• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Remont ulicy Wodzisławskiej przeszedł już w zaawansowane stadium, co zaczęło wiązać się z całkowitym zamknięciem drogi. M.in. o to, czy wszystko idzie zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, zapytaliśmy Tomasza Pieczka, radnego i inicjatora wcześniejszej blokady drogi.


Szymon Kamczyk. Ile razy mieszkańcy Wodzisławskiej wyszli na ulicę w ramach protestu?

Tomasz Pieczka. Odbyło się w sumie siedem protestów. Zaczęło się od tego, że poszedłem porozmawiać z mieszkańcami. Zgodzili się na propozycję blokady. Sam oczywiście nic bym nie wskórał, a tak dzięki wytrwałości i determinacji mieszkańców udało się niejako wymusić remont. Gdybyśmy zrezygnowali po dwóch lub trzech razach, to dzisiaj droga byłaby co najwyżej sfrezowana, a oszczędności ZDW po przetargach na pewno rozeszłyby się, ale nie w kierunku Świerklan.

Zdarzały się wam sprzeczki z kierowcami?

Podczas protestów ludziom puszczają nerwy. Wiadomo, że kierowcy także albo byli w pracy, albo z pracy wracali. Opierało się to na wzajemnym zrozumieniu, bo oni również nie chcą jeździć po takiej drodze. Protestowaliśmy w słusznej sprawie. Podczas jednej blokady doszło do sprzeczki, ale na szczęście nie doszło do rękoczynów. Większość kierowców rozumiało nasze działania, bo droga była w opłakanym stanie. Ważne, że całe to zamieszanie dało efekty. Kiedy ogłosiliśmy, że za dwa tygodnie znowu będziemy protestować, to ci, którzy mogli, przychodzili. Zawsze każdy dom z Wodzisławskiej miał co najmniej jednego reprezentanta. Podczas największej frekwencji protestowało blisko 60 osób, a stale ok. 30.

W każdym proteście uczestniczyła policja?

Tak, każdy z protestów był zabezpieczany przez funkcjonariuszy, choć zaobserwowaliśmy, że już przy tych ostatnich nie bardzo podobało im się przyjeżdżanie do Świerklan. Później nawet starali się utrudniać. Dziwię się, że skoro przez pierwsze cztery protesty mogliśmy przez półtorej godziny spacerować po pasach i nikt nie miał zastrzeżeń, to dlaczego nagle przy piątym proteście policjanci uznali, że nie możemy? Wydaje mi się, że tak było dlatego, aby nas po prostu zniechęcić. Mieszkańcy jednak się nie poddali i doszliśmy w końcu do porozumienia z policją.

Czy, jako mieszkańcom ul. Wodzisławskiej, zamknięcie drogi na czas remontu stało się dużą uciążliwością?

Pojawiały się różne informacje na temat zamknięcia. Raz słyszeliśmy, że droga będzie połowicznie zamknięta, raz, że całkowicie. Nikt do końca nie wiedział. Kiedy już pojawiła się ekipa, wiedzieliśmy, że bez całkowitego zamknięcia się nie obejdzie. Na pewno każdemu dało się to we znaki, szczególnie firmom i zakładom położonym przy Wodzisławskiej. One na pewno bardziej ucierpiały niż zwykli mieszkańcy, bo nie mogli się do nich dostać klienci. Chcieliśmy protestów, chcieliśmy remontu, więc liczymy się z tym, że muszą być utrudnienia. Wiem, że nie byłoby możliwości zamknięcia tylko jednego pasa, bo ciężki sprzęt nawet nie miałby możliwości pracy. Przeżyjemy to i będziemy mieć świetną drogę. Mamy nadzieję, że według zapowiedzi na wiosnę przyszłego roku zostanie oddany most w Mszanie i po Wodzisławskiej nie będzie już jeździć tyle ciężarówek.

Czy remont przebiega po waszej myśli?

Remont idzie bardzo sprawnie, firma bardzo dobrze się spisuje. W porównaniu do firmy remontującej ul. Aleja, firma odpowiedzialna za remont Wodzisławskiej jest bardzo solidna. Teraz już układana jest nawierzchnia i według naszych informacji, droga ma być gotowa 5 listopada. Pogoda dopisuje, więc praca idzie pełną parą. Nie jesteśmy jednak zadowoleni z braku chodnika w stronę Marklowic. O to również walczyliśmy podczas protestów, jednak nie zostało to uwzględnione w projekcie remontu. Wielokrotnie zwracałem na to uwagę, także w różnego rodzaju pismach. Nie wiem, czy zawiniły władze gminy czy województwa, ale brak tego chodnika to duży minus. Obecnie na ostrym zakręcie nie ma żądnego chodnika, co stwarza wysokie niebezpieczeństwo dla pieszych. Zapewne chodnik będzie robiony w przyszłym roku, jednak uważam, że można było zrobić to za jednym zamachem, a nie dwukrotnie narażać drogę na uciążliwości, czy wręcz zamknięcie. Drugą sprawą, którą również poruszaliśmy, są zatoczki autobusowe. Choć są możliwości, aby je wykonać, nie zostały uwzględnione w projekcie. Następna sprawa to również poszerzenie nawierzchni na skrzyżowaniu Wodzisławskiej w 3 Maja. Wielokrotnie poruszałem tę kwestię. Chodziło o to, aby poszerzyć o ok. 70 cm drogę obok piekarni, aby można było wyminąć z prawej strony tira skręcającego na ul. 3 Maja. To poskutkowałoby zmniejszeniem korków, bo jest tam miejsce, aby poszerzyć ten pas. Te trzy rzeczy nie zostały uwzględnione. Któreś władze to zaniedbały. Teraz w każdym razie czekamy na otwarcie drogi. To już i tak duży krok do przodu.

Autor: Szymon Kamczyk – TygodnikRybnicki
Źródłó: www.nowiny.pl
 • patryk

  zgadzam sie z Olą, tak pewnie droga była by dalej taka jak wcześniej:) Gratulacje inicjatywy:)

 • Ola

  No i bardzo fajnie dzięki Panu i mieszkńcom droga jest wyremontowana oby tak dalej. Pozdrawiam Ola

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany