• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Na specjalnie zwołanej sesji rady gminy Świerklany powołano komisję, która zajmie się weryfikacją podpisów i sprawdzeniem zgodności prawnej wniosku o przeprowadzenie referendum. Do urzędu gminy wpłynął wniosek mieszkańców Jankowic o przeprowadzenie referendum w sprawie oddzielenia miejscowości od gminy Świerklany. Jak informuje sołtys Jankowic Jerzy Rugor, dotychczas udało się zebrać ponad dwukrotną liczbę potrzebnych głosów.


Aby zainicjować referendum potrzebne są podpisy 10 proc. mieszkańców gminy uprawnionych do głosowania. Według sołtysa Jankowic podpisy to jedno, a referendum drugie, nie wiadomo bowiem, ilu mieszkańców zdecyduje się pójść na głosowanie. Aby referendum było ważne, udział w nim musi wziąć minimum 30 proc. osób uprawnionych do głosowania, a za podziałem gminy musiałaby opowiedzieć się co najmniej połowa głosujących. Póki co powołana została komisja sprawdzająca złożone wraz z wnioskiem podpisy mieszkańców, których jest dokładnie 1806.

Na ostatniej sesji powołano komisję, która sprawdza, czy wszystkie podpisy są autentyczne i pochodzą od osób zameldowanych na terenie Jankowic, Świerklan Górnych lub Świerklan Dolnych. Według zapewnień grupy inicjatywnej zdecydowaną większość podpisów oddali mieszkańcy Jankowic. Radni do komisji powołali przewodniczącego rady Włodzimierza Barwinka (Jankowice), radnego Sebastiana Karkoszka (Świerklany Dolne) i radnego Tomasza Pieczka (Świerklany Dolne). Do tej pory komisja spotkała się jeden raz, sprawdzając jednorazowo 120 podpisów. – Średnio na jeden podpis trzeba przeznaczyć ok. 40 sekund. Pomnożone przez 1806 podpisów daje nam to ok. 20 godzin pracy, które trzeba będzie poświęcić nad wnioskiem – wylicza wójt Antoni Mrowiec.

Po weryfikacji podpisów komisja złoży do rady gminy uchwałę w sprawie zwołania referendum. Jeżeli radni będą za, uchwała musi zostać opublikowana w dzienniku urzędowym województwa. Od tego momentu do przeprowadzenia referendum nie może minąć więcej niż 40 dni, a nie mniej niż 30. W okresie poprzedzającym może być prowadzona kampania referendalna, polegająca na wyjaśnieniu problemu. Tak jak w przypadku kampanii wyborczej wszystkie nieprawdziwe informacje podlegają karze, a na 24 godziny przed przeprowadzeniem referendum rozpoczyna się cisza referendalna. Koszty organizacji referendum w przypadku Świerklan poniesie gmina, jeśli okaże się, że wniosek złożony przez grupę inicjatywną jest poprawny.

Szymon Kamczyk
Tygodnik Rybnicki
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany