• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Wyjątkowo w drugi, a nie ostatni czwartek marca odbyła się sesja rady gminy. Radni pochylili się nad szeregiem uchwał i wysłuchali sprawozdania wójta. Ten punkt szczególnie zainteresował radnych.

– Odbyło się spotkanie z panią, która będzie się zajmować strategią rozwoju gminy. Otrzymali państwo ankiety do wypełnienia. W najbliższym czasie taka strategia w gminie będzie wprowadzona. Jak wspominałem na wcześniejszych spotkaniach, do tej pory nasza gmina nie miała takiego dokumentu, a jest on wymagany do pozyskiwania środków zewnętrznych. Pewne decyzje musimy podejmować pod tym kątem i ta strategia mam nadzieję, że przyniesie wymierne korzyści. Prowadzimy teraz nabór na inspektora do pozyskiwania środków zewnętrznych i środków europejskich. W gminie też nie było takiej osoby. Inni pracownicy merytoryczni zajmowali się dodatkowo pozyskiwaniem środków – powiedział wójt Tomasz Pieczka. Do konkursu zgłosiły się cztery osoby, z których jedna nie spełniała warunków formalnych. Radny Ireneusz Błatoń zapytał, kto będzie zasiadał w komisji konkursowej i czy środków zewnętrznych można pozyskać jeszcze więcej niż do tej pory. – Nikt z naszej gminy nie zgłosił się do konkursu. Jest mało osób kompetentnych do tego stanowiska. Dobrze, że zgłosiły się cztery osoby, z których trzy spełniają warunki. W komisji konkursowej zasiądą pracownicy merytoryczni: wicewójt, pani Barbara Ziętek i pan od inwestycji, którzy środki europejskie już pozyskiwali. To nie są zwykli urzędnicy, którzy nie mieli z tym do czynienia, tylko kompetentne osoby. Jeśli chodzi o pozyskiwanie środków, mogło być ich o wiele więcej, ale urzędnicy sporo konkursów przespali – skomentował wójt.

Nagana dla radnych

Wójt poruszył również sprawę spotkań z mieszkańcami w temacie komunikacji. Termin trzeciego spotkania dla mieszkańców Jankowic zostanie wyznaczony wkrótce i ogłoszony zostanie m.in. w kościele i na stronie urzędu gminy. Ten temat poruszyli także sołtysi, punktując radnych. – Kiedy organizowane są spotkania czy to sołeckie, czy zorganizowane przez wójta z mieszkańcami, wypada, aby pojawili się na nich również radni – zganił radnych sołtys Krzysztof Klyta, bo na spotkaniach pojawiła się zaledwie garstka osób.

W gminie się buduje

Wójt przeprowadził również spotkanie w temacie budowy stacji benzynowej w sąsiedztwie marketu Netto w Świerklanach. – Inwestorzy zapewnili, że stacja w tym roku powstanie. Nie wiedzą na razie pod jakim szyldem. Panowie dogadują się z koncernami, nie wiadomo, czy będzie to Orlen, czy BP. Według zapewnień, stacja będzie wybudowana, jednak dopóki nie będę mieć niczego na papierze, nie mogę powiedzieć, że to pewne. Na razie czekamy – stwierdził wójt, który zapewnił również o stałym kontakcie z inwestorem, budującym market w Jankowicach vis-à-vis urzędu gminy. – Chodzi nam o to, by ci ludzi, którzy nie znajdą zatrudnienia w GS i innych sklepikach, znaleźli zatrudnienie w nowym obiekcie Biedronki. Kiedy pojawi się już kierownik, który będzie miał pieczę nad tym sklepem, chcemy zorganizować spotkanie w tym temacie. Nie możemy nikomu nakazać zatrudnienia, ale pośrednio chcemy na to wpłynąć.

Chcą kopać pod Szklarnią

Kopalnia Jankowice wystąpiła do gminy z wnioskiem o opinię na temat wydobycia w rejonie ul. Szklarnia w Świerklanach Dolnych. – Jest to ciężki temat, bo z kopalnią zawsze tematy są ciężkie. Nie możemy sobie pozwolić na to, że współpraca idzie tylko w jedną stronę. Musimy dbać o mieszkańców, którzy w na tej ulicy mieszkają. Mają od 2007 roku nową kanalizację, w którą władowano bardzo dużo pieniędzy. Ciężko by było, gdyby ta eksploatacja ruszyła, bo raczej dla mieszkańców nie byłoby to korzystne. W najgorszych wypadkach kanalizacja mogłaby osiąść i wtedy mieszkańcy zapukaliby do gminy, a nie do dyrektora Konska. Myślę, że opinia nie będzie pozytywna, jednak decyzję i tak podejmie urząd górniczy – poinformował radnych wójt.

Co z budową urzędu?

Po skończonym sprawozdaniu wójta, radni dopytywali się również o temat, który nie został poruszony, czyli zerwanie umowy z wykonawcą budowy nowego urzędu. – Nic nie zostało powiedziane na temat naszej największej inwestycji, która została przerwana, czyli budowy urzędu gminy. Prosiłbym o kilka słów w tym temacie – powiedział radny Ireneusz Błatoń. – Gmina odstąpiła od umowy i teraz jest kwestia zabezpieczenia tego, co tam jest. Widać, że jest tam rozciągnięta nowa siatka. Powoli małymi kroczkami będziemy organizować przetarg na dokończenie tego urzędu gminy – odpowiedział wójt. Radny Marian Kotyrba poprosił o doprecyzowanie terminu „Małymi kroczkami”. – Postanowiłem, że nie ma się co śpieszyć. Myślę, że za 2-3 miesiące możemy przystępować do przetargu, a odnośnie budowy, na razie cały czas rozmawiamy. Nie będziemy się spieszyć, bo w gminie jest wiele innych rzeczy do zrobienia, ważniejszych niż urząd gminy – powiedział wójt. Dotychczasowa budowa pochłonęła ok. 1 mln zł.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
 • Kasia

  20 osób? Najpierw wypadaloby sie doinformowac a potem wypowiadać. Nie Panu oceniać, bo to nie Pana rodzinny dom. Ciekawe czy Pan poświęcił by cały swój dobytek życia.. niech sie Pan porządnie zastanowi..

 • Krzysztof Werber

  Odnośnie fedrowania pod Szklarnią. Myślę, że dla mieszkańców gminy najlepiej byłoby, gdyby jednak pozwolono kopać pod szklarnią. Mieszkańcy gminy w zdecydowanej większości są pracownikami kopalń, które fedrują pod nami. Fedrują po to byśmy mogli egzystować , mieć co jeść i w co się ubrać. Kopalnie to nasze żywicielki a zakaz fedrowania pod gminą, która dzięki kopalni żyje to pierwszy krok do zabicia gminy, regionu i kopalń. Myślałem, że tylko w Warszawie chcą to wszystko zniszczyć, ale widzę, że u nas też są tacy ludzie. Panie Wójcie dlaczego 20 osób z ulicy Szklarni ma decydować o tysiącach miejsc pracy?! To podchodzi pod kumoterstwo i kolesiostwo! Kanalizację można odbudować i tak jest to robione z naszych podatków – ale jak nie będziemy mieli gdzie pracować to też podatków nie będzie.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany