• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Podatki zapłacone, drogi rozwalone! – z takim napisem na transparencie mieli dzisiaj blokować drogę mieszkańcy ulicy Wodzisławskiej w Świerklanach. Do pikiety jednak nie doszło, gdyż trochę za późno została zgłoszona i bez wymaganego prawem zezwolenia byłaby nielegalna. Przy ruchliwej drodze w Świerklanach zebrało się dzisiaj sporo mieszkańców, którzy nie wytrzymują już huku przejeżdżających tirów i zagrożenia. Piesi idąc odcinkiem ulicy od strony Marklowic wręcz ocierają się o samochody ciężarowe, które jadą tędy niemal bez przerwy, bo nie ma chodnika.


Domy drżą, ludzie są wykończeni hałasem, wstrząsami i hukiem. – W godzinach szczytu, przeciągu pół godziny naliczyłem 110 tirów z całej Europy! – powiedział nam Krzysztof Swaczyna. Przyczyną tego natężenia ruchu jest oczywiście nieukończony most na A1 w Mszanie.

To własnie na tę trasę Marklowice – Świerklany został skierowany ruch samochodów ciężarowych – tranzyt od granicy do węzła A1 w Świerklanach.
Organizatorem protestu jest 31 – letni radny, Tomasz Pieczka, który od dwóch lat pisze w sprawie tej drogi pisma. Bez skutku. – Od 2011 roku mam już tych pism pełny segregator, ale to nic nie zmienia. Rozmawiałem z wieloma mieszkańcami, a kiedy pojawił się pomysł pikiety, wielu odpowiedziało, że są gotowi wziąć w udział w proteście. Zablokujemy drogę aż do autostrady, może w końcu to da urzędnikom coś do myślenia – mówi swierklański radny.
Dzisiaj na ulicy Wodzisławskiej w Świerklańskiej zgromadziło się sporo mieszkańców. Była także policja i dziennikarze. Rozmowy odbywały się w huku przejeżdżających tirów. – W zgłoszeniu o pikiecie zabrakło wymogów formalnych, była zbyt późno zgłoszona – powiedziała nam Aleksandra Nowara, rzecznik prasowa rybnickiej policji.
Tomasz Pieczka zapowiada, że nie spocznie, póki protest nie przyniesie jakiegoś skutku.- Chcemy jednak, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, dlatego teraz dopełnimy wszelkich formalności – powiedział w rozmowie z nami świerklański radny.

Autor: izis
Źródło: www.rybnik.nowiny.pl

Zdjęcia:

blokada-wodzislawskiej-2

blokada-wodzislawskiej-1

blokada-wodzislawskiej-3

blokada-wodzislawskiej-4
 • Monika

  to jest racja- na światłach ich chycić przez 20 minut a korka nie rozładują przez 5 godzin —wiem co mówię bo mam to na codzień!

 • paul

  brawo Tomek ale to byś musioł zorganizowac na światłach na gornioku ciekawe jakby tym ciulom z warszawy tak tiry jezdziły pod oknami

 • danuta

  Brawo jestem za bo szlak mnie trafia co się robi ulice żorskom też proszę blokować żeby ich opamiętać

 • Krystian

  Raport telewizji TVT z blokowania ulicy Wodzisławskiej -> http://www.telewizjatvt.pl/raport/2013-05-22/8899

 • Monika

  Brawo!!! jesteśmy z Pana dumni Panie Pieczka — taki protest również na Żorskiej prosimy !!!

 • Kris

  BRAWO ! Super inicjatywa 🙂 trzeba pokazać tym co siedzą przy korycie że muszą się z nami liczyć !!!

 • jonek

  panie pieczka , jestesmy z pana dumni. a nie wyglada pan na takiego dzialacza, wrecz przeciwnie 🙂

 • adi

  Mimo że tym razem nie wyszło do końca to trzeba to powtórzyć i zablokować nasze drogi na amen!Może sie wtedy ktoś wreszcie obudzi.Wystarczy na godzina zablokowac całkowicie przejazd a bydzie cyrk!!!

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany