• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W dniach 11-15 kwietnia br. w ramach międzynarodowej wymiany szkolnej Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach odwiedzili goście z niemieckiego miasta Getynga (Göttingen) w Dolnej Saksonii.

Współpraca nawiązała się już sześć lat temu za sprawą Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego nr 2 w Rybniku. Od czterech lat nasi uczniowie również biorą udział w wymianie. Projekt dofinansowany jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. W tym roku do Jankowic i Rybnika przyjechała grupa 22 uczniów w wieku 14-16 lat z IGS Göttingen oraz dwóch opiekunów. Realizację programu wymiany rozpoczęliśmy już w poniedziałek od spotkania w rybnickim gimnazjum, gdzie przeprowadziliśmy zajęcia integracyjne oraz polsko – niemiecką rywalizację sportową. Wieczorem niemieccy uczniowie spędzili czas z polskimi rodzinami.

Drugi dzień wizyty to tradycyjna już wycieczka do Krakowa. Wczesna pora wyjazdu pozwoliła nam na zwiedzanie zamku, katedry i grobowców na Wawelu, kościoła Mariackiego oraz Sukiennic. Nasi goście zachwyceni niepowtarzalnym urokiem stolicy Małopolski, zgodnie zaliczyli dzień do bardzo udanych.

Trzeciego dnia pobytu nasi goście zostali uroczyście przywitani w gimnazjum przez dyrektora Norberta Niestolika oraz panią Kingę Szaboń – organizatora wymiany. Po krótkim zwiedzaniu budynku szkoły zachwyceni nim Niemcy, wzięli udział w lekcji, a później w szkolnej stołówce zasmakowali tradycyjnej polskiej kuchni. Następnie nasi goście i towarzyszący im jankowiccy gimnazjaliści udali się do Urzędu Gminy Świerklany, gdzie spotkali się z władzami gminy.

Ponieważ podczas wymiany starano się jak najrzetelniej zaprezentować kulturę i codzienność naszego regionu, dlatego w czwartek cała grupa wybrała się na drugą wycieczkę do kopalni „Guido” w Zabrzu. Do głównych atrakcji, jakie nam było dane przeżyć na poziomie 320 to przejazd podwieszaną kolejką górniczą, możliwość zobaczenia pracy kombajnów chodnikowych. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła podróż – zejście w głąb wyrobiska nachylonego pod kątem 18 stopni. Wieczorem cała grupa spotkała się w jankowickim gimnazjum na dyskotece.

Piątek to coroczna już wizyta w Rybniku. Tym razem zaplanowaliśmy dla całej grupy bieg na orientację. Celem tego spotkania był spacer w grupach po centrum miasta połączony z zdobywaniem punktów kontrolnych zaznaczonych na planie miasta. To niecodzienne zwiedzanie zostało zakończone w parku nad Nacyną, gdzie uczestnikom rozdano nagrody i pamiątki z Rybnika.
Po piątkowym wieczornym pożegnaniu na rybnickim dworcu z niecierpliwością czekamy na majowe spotkanie, tym razem w Niemczech.

wymiana 1

wymiana 2

wymiana 3

wymiana 4

wymiana 5

wymiana 6

wymiana 7

Autor: Edyta Cwanek – Furtak, Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany