• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Wydarzenia historyczne oraz niezwykłe lokalne historie poznają uczniowie szkół z terenu gminy, którzy biorą udział w projekcie „Przeszłość staje otworem”. Po warsztatach dziennikarskich spiszą oni opowieści starszych mieszkańców gminy. Młodzież z zapałem bierze udział w zajęciach dziennikarsko-fotograficznych, organizowanych w ramach projektu przez Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Edukacji „Jan”.

Uczestnicy projektu dowiedzieli się m.in. w jaki sposób poprawnie konstruować teksty i jak fotografować swoich rozmówców. – Uzyskana wiedza na pewno przyda się uczestnikom warsztatów w przyszłości. To nie tylko umiejętności tworzenia wypowiedzi, ale także podstawy fotografii, które być może zachęcą młodzież do ciekawego hobby – mówi Elżbieta Pierchała, prezes Stowarzyszenia „Jan”. Podczas ostatnich warsztatów uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób dobierać do tekstu tytuły i ilustracje, aby zainteresować czytelnika.

Fakty i legendy

Przez uczestnikami projektu spotkanie z ciekawymi seniorami. To oni będą inspiracją do powstania tekstów o przeszłości. Zadaniem starszych mieszkańców z terenu gminy Świerklany jest przygotowanie opowieści i historycznych, a być może także legendarnych wydarzeniach. W ten sposób młodzież z pierwszej ręki dowie się w jaki sposób przebiegała druga wojna światowa w Świerklanach, co straszyło mieszkańców w przeszłości oraz w jaki sposób powstał kościół w Jankowicach. Ostatecznie zebrane historie zostaną wydane w formie publikacji, która trafi do szkół i bibliotek. Projekt może być realizowany dzięki dotacji pozyskanej w ramach programu Działaj Lokalnie, realizowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, we współpracy z lokalnym ośrodkiem grantowym Funduszu Lokalnego “Ramża”.

Kontakt ze sztuką

W projekt angażują się dwie galerie: Śląska Galeria Malarstwa „Jan” w Jankowicach oraz Galeria Rodziny Holeszów w Świerklanach, gdzie na przemian odbywają się zajęcia. Dzięki temu dzieci i młodzież dodatkowo mogą podziwiać artystyczne perełki, a także poznawać kunszt plastyczny. W ramach projektu odbędą się również warsztaty tworzenia ilustracji graficznych do tekstów. Warto podkreślić, że Stowarzyszenie „Jan” we współpracy ze Stowarzyszeniem „Inicjatywa” od tego roku może zbierać jeden procent podatku. Aby wspomóc organizację, należy w formularzu podatkowym wpisać nr KRS 0000342455, przekazywaną kwotę, a poniżej w rubryce „cel szczegółowy” wpisać Stowarzyszenie „Jan” z Jankowic. W ten sposób jeden procent podatku może wesprzeć działania realizowane na rzecz mieszkańców gminy.

Autor: Szymon Kamczyk Tygodnik Rybnicki
Żródło: www.nowiny.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Konkurs wiedzy o Chorwacji
  

W lutym 2016 r. Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach zostało zaproszone do udziału w „Konkursie wiedzy o Chorwacji”, zorganizowanym z okazji 25-lecia niepodległości Republiki Chorwacji.

Świerklany