• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Podatki zapłacone, drogi rozwalone! – z takim napisem na transparencie mieli dzisiaj blokować drogę mieszkańcy ulicy Wodzisławskiej w Świerklanach. Do pikiety jednak nie doszło, gdyż trochę za późno została zgłoszona i bez wymaganego prawem zezwolenia byłaby nielegalna. Przy ruchliwej drodze w Świerklanach zebrało się dzisiaj sporo mieszkańców, którzy nie wytrzymują już huku przejeżdżających tirów i zagrożenia. Piesi idąc odcinkiem ulicy od strony Marklowic wręcz ocierają się o samochody ciężarowe, które jadą tędy niemal bez przerwy, bo nie ma chodnika.


Domy drżą, ludzie są wykończeni hałasem, wstrząsami i hukiem. – W godzinach szczytu, przeciągu pół godziny naliczyłem 110 tirów z całej Europy! – powiedział nam Krzysztof Swaczyna. Przyczyną tego natężenia ruchu jest oczywiście nieukończony most na A1 w Mszanie.

To własnie na tę trasę Marklowice – Świerklany został skierowany ruch samochodów ciężarowych – tranzyt od granicy do węzła A1 w Świerklanach.
Organizatorem protestu jest 31 – letni radny, Tomasz Pieczka, który od dwóch lat pisze w sprawie tej drogi pisma. Bez skutku. – Od 2011 roku mam już tych pism pełny segregator, ale to nic nie zmienia. Rozmawiałem z wieloma mieszkańcami, a kiedy pojawił się pomysł pikiety, wielu odpowiedziało, że są gotowi wziąć w udział w proteście. Zablokujemy drogę aż do autostrady, może w końcu to da urzędnikom coś do myślenia – mówi swierklański radny.
Dzisiaj na ulicy Wodzisławskiej w Świerklańskiej zgromadziło się sporo mieszkańców. Była także policja i dziennikarze. Rozmowy odbywały się w huku przejeżdżających tirów. – W zgłoszeniu o pikiecie zabrakło wymogów formalnych, była zbyt późno zgłoszona – powiedziała nam Aleksandra Nowara, rzecznik prasowa rybnickiej policji.
Tomasz Pieczka zapowiada, że nie spocznie, póki protest nie przyniesie jakiegoś skutku.- Chcemy jednak, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, dlatego teraz dopełnimy wszelkich formalności – powiedział w rozmowie z nami świerklański radny.

Autor: izis
Źródło: www.rybnik.nowiny.pl

Zdjęcia:

blokada-wodzislawskiej-2

blokada-wodzislawskiej-1

blokada-wodzislawskiej-3

blokada-wodzislawskiej-4
 • Monika

  to jest racja- na światłach ich chycić przez 20 minut a korka nie rozładują przez 5 godzin —wiem co mówię bo mam to na codzień!

 • paul

  brawo Tomek ale to byś musioł zorganizowac na światłach na gornioku ciekawe jakby tym ciulom z warszawy tak tiry jezdziły pod oknami

 • danuta

  Brawo jestem za bo szlak mnie trafia co się robi ulice żorskom też proszę blokować żeby ich opamiętać

 • Krystian

  Raport telewizji TVT z blokowania ulicy Wodzisławskiej -> http://www.telewizjatvt.pl/raport/2013-05-22/8899

 • Monika

  Brawo!!! jesteśmy z Pana dumni Panie Pieczka — taki protest również na Żorskiej prosimy !!!

 • Kris

  BRAWO ! Super inicjatywa 🙂 trzeba pokazać tym co siedzą przy korycie że muszą się z nami liczyć !!!

 • jonek

  panie pieczka , jestesmy z pana dumni. a nie wyglada pan na takiego dzialacza, wrecz przeciwnie 🙂

 • adi

  Mimo że tym razem nie wyszło do końca to trzeba to powtórzyć i zablokować nasze drogi na amen!Może sie wtedy ktoś wreszcie obudzi.Wystarczy na godzina zablokowac całkowicie przejazd a bydzie cyrk!!!

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
 • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
 • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany