• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Z wójtem Tomaszem Pieczką rozmawiał dziennikarz portalu nowiny.pl. Z artykułu można przeczytać o decyzjach na temat wydobycia węgla, kompetencjach i wstrzymanej budowie nowego urzędu.

Szymon Kamczyk. Czy wiadomo już coś o decyzjach urzędu górniczego w sprawie wydobycia pod ul. Kościelną w Jankowicach i ul. Szklarnia w Świerklanach?

Tomasz Pieczka. Z informacji jakie posiadamy wynika, iż dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego polecił Kompani Węglowej S.A. Oddział KWK Jankowice sprawdzić prawidłowość rozwiązań technicznych przewidzianych przy eksploatacji pokładów węgla pod ulicą Szklarnia. Chodzi tutaj głównie o prognozę parametrów deformacji terenu, możliwości bezpiecznego przejęcia prognozowanych wpływów oraz kanalizację sanitarną, obiekty kubaturowe oraz pozostałe obiekty. Natomiast jeżeli chodzi o ulicę Kościelną to kopalnia prowadzi cały czas eksploatację czego skutki są stale widoczne „na powierzchni”. Odnośnie Kościoła p.w. Bożego Ciała w Jankowicach poinformowała o tym, że wstrzymuje przygotowanie ścian bezpośrednio w filarze ochronnym tego obiektu.

Czy negatywna opinia wójta w sprawie wydobycia pod ul. Szklarnia nie powinna być poprzedzona spotkaniem z mieszkańcami?

Wydanie opinii przeze mnie poprzedziły konsultacje z mieszkańcami tej ulicy, były to liczne i owocne rozmowy indywidualne. Dodatkowo jeden z radnych, który mieszka na ul. Szklarnia, zebrał podpisy mieszkańców sprzeciwiających się wydobyciu węgla w tym rejonie. Uważam, że ludzie powinni być powiadomieni o planowanej eksploatacji pod daną ulicą nie przez wójta, ale przez zainteresowanych, tj. przez dyrekcję kopalni; przedstawicieli KWK „Jankowice” – zaś jeszcze w 2012 roku zapewniali, że wydobycie w tym rejonie nie jest planowane. Wydaje się zatem, że działania osób zarządzających kopalnią nie są chyba do końca wiarygodne i przemyślane, skoro nagle okazuje się, że jednak obecnie ma tam być wydobywany węgiel. Chciałbym zaznaczyć, że w tym rejonie w ostatnim czasie wybudowano nową kanalizację sanitarno-deszczową, budują się tam nowe domy mieszkalne, więc działania kopalni uważam za co najmniej nieprzemyślane. Nie dziwi więc sprzeciw mieszkańców wobec planowanych przez kopalnię inwestycji.

Jakie są kompetencje wójta w kwestiach zgody bądź braku zgody na wydobycie?

Wójt w sprawach wydobycia surowców wydaje jedynie opinię. Chciałem jednocześnie podkreślić, iż opinia taka nie jest wiążąca zarówno w odniesieniu do eksploatacji pod ul. Szklarnia jak i w innych rejonach gminy, tzn. wójt nie może podjąć wiążącej decyzji o zgodzie na wydobycie, czy też o odmowie wyrażenia takiej zgody. Decyzję co do zezwolenia na wydobycie podejmuje bowiem właściwy Okręgowy Urząd Górniczy. Przyznaję, iż dotarły do mnie pogłoski o tym, iż to wójt rzekomo zatrzymał wydobycie pod Szklarnią. Uważam, że jest to nieodpowiedzialne i nieuczciwe działanie dyrekcji kopalni „Jankowice”, mające na celu przerzucenie odpowiedzialności za cały, wyżej opisany problem, na gminę, podczas gdy to obecnie (oraz poprzednio) zarządzający tym przedsiębiorstwem (kopalnią) winni odpowiadać za swoje nieprzemyślane lub pochopne decyzje. Krążą ponoć również wśród górników głosy, podsycane prawdopodobnie przez osoby działające ze strony kopalni, iż to wójt „blokuje” pracę „Jankowic”, co ma mieć wpływ na poziom zatrudnienia. Postawa przedstawicieli KWK „Jankowice” w całej tej sprawie jest co najmniej nieprofesjonalna, a ich ocena sytuacji mija się z prawdą i rzeczywistością. Trzeba bowiem podkreślić, iż to nie wójt – a dyrektor kopalni jest osobą, która winna dbać o dobro przedsiębiorstwa; to dyrekcja winna zapewniać warunki jej prawidłowej pracy i podejmować takie decyzje, które będą powodować należyte działanie kopalni. Wójt danej gminy może i powinien w miarę możliwości wspierać działalność danego zakładu przemysłowego, ale musi mieć na uwadze przed wszystkim dobro i zdanie mieszkańców.

Czy wiadomo coś o kolejnych propozycjach kopalni w temacie nowych ścian?

Z przykrością muszę stwierdzić, iż działania dyrekcji kopalni są mało merytoryczne. Nie ma bowiem konstruktywnych rozmów w przedmiocie ew. nowych planów wydobywczych, raczej postawa polegająca na tym, iż „nam, kopalni, należy się prawo wydobycia węgla ….i tyle”. W taki sposób nie prowadzi się obecnie żadnych rozmów, tym bardziej, iż plany dotyczą przecież najistotniejszych dla mieszkańców spraw, tj. bezpieczeństwa ich samych oraz ich domów, budynków czy posesji. Jeżeli jednak chodzi o propozycje kopalni w temacie uruchomienia nowych ścian, to plany wydobywcze winny się znaleźć w projekcie planu ruchu kopalni na lata 2016-2018, który ma ujrzeć światło dzienne w III lub na początek IV kwartału bieżącego roku.

Nie ma obaw, że węgiel się skończy?

Z tym pytaniem proszę się zwrócić do Kompanii Węglowej lub do o odpowiednich organów „węglowej” administracji państwowej, albowiem to te podmioty mają dokładne dane co do aktualnych czy wydobywalnych zasobów węgla. Myślę, że znacznej części mieszkańców naszego regionu czy ogólnie Śląska zależy, aby tych zasobów starczyło jeszcze na wiele lat.

Kiedy przetarg na kontynuację budowy urzędu?

Jesteśmy obecnie na etapie końcowym inwentaryzacji, wydaje się więc, że około lipca/sierpnia ten przetarg zostanie formalnie ogłoszony; jest to jednakże data na razie orientacyjna, albowiem najpierw musimy zakończyć inwentaryzację. Przetarg z całą pewnością zostanie jednak ogłoszony, bo budowa siedziby urzędu gminy na pewno będzie kontynuowana.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany