• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Wyjątkowo w drugi, a nie ostatni czwartek marca odbyła się sesja rady gminy. Radni pochylili się nad szeregiem uchwał i wysłuchali sprawozdania wójta. Ten punkt szczególnie zainteresował radnych.

– Odbyło się spotkanie z panią, która będzie się zajmować strategią rozwoju gminy. Otrzymali państwo ankiety do wypełnienia. W najbliższym czasie taka strategia w gminie będzie wprowadzona. Jak wspominałem na wcześniejszych spotkaniach, do tej pory nasza gmina nie miała takiego dokumentu, a jest on wymagany do pozyskiwania środków zewnętrznych. Pewne decyzje musimy podejmować pod tym kątem i ta strategia mam nadzieję, że przyniesie wymierne korzyści. Prowadzimy teraz nabór na inspektora do pozyskiwania środków zewnętrznych i środków europejskich. W gminie też nie było takiej osoby. Inni pracownicy merytoryczni zajmowali się dodatkowo pozyskiwaniem środków – powiedział wójt Tomasz Pieczka. Do konkursu zgłosiły się cztery osoby, z których jedna nie spełniała warunków formalnych. Radny Ireneusz Błatoń zapytał, kto będzie zasiadał w komisji konkursowej i czy środków zewnętrznych można pozyskać jeszcze więcej niż do tej pory. – Nikt z naszej gminy nie zgłosił się do konkursu. Jest mało osób kompetentnych do tego stanowiska. Dobrze, że zgłosiły się cztery osoby, z których trzy spełniają warunki. W komisji konkursowej zasiądą pracownicy merytoryczni: wicewójt, pani Barbara Ziętek i pan od inwestycji, którzy środki europejskie już pozyskiwali. To nie są zwykli urzędnicy, którzy nie mieli z tym do czynienia, tylko kompetentne osoby. Jeśli chodzi o pozyskiwanie środków, mogło być ich o wiele więcej, ale urzędnicy sporo konkursów przespali – skomentował wójt.

Nagana dla radnych

Wójt poruszył również sprawę spotkań z mieszkańcami w temacie komunikacji. Termin trzeciego spotkania dla mieszkańców Jankowic zostanie wyznaczony wkrótce i ogłoszony zostanie m.in. w kościele i na stronie urzędu gminy. Ten temat poruszyli także sołtysi, punktując radnych. – Kiedy organizowane są spotkania czy to sołeckie, czy zorganizowane przez wójta z mieszkańcami, wypada, aby pojawili się na nich również radni – zganił radnych sołtys Krzysztof Klyta, bo na spotkaniach pojawiła się zaledwie garstka osób.

W gminie się buduje

Wójt przeprowadził również spotkanie w temacie budowy stacji benzynowej w sąsiedztwie marketu Netto w Świerklanach. – Inwestorzy zapewnili, że stacja w tym roku powstanie. Nie wiedzą na razie pod jakim szyldem. Panowie dogadują się z koncernami, nie wiadomo, czy będzie to Orlen, czy BP. Według zapewnień, stacja będzie wybudowana, jednak dopóki nie będę mieć niczego na papierze, nie mogę powiedzieć, że to pewne. Na razie czekamy – stwierdził wójt, który zapewnił również o stałym kontakcie z inwestorem, budującym market w Jankowicach vis-à-vis urzędu gminy. – Chodzi nam o to, by ci ludzi, którzy nie znajdą zatrudnienia w GS i innych sklepikach, znaleźli zatrudnienie w nowym obiekcie Biedronki. Kiedy pojawi się już kierownik, który będzie miał pieczę nad tym sklepem, chcemy zorganizować spotkanie w tym temacie. Nie możemy nikomu nakazać zatrudnienia, ale pośrednio chcemy na to wpłynąć.

Chcą kopać pod Szklarnią

Kopalnia Jankowice wystąpiła do gminy z wnioskiem o opinię na temat wydobycia w rejonie ul. Szklarnia w Świerklanach Dolnych. – Jest to ciężki temat, bo z kopalnią zawsze tematy są ciężkie. Nie możemy sobie pozwolić na to, że współpraca idzie tylko w jedną stronę. Musimy dbać o mieszkańców, którzy w na tej ulicy mieszkają. Mają od 2007 roku nową kanalizację, w którą władowano bardzo dużo pieniędzy. Ciężko by było, gdyby ta eksploatacja ruszyła, bo raczej dla mieszkańców nie byłoby to korzystne. W najgorszych wypadkach kanalizacja mogłaby osiąść i wtedy mieszkańcy zapukaliby do gminy, a nie do dyrektora Konska. Myślę, że opinia nie będzie pozytywna, jednak decyzję i tak podejmie urząd górniczy – poinformował radnych wójt.

Co z budową urzędu?

Po skończonym sprawozdaniu wójta, radni dopytywali się również o temat, który nie został poruszony, czyli zerwanie umowy z wykonawcą budowy nowego urzędu. – Nic nie zostało powiedziane na temat naszej największej inwestycji, która została przerwana, czyli budowy urzędu gminy. Prosiłbym o kilka słów w tym temacie – powiedział radny Ireneusz Błatoń. – Gmina odstąpiła od umowy i teraz jest kwestia zabezpieczenia tego, co tam jest. Widać, że jest tam rozciągnięta nowa siatka. Powoli małymi kroczkami będziemy organizować przetarg na dokończenie tego urzędu gminy – odpowiedział wójt. Radny Marian Kotyrba poprosił o doprecyzowanie terminu „Małymi kroczkami”. – Postanowiłem, że nie ma się co śpieszyć. Myślę, że za 2-3 miesiące możemy przystępować do przetargu, a odnośnie budowy, na razie cały czas rozmawiamy. Nie będziemy się spieszyć, bo w gminie jest wiele innych rzeczy do zrobienia, ważniejszych niż urząd gminy – powiedział wójt. Dotychczasowa budowa pochłonęła ok. 1 mln zł.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany