• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Maszyny wgryzły się w asfalt – Mieszkańcy ulicy Wodzisławskiej wreszcie się doczekali. Ruszył remont, o który od dawna zabiegali i protestowali przeciw zwiększonemu ruchowi pojazdów. Wszystkich czekają jednak niedogodności. Utrudnienia rozpoczęły się już w momencie zamknięcia drogi dla ruchu zewnętrznego. Obecnie mieszkańcy Wodzisławskiej mogą jeszcze dojechać do swoich posesji, jednak przez kilka dni, podczas remontu, droga będzie całkowicie zamknięta. Drogowcy wkopią się w drogę na głębokość prawie 100 cm, po czym specjalna maszyna przekopie podłoże, jednocześnie je utwardzając.


Dopiero wtedy położona zostanie nawierzchnia. Właśnie utwardzanie podłoża specjalnym środkiem chemicznym ma zająć kilka dni, w czasie których mieszanka będzie schnąć. W tym czasie ruch po drodze nie może się odbywać, aby nie było dodatkowego nacisku na wysychające podłoże. Droga zostanie naprawiona na długości od skrzyżowania z 3 Maja do skrzyżowania z ul. Granice. Samo skrzyżowanie z 3 Maja również ma zostać przekopane, jednak w sposób najmniej uciążliwy dla ruchu. Jak twierdzą włodarze Świerklan, bez korków się nie obejdzie.

Gazownia bez dojazdu?

– Nie wyobrażam sobie tej blokady. Mam nadzieję, że potrwa to tylko kilka dni i kierowcy będą wyrozumiali. Przez 8-9 dni droga będzie całkowicie wyłączona z ruchu. Czeka nas jeszcze wyjaśnienie sprawy firm Gas System i Cetus, które nie mogą utracić dojazdu, m.in. ze względu na pogotowie gazowe, które musi działać. Na czas remontu wykonawca, czyli firma Skanska musi udostępnić do wyjazdu ulicę Aleja – informuje Antoni Mrowiec, wójt Świerklan. Gmina zainteresowała się sprawą firm energetycznych, m.in. po protestach pracowników, tym razem przeciwko remontowi. – Remont tak, ale nie całkowite zamknięcie drogi – oburzali się pracownicy firm. Remont według planu ma zakończyć się szybko, bo już pod koniec października. Oprócz odtworzenia nawierzchni i stabilizacji podłoża, ma obejmować również odnowienie i budowę chodników.

Autobusy do Wodzisławia

Dla mieszkańców podróżujących komunikacją miejską przygotowano specjalnie kursujące autobusy i busy, które wymijają zamkniętą drogę. – Kursują od rejonu remizy w Świerklanach przez ulice Kucharzówkę, Granice, Połomską, do Wodzisławskiej już za prowadzonymi pracami w kierunku Marklowic. Te kursy organizuje gmina i w miarę zainteresowania będą zwiększane. Od Marklowic z rejonu tłoczni do samego Wodzisławia kursy organizuje Międzygminny Związek Komunikacyjny z Jastrzębia Zdroju. Zdajemy sobie sprawę, że mieszkańcy dojeżdżają do Wodzisławia do szkoły i pracy, dlatego wyznaczyliśmy odpowiednie objazdy – wyjaśnia wójt Mrowiec. Jak już wcześniej informowaliśmy, remont drogi ma kosztować ok. 4 mln zł.

Autor: Szymon Kamczyk – Tygodnik Rybnicki
Źródło: www.nowiny.pl
 • Jula

  Czyli jak wjechać na Gazownie?

  • Pozdrawiam

   helikopterem

 • amp

  Przy okazji część ulic przyległych bez Internetu i telefonów stacjonarnych bo wkopali się w kable… ;)))

  • krystianj

   o kurde :/ dobrze że mom radiowka 🙂

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Konkurs wiedzy o Chorwacji
  

W lutym 2016 r. Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach zostało zaproszone do udziału w „Konkursie wiedzy o Chorwacji”, zorganizowanym z okazji 25-lecia niepodległości Republiki Chorwacji.

Świerklany