• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Niecodzienną okazję do całonocnej nauki mieli w piątek 30 maja uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Jankowicach. W placówce tej zorganizowano bowiem pierwszą „Noc Astronomiczno – Językową”. Pomysł na taką imprezę narodził się podczas prac nad projektem „Let’s play together” realizowanym w szkole w ramach programu Comenius.

W zabawie wzięło udział 18 uczniów podstawówki wraz ze swoimi paniami: Danutą Zoń – nauczycielką przyrody, Kingą Szaboń – nauczycielką języka niemieckiego oraz Eweliną Kuźnik – nauczycielką języka angielskiego oraz czwórka podopiecznych Koła Astronomicznego Albireo, uczniów gimnazjów i liceum ogólnokształcącego pod opieką pana Grzegorza Przybyły – astrofizyka i kosmologa.

Program rozpoczął się o godzinie 20.00 wspólnym pomalowaniem kilkudziesięciu piłeczek do tenisa stołowego farbą fluorescencyjną, tak by po kilku godzinach można je było wykorzystać jako „świecące gwiazdy” do tworzenia makiety mapy nieba. Następnie pan Grzegorz Przybyła wprowadził uczniów w tajniki lotów kosmicznych i opowiedział z jakimi niedogodnościami muszą się mierzyć astronauci przebywający na stacjach kosmicznych. Zaopatrzeni w niezbędną wiedzę uczniowie mogli przystąpić do licznych konkursów o tematyce astronomicznej oraz do wspólnych zabaw integracyjno-językowych.

Noc astronomiczna nieodłącznie wiąże się z obserwacją gwiazd i planet, które, korzystając z doskonałej widoczności i bezchmurnego nieba, uczniowie i nauczyciele obserwowali przy pomocy sporego teleskopu znajdującego się w szkolnym obserwatorium. Następnie, już na podwórku szkolnym, nauczyli się rozpoznawać gwiezdne konstelacje. Doskonale widoczne były m.in. gwiazdozbiory Dużej Niedźwiedzicy, Łabędzia, Lwa, Lutni czy Kasjopei. Następnie uczniowie mieli możliwość zagrania w gry komputerowe o tematyce astronomicznej oraz wykazania się swoimi zdolnościami artystycznymi, malując nocne zwierzęta. Zakończeniem programu było wspólne układanie mapy nieba ze świecących w ciemnościach piłeczek.

Impreza zakończyła się o godzinie 8.00 rano, po kilkugodzinnej drzemce na materacach rozłożonych w jednej z sal lekcyjnych. Całe przedsięwzięcie, dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, okazało się sporym sukcesem i na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem dla jego uczestników. Kto wie, może impreza już na stałe wejdzie w kalendarz wydarzeń szkolnych SP Jankowice.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany