• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Do 31 grudnia gmina jest członkiem Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Podczas ostatniej sesji rady gminy, rajcy postanowili wyjść ze związku, pieczętując decyzję odpowiednią uchwałą. W ten sposób gmina musi teraz sama zadbać o transport swoich mieszkańców w kierunkach Jastrzębie, Rybnik, Wodzisław i Żory w roku 2014. Jak się okazuje, kieszeń mieszkańców może zyskać.


– Docelowo chcemy na teren gminy wprowadzić prywatne firmy przewozowe, będące konkurencją dla MZK. Ogłosimy przetargi na świadczenie usług komunikacyjnych, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa. To co obecnie dzieje się w MZK, dopłaty do transportu, niszczą konkurencję, a przecież konkurencja na rynku to podstawa podniesienia jakości usług. W specyfikacji przetargu możemy określić wszystkie nasze potrzeby, a do tej pory będąc w MZK byliśmy skazani na PKM Jastrzębie – informuje wójt Antoni Mrowiec, który ma już plan na komunikację na terenie gminy i dodaje: – Kiedy połączymy się z komunikacją z Żor, my będziemy pokrywać koszty do granicy z Żorami, a dalej będą pokrywać koszty Żory i przejazd ten będzie bezpłatny – obiecuje wójt.

Sebastian Salamon to dzisiaj gimnazjalista. Za niedługo szukać będzie dla siebie nowej szkoły. Na pewno w tym wyborze może pomóc koszt transportu. Dzięki decyzji władz gminy już wkrótce mieszkańcy do Żor pojadą za darmo.

Radni podjęli decyzję o wyjściu z MZK, dlatego przewoźnik będzie świadczyć swoje usługi tylko do końca grudnia. Po tym okresie gmina sama będzie musiała zadbać o komunikację autobusową. Jak twierdzi wójt Antoni Mrowiec, nie tylko będzie to odczuwalne dla kieszeni mieszkańca, ale także komfort jazdy może się poprawić, bo gmina w specyfikacji przetargowej może określić wszystkie swoje potrzeby. Do tej pory Świerklany wraz z MZK były skazane na PKM Jastrzębie.

– Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ogłoszenie przetargów, tak, aby każdy samorząd pokrywał sobie ilość wozokilometrów na swoim terenie. Kiedy połączymy się z komunikacją z Żor, my będziemy pokrywać koszty do granicy z Żorami, a dalej będą pokrywać koszty Żory i przejazd będzie bezpłatny. Uważam, że w naszych realiach bilety komunikacji publicznej powinny być jak najtańsze, a parkingi jak najdroższe. Chodzi oczywiście o centra miast, które są niesamowicie zakorkowane. Mieszkańcy powinni poruszać się autobusami, a nie samochodami, co rozładowałoby ruch i byłoby zbawienne dla środowiska – mówi wójt Mrowiec. Oprócz prywatnych przewoźników, których chce finansować gmina, mieszkańcy Świerklan i Jankowic będą mogli także skorzystać z autobusów ZTZ Rybnik w kierunku Rybnika oraz komunikacji miejskiej w Wodzisławiu Śląskim w kierunku Marklowic i Wodzisławia, choć na razie gmina Marklowice wstrzymuje się od decyzji w tej sprawie. – To bardzo dobra wiadomość. Kiedy staniemy przed wyborem nowej szkoły, na pewno będziemy się kierować także względami ekonomicznymi. Darmowy bilet to świetna sprawa, tym bardziej, że Żory oferują też spore zaplecze kulturalno-rozrywkowe – mówią zgodnie Sebastian Salamon i jego koledzy, dziś gimnazjaliści ze Świerklan. Wójt gminy również w Żorach widzi przyszłość dla swoich mieszkańców. – Patrząc z ekonomicznego punktu widzenia, młodzież skieruje się do Żory. To poskutkuje niższymi dopłatami miasta Żory do szkół. Myślę że i placówki handlowe również skorzystają na tym, bo wzrośnie ich obrót – kończy wójt Świerklan.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany