkuje 650 tysięcy ludzi, bezpłatne poruszanie się autostradą A1 to sprawa kluczowa. I nie chodzi tylko o darmowe dojazdy rybniczan do pracy w Katowicach. O wpływie opłat za przejazdy autostradą na życie gospodarcze naszego regionu wypowiedzieli się również ekonomiści podczas zorganizowanej w Godowie konferencji naukowej.

Ciąg dalszy artykułu tutaj: www.rybnik.com.pl/wiadomosci,nie-ludzmy-sie-ze-autostrada-a1-bedzie-bezplatna,wia5-3266-17210.html
Autor: Wacław Wrana
 • Łukasz

  UWAGA złodziej!!!
  15.05.2012 wiejska 23a ukradli mi z placu benzyne za 150 zł.
  Posprawdzajcie sobie korki od baku.

 • adi

  Ten kto głosował na POpaprańców ma nierówno pod sufitem.Takim ludziom trzeba psychatrów

 • libin

  Głosowaliście za PO no to co się rzucacie Rudy nie lubi hanysów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany