• Facebook
 • Google+
 • Twitter

W środę, 3 marca odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku Przedszkola w Świerklanach Dolnych. W uroczystym otwarciu udział wzięli przedstawiciele władz gminy na czele z wójtem Tomaszem Pieczką. Nowy budynek pomieści 100 dzieci w czterech oddziałach, ale niestety nie zapewni miejsca dla wszystkich dzieci.

Budowa przedszkola pochłonęła ponad 5,4 mln zł, a cała kwota pochodziła z budżetu gminy, bo jak dotąd inwestycja nie uzyskała żadnego dofinansowania. – Zadziwiające jest, że budowa przedszkola została rozpoczęta, pomimo braku jakiegokolwiek dofinansowania. Na dzień dzisiejszy nie mamy żadnej dotacji na budowę lub wyposażenie przedszkola, ale staramy się o uzyskanie dofinansowania z dostępnych obecnie programów – zapewnia wójt Tomasz Pieczka. – Drugą sprawą jest liczba miejsc dla dzieci, bo nawet to nowe czterooddziałowe przedszkole nie zabezpiecza potrzeb gminy w zakresie miejsc dla najmłodszych na oddziałach porannych. Ktoś chyba nie chodził na lekcje matematyki, ale i tak cieszymy się z tego, że mamy nowe przedszkole – dodaje obecny wójt, zarzucając złe decyzje poprzednim władzom gminy.

Stare i nowe

Obecnie liczba dzieci od 3 do 6 lat, zamieszkałych na terenie gminy Świerklany, to 640. Według wyliczeń wójta na chwilę obecną zabraknąć może jeszcze ok. 100 miejsc, jeśli wszystkie 6-latki pozostaną w przedszkolach. M.in. dlatego stary budynek przedszkola będzie działać bez zmian. Warto dodać, że stare przedszkole powstało w zaadaptowanym mieszkaniu nauczycielskim, dlatego brakowało mu funkcjonalności. Teraz ma się to zmienić, a dzieci będą mogły bawić się i wypoczywać w komfortowych warunkach.

Kuchnia i stołówka

Nowy budynek przedszkola przy ul. 3 Maja ma kubaturę 1687,52 m kw., a powierzchnia zabudowy wynosi 589,92 m kw. Przedszkole zostało wyposażone w meble, zabawki i przyrządy dla dzieci. Oprócz przestronnych sal, powstały również szatnie, sanitariaty i pomieszczenia towarzyszące. W nowym budynku mieści się również stołówka i kuchnia. Będzie ona zabezpieczać potrzeby gastronomiczne zarówno przedszkola, jak i szkoły podstawowej i gimnazjum, które mieszczą się w jednym kompleksie. Do przedszkolaków posiłki trafiać będą specjalnie przygotowaną w tym celu windą.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
 • Mieszkanioczka

  Ile nowych środków pozyskał wójt od roku? Ganic swój własny zespoł moze ktos kto jest nieodpowiedzialny? Przecież to wasi ludzie i wy sterujecie gmina czy tez gmina steruje wami bo sie juz pogubiłam?

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany