• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Ostatnia sesja w Świerklanach w 2013 roku przyniosła dwa kluczowe dla przyszłości gminy tematy. Pierwszym był budżet na kolejny rok, a drugim powracająca jak bumerang sprawa komunikacji publicznej. 16 grudnia na portalu Zakładu Transportu Zbiorowego w Rybniku pojawił się komunikat o zmianie tras linii 13 i 32 na wniosek świerklańskiego urzędu.


Według informacji od 18 stycznia autobusy będą omijać przystanki w Jankowicach. Według wniosku zmiana miała być wprowadzona już od 2 stycznia, jednak prezydent Rybnika Adam Fudali podjął decyzję o prowadzeniu kursów bez zmian aż do dnia 17 stycznia, aby młodzież mogła dokończyć naukę w semestrze zimowym bez dodatkowego stresu o brak dojazdu do szkoły. Choć na razie nie przewiduje się zmian w liniach 30 i 31, ZTZ nie wyklucza skrócenia trasy linii 30 o jankowickie przystanki. Obecnie ponad 700 mieszkańców Świerklan i Jankowic jest właścicielami imiennej e-karty, a 60 osób korzysta z autobusów ZTZ za darmo na podstawie biletu seniora. Radni problem transportu poruszyli już na posiedzeniu komisji przed sesją, informując wójta o ukazaniu się komunikatu na stronach ZTZ. – To żenada dla nas, kiedy czytamy, że prezydent Rybnika dba o mieszkańców Jankowic, zapewniając im transport – skwitował na posiedzeniu komisji przewodniczący rady Włodzimierz Barwinek.

Nie chcą zmian

– Wydatki na komunikację w nowym budżecie to niecałe pół miliona zł. Większość osób korzystających z komunikacji to młodzież i ludzie starsi. Nasza gmina jest bogata, więc budujemy obiekt w Świerklanach za 14 milionów. Ta kwota zabezpieczyłaby nam transport publiczny na 25 lat. Czy my już potrzebujemy tego nowego obiektu, czy raczej powinniśmy dbać o dobro młodzieży, która będzie na nas pracowała – stwierdził radny Stanisław Smołka z Jankowic, wyrzucając wójtowi również brak połączenia autobusowego ze Świerklan Dolnych do Rybnika i już nawiązując do budowy nowego urzędu. Ostatecznie radni zawnioskowali na sesji do wójta o zaniechanie zmian w liniach autobusowych ZTZ. – Jeśli chodzi o komunikację to nie ważne, czy jestem ze Świerklan czy Jankowic, uważam, że nie powinniśmy psuć czegoś dobrego – wyjaśnił wiceprzewodniczący rady Tadeusz Frydecki. – Nawet jeśli autobusem jeździłaby jedna osoba, to nie możemy go zlikwidować, bo to nasz obowiązek – dodał Włodzimierz Barwinek.

Sporo do zrobienia

Oprócz komunikacji drugą ważną kwestią był nowy budżet, a szczególnie zapis o wydatkowaniu 14 mln zł na budowę nowego budynku wielofunkcyjnego, czyli nowego urzędu w Świerklanach. – Wiadomo, że bardzo ważna jest dla nas sprawa nowego przedszkola i w ogóle infrastruktury szkolnej w całej gminie, co podkreślali wszyscy radni. Podobnie w kwestii kanalizacji, choć ta w Jankowicach jeszcze nie jest wykonana. Mówiliśmy o priorytetach takich jak drogi. Po upływającej czteroletniej kadencji mamy 120 tysięcy na projekt obiecanego chodnika na ul. Świerklańskiej. Moim zdaniem na dzień dzisiejszy budynek za 14 milionów nie jest potrzebny. Jak zrobimy wszystko w tej gminie, łącznie z przedszkolem, kanalizacją, drogami i chodnikami, możemy sobie budować. Argumenty takie jak ten, że wszystko będzie scentralizowane są absurdalne. Jak jedna osoba napisała na stronie internetowej świerklańskiego portalu „ja idę do gminy raz na 10 lat po nowy dowód osobisty, bo za śmieci mogę zapłacić przez internet, podatek tak samo lub u sołtysa, ślub biorę w kościele, a prawo jazdy, dowód rejestracyjny i pozwolenie na budowę zdobędę w Starostwie Powiatowym w Rybniku. Te osoby, które najczęściej przychodzą do gminy, to są podopieczni OPS. Dla nich wręcz wymarzonym miejscem jest lokum poza gminą, aby nie byli widoczni. Dla wszystkich jest to temat wstydliwy” – powiedział jeszcze na komisjach Włodzimierz Barwinek.

Uchwała przyjęta

– Najlepiej byłoby zrezygnować z budowy nowego urzędu i przeznaczyć te pieniądze m.in. na komunikację – stwierdził radny Adam Szulik. –Nasza rada gminy kończy kadencję w październiku. Czy możemy podejmować tak daleko idące decyzje, zostawiając to na głowie nowej rady? Niech następna rada o tym zdecyduje – zaproponował Stanisław Smołka. W końcu na sesji uchwała budżetowa na 2014 rok została przyjęta większością głosów, przy zdecydowanym sprzeciwie pięciu radnych z Jankowic. Tym samym droga do budowy nowego urzędu stanęła otworem, a jak zapewnia wójt szacowana kwota 14 mln zł na pewno obniży się po przetargu. Budowa urzędu ma potrwać dwa lata.

Autor: Szymon Kamczyk – Tygodnik Rybnicki
Źródło: www.nowiny.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany