• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Z wójtem Tomaszem Pieczką rozmawiał dziennikarz portalu nowiny.pl. Z artykułu można przeczytać o decyzjach na temat wydobycia węgla, kompetencjach i wstrzymanej budowie nowego urzędu.

Szymon Kamczyk. Czy wiadomo już coś o decyzjach urzędu górniczego w sprawie wydobycia pod ul. Kościelną w Jankowicach i ul. Szklarnia w Świerklanach?

Tomasz Pieczka. Z informacji jakie posiadamy wynika, iż dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego polecił Kompani Węglowej S.A. Oddział KWK Jankowice sprawdzić prawidłowość rozwiązań technicznych przewidzianych przy eksploatacji pokładów węgla pod ulicą Szklarnia. Chodzi tutaj głównie o prognozę parametrów deformacji terenu, możliwości bezpiecznego przejęcia prognozowanych wpływów oraz kanalizację sanitarną, obiekty kubaturowe oraz pozostałe obiekty. Natomiast jeżeli chodzi o ulicę Kościelną to kopalnia prowadzi cały czas eksploatację czego skutki są stale widoczne „na powierzchni”. Odnośnie Kościoła p.w. Bożego Ciała w Jankowicach poinformowała o tym, że wstrzymuje przygotowanie ścian bezpośrednio w filarze ochronnym tego obiektu.

Czy negatywna opinia wójta w sprawie wydobycia pod ul. Szklarnia nie powinna być poprzedzona spotkaniem z mieszkańcami?

Wydanie opinii przeze mnie poprzedziły konsultacje z mieszkańcami tej ulicy, były to liczne i owocne rozmowy indywidualne. Dodatkowo jeden z radnych, który mieszka na ul. Szklarnia, zebrał podpisy mieszkańców sprzeciwiających się wydobyciu węgla w tym rejonie. Uważam, że ludzie powinni być powiadomieni o planowanej eksploatacji pod daną ulicą nie przez wójta, ale przez zainteresowanych, tj. przez dyrekcję kopalni; przedstawicieli KWK „Jankowice” – zaś jeszcze w 2012 roku zapewniali, że wydobycie w tym rejonie nie jest planowane. Wydaje się zatem, że działania osób zarządzających kopalnią nie są chyba do końca wiarygodne i przemyślane, skoro nagle okazuje się, że jednak obecnie ma tam być wydobywany węgiel. Chciałbym zaznaczyć, że w tym rejonie w ostatnim czasie wybudowano nową kanalizację sanitarno-deszczową, budują się tam nowe domy mieszkalne, więc działania kopalni uważam za co najmniej nieprzemyślane. Nie dziwi więc sprzeciw mieszkańców wobec planowanych przez kopalnię inwestycji.

Jakie są kompetencje wójta w kwestiach zgody bądź braku zgody na wydobycie?

Wójt w sprawach wydobycia surowców wydaje jedynie opinię. Chciałem jednocześnie podkreślić, iż opinia taka nie jest wiążąca zarówno w odniesieniu do eksploatacji pod ul. Szklarnia jak i w innych rejonach gminy, tzn. wójt nie może podjąć wiążącej decyzji o zgodzie na wydobycie, czy też o odmowie wyrażenia takiej zgody. Decyzję co do zezwolenia na wydobycie podejmuje bowiem właściwy Okręgowy Urząd Górniczy. Przyznaję, iż dotarły do mnie pogłoski o tym, iż to wójt rzekomo zatrzymał wydobycie pod Szklarnią. Uważam, że jest to nieodpowiedzialne i nieuczciwe działanie dyrekcji kopalni „Jankowice”, mające na celu przerzucenie odpowiedzialności za cały, wyżej opisany problem, na gminę, podczas gdy to obecnie (oraz poprzednio) zarządzający tym przedsiębiorstwem (kopalnią) winni odpowiadać za swoje nieprzemyślane lub pochopne decyzje. Krążą ponoć również wśród górników głosy, podsycane prawdopodobnie przez osoby działające ze strony kopalni, iż to wójt „blokuje” pracę „Jankowic”, co ma mieć wpływ na poziom zatrudnienia. Postawa przedstawicieli KWK „Jankowice” w całej tej sprawie jest co najmniej nieprofesjonalna, a ich ocena sytuacji mija się z prawdą i rzeczywistością. Trzeba bowiem podkreślić, iż to nie wójt – a dyrektor kopalni jest osobą, która winna dbać o dobro przedsiębiorstwa; to dyrekcja winna zapewniać warunki jej prawidłowej pracy i podejmować takie decyzje, które będą powodować należyte działanie kopalni. Wójt danej gminy może i powinien w miarę możliwości wspierać działalność danego zakładu przemysłowego, ale musi mieć na uwadze przed wszystkim dobro i zdanie mieszkańców.

Czy wiadomo coś o kolejnych propozycjach kopalni w temacie nowych ścian?

Z przykrością muszę stwierdzić, iż działania dyrekcji kopalni są mało merytoryczne. Nie ma bowiem konstruktywnych rozmów w przedmiocie ew. nowych planów wydobywczych, raczej postawa polegająca na tym, iż „nam, kopalni, należy się prawo wydobycia węgla ….i tyle”. W taki sposób nie prowadzi się obecnie żadnych rozmów, tym bardziej, iż plany dotyczą przecież najistotniejszych dla mieszkańców spraw, tj. bezpieczeństwa ich samych oraz ich domów, budynków czy posesji. Jeżeli jednak chodzi o propozycje kopalni w temacie uruchomienia nowych ścian, to plany wydobywcze winny się znaleźć w projekcie planu ruchu kopalni na lata 2016-2018, który ma ujrzeć światło dzienne w III lub na początek IV kwartału bieżącego roku.

Nie ma obaw, że węgiel się skończy?

Z tym pytaniem proszę się zwrócić do Kompanii Węglowej lub do o odpowiednich organów „węglowej” administracji państwowej, albowiem to te podmioty mają dokładne dane co do aktualnych czy wydobywalnych zasobów węgla. Myślę, że znacznej części mieszkańców naszego regionu czy ogólnie Śląska zależy, aby tych zasobów starczyło jeszcze na wiele lat.

Kiedy przetarg na kontynuację budowy urzędu?

Jesteśmy obecnie na etapie końcowym inwentaryzacji, wydaje się więc, że około lipca/sierpnia ten przetarg zostanie formalnie ogłoszony; jest to jednakże data na razie orientacyjna, albowiem najpierw musimy zakończyć inwentaryzację. Przetarg z całą pewnością zostanie jednak ogłoszony, bo budowa siedziby urzędu gminy na pewno będzie kontynuowana.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
 • Marcin Holesz

  do Hanys… tak jak napisał kolega wcześniej, mieszkamy na Śląsku, gdzie kopalnie istnieją już od ponad stu lat i to gdzie jest prowadzona eksploatacja nie zależy od kopalni, ani od OUG, ani od dyrektora danej kopalni, lecz tylko i wyłącznie od zalegania złoża. Pytasz czy jestem zadowolony że pod moim domem jest prowadzona eksploatacja?! hmmm, powiem Ci że tak, bo to znaczy że kopalnie jeszcze są potrzebne, a dzięki nim tysiące ludzi ma prace – powiedz mi proszę alternatywny przemysł dla kopalni na Śląsku..gdzie jest tyle ludzi zatrudnionych? gdzie może być tylu ludzi zatrudnionych? Co do Wójta, to niestety jest w tym dużo prawdy, ponieważ Wójt jak i radny bardzo mocno przyczynili się do wstrzymania robót związanych z zabudową ściany które znajduję się w rejonie szklarni (ten kto pracuje na kopalni wie, jakie mogą być konsekwencje zaprzestania eksploatacji) i tak więc feralna ściana jest praktycznie gotowa do pracy, tylko „ktoś” lub „coś” ją blokuje… i to nie jest OUG. Idąc dalej , jak mówi Wójt, jeden z radnych zebrał ok 20 podpisów w celu wstrzymania eksploatacji wydobycia w/w rejonie, pod pretekstem kanalizacji, więc może zróbmy tak – niech każdy radny z Świerklan i Jankowic zrobi taką listę, przecież kanalizacją jest już pod większością domów w naszej gminie (zebrać tyle podpisów to nie sztuka – jeśli ktoś nie pracuje na kopalni to kopalni nie musi mieć – na to wychodzi) i zrobimy szybciej restrukturyzację kopalń niż obecny rząd.

  Ps. opinia Wójta jak widać ma znaczenie…racja ostateczna decyzja należy do Urzędy Górniczego, lecz w/w opinia Wójta spowodowała tak jak już wcześniej pisałem bardzo duży przestój wykonywanych prac…do dnia dzisiejszego

 • gość

  3 lata temu wydawali opinie że nie jest przewidywana eksploatacja. Po trzech latach jak się budynki nowe pobudowały to się im odmieniło. I nikogo nie obchodzi że parę lat wczesniej nie wymagali zabezpieczeń pod wpływy eksploatacji górniczej. A co do problemów KWK Jankowice to czysta głupota. Problemy KW to nie sama Szklarnia tylko burdel w zarządzaniu i kolesiostwo. Jak oni sami nie wiedza gdzie będą wydobywać za parę lat. Chyba takie plany się robi na 10, 20 lat do przodu? I chyba powinni wiedzieć gdzie wymagać zabezpieczeń budynków, a gdzie nie. W normalnej firmie działającej na normalnych rynkowych zasadach, a nie „górniczych” takie cuda nie mają prawa bytu. KWK Jankowice raczej nie padnie przez samą eksploatację pod Szklarnią. A na samej Szklarni to chyba nie ma żadnych górników pracujących na KWK Jankowice. A jak ktoś jest taki modry jeżeli chodzi o wypłacanie szkód to zapraszam do załatwiania sprawy z KWK Jankowice, bo chyba ten gość poniżej nigdy nie załatwiał szkód i sam nie wie o czym mówi. Ciekawe czy by tak wszyscy byli zadowoleni jak by im pod domem szli ze ścianą.

  • Marcin Holesz

   Ad.1 Plan ruchu zakładu górniczego : Art. 108 pkt 6. Plan ruchu zakładu górniczego sporządza się na okres od 2 do 6 lat
   albo na cały planowany okres prowadzenia ruchu, jeżeli jest on krótszy,
   Ad 2. Porównujesz zarządzających KW do ludzi pracujących na KWK? Rozumie, że jeśli ktoś źle zarządza (tutaj masz rację) to należy zwolnić wszystkich pracowników..heh,
   Ad.3 Napisałeś, że na szklarni nie mieszka żaden górnik z KWK Jankowice, czyli jeśli dana , osoba pracuję np. na KWK Chwałowice, Borynia, Krupiński, Marcel ect..ect… to może być?, a no tak bo te kopalnie prowadzącą prace pod pustynią, a tam żadnych domów nie ma.
   Ad 4. W normalnej firmie powiadasz..heh powiedz mi jaka normalna firma jest kontrolowana min. 10 dni w miesiącu przez różnego rodzaju urzedy? w przypadku kopalni tj. OUG, WUG, PIP, SUG…
   AD. 5 Która normalna firma jest (o której mówisz) jest przychylna do wypłacania pieniążków?
   Proszę o odpowiedź

   • Adam

    1) jak wytłumaczysz to że w ostatnich paru/kilku latach zostało wydanych kilka pozwoleń na budowę z kategoria ZERO ? czyli żadna eksploatacja nie jest planowana? Te domy już stoją i najmniejsze szkody górniczy wpłyną na te domy.

    Pokłady pod ulicą Szklarnia są na tyle płytko że już w pierwszym roku eksploatacji mają wystąpić szkody górnicze 4 kategori !!! A co będzie w następnych latach nikt nie wie… Jest prawdopodobieństwo że w kolejnych latach wystąpi najwyższa – 5 kategoria.

    • Marcin Holesz

     za decyzje kopalni nie odpowiadam, nie pracuje w szkodach górniczych ani nie jestem osobą funkcyjną, jedynie co mogę Ci odpowiedzieć to, jak już wcześniej pisałem plan ruchu sporządzany jest na okres 3 lat (a nie jak ktoś napisał na 10-20 lat), a w okresie gdy wójtem był p.Mrowiec, kopalnia uzyskała pozwolenie na rozcinke ściany (było to +/- 3 lata wstecz), i otrzymała zielone światło, lecz w planie ruchu na ówczesny czas nie było adnotacji w sprawie eksploatacji owej ściany – moim zdaniem tutaj był popełniony błąd.
     Ps.z tego co się orientuję,wybranie twego pokładu nakazał Urząd Górniczy.
     Ps.2 niestety lub stety mieszkamy w takim regionie gdzie występują pokłady węgla (moim zdaniem mamy szczęście, patrz przykład Wałbrzycha – następstwa po zamknięciu kopalń) i szkody górnicze były są i będą nie tylko pod ulicą Szklarni, taki urok Śląska, no chyba że masz alternatywę dla kilkunastu tysięcy ludzi (nie mam na myśli tutaj tylko pracowników KWK Jankowice), aby ich przebranżowić i zapewnić pracę.

     Pozdrawiam

     • Krzysztof Werber

      Tak ogólnie to powiem, że przykro patrzeć, jak gmina, która z górnictwa żyła, żyje i mam nadzieję będzie jeszcze długo żyć nagle jest przeciwna temu co od lat jest wpisane w jej krajobraz i egzystencję. Nie rozumiem ludzi, którzy dla własnej korzyści podkopują fundamenty naszego bytu. Róbcie tak dalej. W końcu zostaniecie tu sami…Informatycy…

  • gość

   O górnik. No to koniec tematu. Każdy będzie swojego bronił. Ja wiem swoje. Ty wiesz swoje. I na to nie poradzimy. Ale tobie jak byś nie pracował na kopalni też by Ci się nie podobało jak by Ci domem krzywo.

   • Marcin Holesz

    …ale czy ja bronię tylko swego? Nie potrafię tylko zrozumieć, iż w regionie który praktycznie leży na węglu – który nota bene jest podstawowym surowcem energetycznym w Polsce ma tylu przeciwników w naszym regionie, węglowym regionie… pozwala na codzienne egzystowanie tysiącom ludzi… może Netto, Tesko, Lidl i Biedronka

   • Krzysztof Werber

    Domem krzywi każdemu, czy g czy nie, to jest już wpisane w krajobraz Śląska, czy Ci się to podoba czy nie. Jak się nie podoba, droga wolna…

    • gość

     Krzysiek to nie chodzi czy jestem przeciwko górnictwu czy nie bo nie w tym problem. Nie jestem jakiś przyjezdny, tylko z dziada pradziada ślonzok. Chodzi o to jak oni podchodzą do podejmowanych decyzji. Cytat z opini na temat warunków górniczo geologicznych „teren poza wpływami bezpośrednimi projektowanej eksploatacji górniczej …kopalni Marcel i Jankowice” podpisane przez OUG. Jak by napisali będzie kategori taka i tak nie było by problemu. A będzie jeszcze większy ponieważ z tego co wiem ludzie pokupili na Szklarni działki pod budowę a tu kuku kopalnia zrobiła. I co wydajesz ciężko zarobione pieniądze które czasami będziesz musiał jeszcze długa spłacać i ktoś zmienia zasady gry. Tak się nie robi. Nie chce aby ktoś zrozumiał mnie że jestem przeciwko kopalni i górnictwu . Bo tak nie jest. Jest to koń pociągowy śląska i dobrze. Ale niektóre decyzję powinni podejmować zwracając uwagę tych na dole co fedują ale także tych na górze pod którymi fedują. Koniec godki. Już więcej się nie wypowiadam w temacie. Pozdrawiam wszystkich za i przeciw.

     • Krzysztof Werber

      Rozumiem, że niektórzy mogą czuć się oszukani. Niestety takie czasy, wszyscy jesteśmy często „oszukiwani” przez naszych decydentów. Nie wszystko jest takie proste. Kiedyś nie planowano w tym miejscu wydobycia, ale czasy i problemy zmuszają często do zmian i tak też może być i w tym przypadku. Zawsze można się dogadać – także z kopalnią, choć wiem , że z dużymi podmiotami ciężko jest rozmawiać. Ale dla dobra wszystkich i naszego regionu nie możemy blokować tego co mamy najcenniejsze. Jeszcze nikt z powodu szkód górniczych nie został w naszej gminie bez domu i pomocy.

  • Krzysztof Werber

   Pokaż proszę jakiś przykład pozwolenia na budowę z „zerówką” w tym rejonie. Pewnie nie masz a piszesz…. To , że jest burdel to wszyscy wiedzą, ale to nie znaczy , że mamy przestać fedrować. może i na szklarni nie ma górników pracujących na Jankowicach, ale na pewno są tacy, którzy pracują na innych kopalniach. Z tego co się orientuję są i emeryci górniczy. I co wszyscy mają wydobycie w „dupie” bo im się domy zepsują? Ja też buduję na szkodach i jakoś w imię zasad i odpowiednich celów mogę pogodzić się z tym, że będą pode mną fedrować…T jest Śląsk i my z tego żyjemy. To chyba nie takie trudne do zrozumienia…

 • Hajer

  Hucpa i tela. Je tam wongiel? Je. To niech fedrujom. Ludzie co tam miyszkajom chyba som swiadomi tego, ze miyszkajom na slosnku. Najwyzy ich wyplacom i tela, a jak im nie pasuje to niech spieprzajom we Bieszczady. Potym rozumia Pieczka tych ludzi pozwalnianych z tej gruby zatrudni, ja? Bo tu ni, tam ni, tu momy wonty. Niech on sie we łeb klupnie.

  • Hanys

   Ciekawe czy byś boł taki mądry jakby pod Twojom chałupom mieli fedrować? Widziołeś żeby teraz wypłacali? Jak już to proszczom i jak tu miyszkać potym w takij popynkanej chałupie?

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
 • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
 • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany