• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Parę lat temu po remoncie domu porządkując stare gazety teściowej natknęłam się na KURIER WARSZAWSKI z dnia 7 września 1939 r. Po zagłębieniu się w lekturę gazety uznałam, że warto ujawnić jej treść szerszemu gronu czytelników. Przecież gazeta ta opisuje autentyczne fakty oraz nastroje ludności w pierwszym tygodniu II wojny światowej.

Jak wszyscy wiemy 1 września 1939 r o godz 4.45 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską placówkę wojskową na Westerplatte. Jednocześnie wojska niemieckie przekroczyły granice Polski na całej jej długości przystępując do działań wojennych. Samoloty wojskowe rozpoczęły bombardowanie lotnisk, dróg, mostów, stacji kolejowych miast i wsi. Wojska niemieckie na kilka minut przed przed salwami pancernika zbombardowały Wieluń. Niemiecki plan ataku na nasz kraj przewidywał wojnę błyskawiczną.

Pomimo układów Polski zawartych w 1939 r z Anglią i Francją Polska daremnie czekała pomocy sojuszników. Wprawdzie rozmieścili oni na zachodnich granicach Rzeszy 33 dywizje piechoty, było to jednak niewystarczające. Kto zna historię wie, jak to wyglądało. A jak opisywały tamte wydarzenia gazety, a w szczególności KURJER WARSZAWSKI. Co prawda zdjęcie gazety jest dosyć nieczytelne, ale myślę, że mogą Państwo odczytać niektóre tak ważne z punktu widzenia historycznego fragmenty. Aby jednak ułatwić zadanie przytoczę niektóre z nich:

w1

w2

Anglicy u boku Francuzów. PARYŻ 7 września /Tel.wł. „Kurjera Warsz”/. Pierwsze transporty wojsk angielskich, tak zwanego korpusu ekspedycyjnego,napływają już do Francji. Wojska angielskie są znakomicie wyekwipowane w broń pancerną i zmotoryzowane pułki. Oddziały te są natychmiast kierowane na front. Dowództwo naczelne sprzymierzonych wojsk na froncie objął gen. Gamelin. Korpus ekspedycyjny liczy na razie 300.000 ludzi, lecz wkrótce wraz z rezerwistami będzie sięgać 750.000 żołnierzy.

NALOT NA MOSTY WIŚLANE. Dziś w południe nastąpił nalot bombowców niemieckich na stolicę. Nalot miał na celu zburzenie mostów na Wiśle. Most Poniatowskiego został lekko uszkodzony, wskutek czego wstrzymano ruch kołowy i pieszy, kierując go na pozostałe mosty, zupełnie nienaruszone. Reszta bomb nie spowodowała żadnych znaczniejszych szkód ani pożarów.

Wezwanie Komitetu do obywateli stolicy. Stoł. Komitet Samopomocy Społ. wzywa wszystkie osoby, posiadające środki lokomocji o deklarowanie ich w biurze samopomocy przy ul.Świętokrzyskiej 25 telef. 806-35 celem sprawnego zorganizowania dożywiania ludności, pomocy ofiarom nalotów i. t. d. Społeczny Komitet Samopomocy Społecznej wzywa obywatelki m. Warszawy do czynnego udziału w pracach Komitetu. Osoby gotowe współpracować z Komitetem proszone są o zgłoszenie się do delegatów Komitetu urzędujących w Miejskich Ośrodkach Zdrowia i Op.

Z KRAJU. SIEWY W okolicach Grodziska Mazowieckiego ,mimo nalotów nieprzyjacielskich, panuje cisza i spokój. Urodzaje doskonałe , kartofle poprawiły się i zapowiadają plon obfity. Ostatnie deszcze wpłynęły bardzo dobrze na wszystko, m.in. na potrawy i poplony: w tym roku poplonów jest więcej niż kiedyindziej. Rolnicy mimo grozy wojny rozpoczęli siewy ozimin. Roboty w polu są utrudnione przez brak robotników i koni, jednak rozwijają się w sposób zwykły. Tu i owdzie rozpoczęto koszenie potrawów i saradeli.

Z życia miasta. Dziś od wczesnego ranka na ulicach Warszawy obserwować można było grupy ludzi zdążających z tobołami w stronę mostów, aby znaleźć się na Pradze i przekroczyć granice miasta w różnych kierunkach. O godz 5 min 80 rano sygnalizowano nalot samolotów nieprzyjacielskich, ostrzeliwanych przez artylerię. Kopanie rowów umacniających zarządzone przez władze trwa w dalszym ciągu.

Cieszę się, że KURJER WARSZAWSKI z dnia 7 września 1939 r wreszcie ujrzał światło dzienne. Jestem wdzięczna rodzinie za to, że zachowała tę gazetę, tak cenne świadectwo tamtych okrutnych wojennych czasów, znanych młodemu pokoleniu tylko z książek oraz opowiadań naszych babć i dziadków.

Regina Sobik

w3

w4

w5

w6

w7

w8
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany