• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Rada gminy w Świerklanach nie dała wczoraj zielonego światła na podział miejscowości na dwie mniejsze: Świerklany i Jankowice. Podczas specjalnej sesji rady, która w środę po południu odbyła się w miejscowym urzędzie przepadł taki właśnie wniosek radnych z Jankowic.Na sali obrad było jednak bardzo gorąco. Wzajemnym oskarżeniom, pyskówkom i krzykom nie było końca. Obradom przysłuchiwało się kilkunastu mieszkańców Jankowic. Radni z Jankowic złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady, bo chcieli, by wyniki przeprowadzonego referendum uznano za konsultacje społeczne i na tej podstawie sporządzono wniosek do wojewody i ministerstwa administracji o podział gminy. Referendum było nieważne, bo frekwencja była za niska.


Za przyjęciem uchwały o odłączeniu się sołectwa Jankowice od gminy Świerklany głosowało 5 radnych. Przeciwnych było 8 osób, dwie wstrzymały się od głosu. Obecni na sali mieszkańcy sołectwa Jankowice nie kryli wzburzania. – Cała ta władza to jest jakaś fikcja. Skoro chcemy się rozwieść, to czemu nam nie pozwolicie? Chodzi o to, że jesteśmy dojną krową, z której można wyciskać pieniądze – krzyczeli mieszkańcy.
Sesja rozpoczęła się punktualnie o godzinie 15.30. W sali sesyjnej zgromadziło się tyle osób, że dla części mieszkańców zabrakło miejsc siedzących i w efekcie przysłuchiwali się oni obradom stojąc na korytarzu. Po odczytaniu porządku obraz głos zabrał Henryk Mincner, przewodniczący komitetu, który doprowadził do organizacji w Świerklanach referendum (odbyło się ono 6 stycznia). Radny po raz kolejny przytoczył wyniki referendum i podkreślał, że blisko 100 procent mieszkańców Jankowic, którzy brali udział w referendum opowiedziało się za podziałem. Potem głos zabrał radny Adam Szulik, który skrupulatnie wyliczał ile pieniędzy w poszczególnych kadencjach samorządu poszło na inwestycje w Jankowicach, a ile na sołectwa Świerklany Dolne i Górne.

– W jednym z wywiadów powiedział pan panie wójcie, że na budowę szkoły w Jankowicach poszło z budżetu gminy aż 11 milionów złotych. A tymczasem to jest kłamstwo. Tyle na budowę dała nam ówczesna Rybnika Spółka Węglowa w ramach likwidacji szkół górniczych. Z budżetu na ten cel poszło znacznie mniej pieniędzy. Pan tych liczb nie pamięta panie wójcie? Jeśli tak, to niech pan je sobie zanotuje na kartce, ale zrobi komórką zdjęcie tablicy pamiątkowej która jest w szkole, żeby tego w przyszłości nie przeinaczać – grzmiał radny, którego wypowiedz przerwały nawet oklaski mieszkańców zgromadzonych na sali.
Wójt nie pozostawał mu dłużny. – Powiedzieliście ludziom, że na kanalizację w Świerklanach wydaliśmy 9 milionów złotych, a poszło zaledwie 800 tysięcy. Nie okłamujcie ludzi. Poza tym mówiąc, że nie mamy inwestować w Świerklanach wskazujecie, że dzieci w tamtejszej szkole nadal mają chodzić na obiady do stołówki, która mieści się w piwnicy – mówi Antoni Mrowiec, wójt gminy Świerklany.
Oskarżenia w stronę wójta rzucali także sami mieszkańcy. – Pan się nie nadaje na to stanowisku. Dwa lata temu powiedział mi pan, że pana wnuki chodzą do prywatnego przedszkola i skoro dla mojego dziecka zabrakło miejsce w normalnej placówce, to też mam je sobie posłać do prywatnej – grzmiał jeden z mieszkańców.
Po tym, jak wniosek o podjęcie uchwały w sprawie podziału gminy przepadł, radni ze Świerklan złożyli jeszcze na ręce przewodniczącego rady gminy interpelację w której proszę o przygotowanie wszelkich niezbędnych do stworzenia ponownego wniosku o podział gminy dokumentów. – Tematu na pewno nie porzucimy. Referendum było przeprowadzone w bardzo niefortunnym terminie, zimą i to też na pewno rzutowało na jego wyniki – powiedział nam już po głosowaniu Henryk Mincner.
– Bardzo było gorąco na tej sesji, ale przy takich tematach rozwodowych ludzie mają bardzo dużo pretensji, ale myślę, że dyskusja była uczciwa – mówił już po sesji Antoni Mrowiec. Czy fakt, że uchwała nie przeszła oznacza, że temat podziału jest nieaktualny. Zdaniem wójta nie. – Referendum w pewnym sensie sprawę zamknęło, ale jeśli chcą dalej działać, to ja im nie zabraniam. Ale nie wszyscy mieszkańcy podzielają ten pogląd – dodaje wójt.

Autor: Barbara Kubica
Źródło: DZIENNIK ZACHODNI
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany