• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Rada gminy w Świerklanach nie dała wczoraj zielonego światła na podział miejscowości na dwie mniejsze: Świerklany i Jankowice. Podczas specjalnej sesji rady, która w środę po południu odbyła się w miejscowym urzędzie przepadł taki właśnie wniosek radnych z Jankowic.Na sali obrad było jednak bardzo gorąco. Wzajemnym oskarżeniom, pyskówkom i krzykom nie było końca. Obradom przysłuchiwało się kilkunastu mieszkańców Jankowic. Radni z Jankowic złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady, bo chcieli, by wyniki przeprowadzonego referendum uznano za konsultacje społeczne i na tej podstawie sporządzono wniosek do wojewody i ministerstwa administracji o podział gminy. Referendum było nieważne, bo frekwencja była za niska.


Za przyjęciem uchwały o odłączeniu się sołectwa Jankowice od gminy Świerklany głosowało 5 radnych. Przeciwnych było 8 osób, dwie wstrzymały się od głosu. Obecni na sali mieszkańcy sołectwa Jankowice nie kryli wzburzania. – Cała ta władza to jest jakaś fikcja. Skoro chcemy się rozwieść, to czemu nam nie pozwolicie? Chodzi o to, że jesteśmy dojną krową, z której można wyciskać pieniądze – krzyczeli mieszkańcy.
Sesja rozpoczęła się punktualnie o godzinie 15.30. W sali sesyjnej zgromadziło się tyle osób, że dla części mieszkańców zabrakło miejsc siedzących i w efekcie przysłuchiwali się oni obradom stojąc na korytarzu. Po odczytaniu porządku obraz głos zabrał Henryk Mincner, przewodniczący komitetu, który doprowadził do organizacji w Świerklanach referendum (odbyło się ono 6 stycznia). Radny po raz kolejny przytoczył wyniki referendum i podkreślał, że blisko 100 procent mieszkańców Jankowic, którzy brali udział w referendum opowiedziało się za podziałem. Potem głos zabrał radny Adam Szulik, który skrupulatnie wyliczał ile pieniędzy w poszczególnych kadencjach samorządu poszło na inwestycje w Jankowicach, a ile na sołectwa Świerklany Dolne i Górne.

– W jednym z wywiadów powiedział pan panie wójcie, że na budowę szkoły w Jankowicach poszło z budżetu gminy aż 11 milionów złotych. A tymczasem to jest kłamstwo. Tyle na budowę dała nam ówczesna Rybnika Spółka Węglowa w ramach likwidacji szkół górniczych. Z budżetu na ten cel poszło znacznie mniej pieniędzy. Pan tych liczb nie pamięta panie wójcie? Jeśli tak, to niech pan je sobie zanotuje na kartce, ale zrobi komórką zdjęcie tablicy pamiątkowej która jest w szkole, żeby tego w przyszłości nie przeinaczać – grzmiał radny, którego wypowiedz przerwały nawet oklaski mieszkańców zgromadzonych na sali.
Wójt nie pozostawał mu dłużny. – Powiedzieliście ludziom, że na kanalizację w Świerklanach wydaliśmy 9 milionów złotych, a poszło zaledwie 800 tysięcy. Nie okłamujcie ludzi. Poza tym mówiąc, że nie mamy inwestować w Świerklanach wskazujecie, że dzieci w tamtejszej szkole nadal mają chodzić na obiady do stołówki, która mieści się w piwnicy – mówi Antoni Mrowiec, wójt gminy Świerklany.
Oskarżenia w stronę wójta rzucali także sami mieszkańcy. – Pan się nie nadaje na to stanowisku. Dwa lata temu powiedział mi pan, że pana wnuki chodzą do prywatnego przedszkola i skoro dla mojego dziecka zabrakło miejsce w normalnej placówce, to też mam je sobie posłać do prywatnej – grzmiał jeden z mieszkańców.
Po tym, jak wniosek o podjęcie uchwały w sprawie podziału gminy przepadł, radni ze Świerklan złożyli jeszcze na ręce przewodniczącego rady gminy interpelację w której proszę o przygotowanie wszelkich niezbędnych do stworzenia ponownego wniosku o podział gminy dokumentów. – Tematu na pewno nie porzucimy. Referendum było przeprowadzone w bardzo niefortunnym terminie, zimą i to też na pewno rzutowało na jego wyniki – powiedział nam już po głosowaniu Henryk Mincner.
– Bardzo było gorąco na tej sesji, ale przy takich tematach rozwodowych ludzie mają bardzo dużo pretensji, ale myślę, że dyskusja była uczciwa – mówił już po sesji Antoni Mrowiec. Czy fakt, że uchwała nie przeszła oznacza, że temat podziału jest nieaktualny. Zdaniem wójta nie. – Referendum w pewnym sensie sprawę zamknęło, ale jeśli chcą dalej działać, to ja im nie zabraniam. Ale nie wszyscy mieszkańcy podzielają ten pogląd – dodaje wójt.

Autor: Barbara Kubica
Źródło: DZIENNIK ZACHODNI




 • Hanys

  Ludzie przestańcie się nawzajem obrażać!! jak czytam te wasze komentarze to włos się jeży skąd u Was tyle nienawiści . Nie mam nic ani przeciw Świerklanom ani Jankowicom .Kto pozwolił doprowadzić do takiej sytuacji jaka jest że teraz mieszkańcy Gminy są skłóceni. Wystarczyło trochę dobrej woli …. Co do frekwencji w referendum ktoś mało zorientowany pisał ,że Jankowice są sami sobie winni ,że nie poszli do urn .A prawda jest taka że Jankowice miały bardzo dużą frekwencję natomiast Świerklany …cóż im nie zależy poza tym posłuchali wójta ,którego wypowiedzi wszyscy słyszeliśmy .A tak po mojemu .Jankowice nigdy nie wygrają przecież jest ich mniejszość .Zawsze ich przegłosują . Niech władze się zastanowią i dzielą budżet sprawiedliwie skoro są 3 sołectwa to niech każde dostanie swoją część .A może dać Jankowicom szansę odłączenia .Zobaczymy czy dadzą sobie radę jak nie to wtedy możemy dyskutować i powiedzieć a nie mówiliśmy .

 • Kontestator

  tak szczerze to niech się odłączają… a i tak wrócą bo ministerstwo chce łączyć małe gminy (do kilku tysięcy mieszkańców) w jedno… więc i tak wrócą… o ile pozwolą się rozłączyć ….

 • alex

  I niech mi ktoś powie że jankowioki to nie imbecyle !!

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Konkurs wiedzy o Chorwacji
  

W lutym 2016 r. Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach zostało zaproszone do udziału w „Konkursie wiedzy o Chorwacji”, zorganizowanym z okazji 25-lecia niepodległości Republiki Chorwacji.

Świerklany