• Facebook
 • Google+
 • Twitter

W minioną niedzielę, 18 sierpnia 2013 r. podczas uroczystej Eucharystii o godzinie 9.30 powitaliśmy Ks. Prałata dr Jerzego Palińskiego, który dekretem ks. abpa Wiktora Skworca został mianowany nowym proboszczem naszej parafii. Drogi nasz Księże Jerzy, pragniemy Cię serdecznie powitać jako nowego proboszcza parafii pod wezwaniem Świętej Anny i życzyć Ci błogosławieństwa Bożego oraz mocy Ducha Świętego na każdy dzień.


Zawierzając Księdza naszej patronce Świętej Annie, życzymy wszelkiego dobra oraz Bożego błogosławieństwa na lata pracy w naszej parafii. Niech Święta Anna wyprasza dla Księdza Proboszcza dobre zdrowie i przygarnia do swego serca.
Niech nie zabraknie ludzkiej życzliwości i solidarnego wsparcia we wszystkich troskach i poczynaniach dla dobra wspólnoty parafialnej. Zapewniamy Cię, ze możesz liczyć na naszą pomoc, modlitwę i wsparcie.

W naszych modlitwach pamiętamy również o Księdzu Proboszczu emerycie Janie Klyczce, dziękując za jego pasterzowanie naszej świerklańskiej wspólnocie pełne troski, oddania i miłości.

Źródło: www.swierklany.com.pl

Jerzy Paliński

Jerzy Paliński (ur. 22 kwietnia 1955 w Bytomiu-Łagiewnikach) – polski duchowny katolicki, prałat, doktor teologii, w latach 2006-2013 rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, od 2013 proboszcz parafii św. Anny w Świerklanach.

Pochodzi z parafii św. Jana Nepomucena w Łagiewnikach Śląskich. W 1974 ukończył naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu. Po zdaniu egzaminu maturalnego wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 16 kwietnia 1981 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bpa Herberta Bednorza. Następnie został wikariuszem w parafii świętych Jana i Pawła Męczenników w Katowicach-Dębie (1981-1985) i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Maksymiliana Kolbego w Mysłowicach-Janowie Miejskim (1985-1990).

Podczas posługi wikariuszowskiej studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Następnie został skierowany na dalsze studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wiedeńskiego, które uwieńczył w 1996 stopniem naukowym doktora na podstawie dysertacji Odnowa sprawowania Eucharystii w diecezji katowickiej po Soborze Watykańskim II. Po powrocie został administratorem parafii świętych Jana i Pawła Męczenników w Katowicach-Dębie, wizytatorem nauki religii oraz pomocnikiem dyrektora archidiecezjalnego Caritasu. W 1998 roku został wykładowcą w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, a w latach 2006-2013 pełnił funkcję jego rektora. W 2007 roku otrzymał godność Kapelana Jego Świątobliwości. Dekretem abpa Wiktora Skworca w sierpniu 2013 został skierowany do pracy w charakterze proboszcza parafii św. Anny w Świerklanach.

Ponadto jest przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej, członkiem Kolegium Konsultorów, Rady Kapłańskiej oraz Rady Duszpasterskiej. Podczas II Synodu Archidiecezji Katowickiej pełni rolę członka Komisji ds. Powołań i Formacji do Prezbiteratu oraz konsultora Komisji ds. Duszpasterstwa Liturgicznego.

Źródło: pl.wikipedia.org
 • pozostanę incognito

  Po kazaniu na dzisiejszej mszy ksiądz Paliński u mnie bardzo stracił na swoim wizerunku. Nie wydaje mi się by ktokolwiek z chrześcijan w naszym kraju był prześladowany. Jeżeli już dochodzi do kłopotliwej sytuacji to śmiem wyraźnie zaznaczyć że sam sobie taką sytuację prowokuje. Ktoś kto nie zachowuje sie nachalnie i impertynencko nie ściąga sobie na głowę kamieni. Natomiast nawiązanie do lekarza ginekologa którego pozbawiono funkcji dyrektora jako osoby prześladowanej za wiarę jest niesmaczne i cynicznie ohydne, Ten nikczemny lekarz został pozbawiony tej funkcji za niedopełnienie wielu obowiązków. Ok 80% naszych rodaków potępiło i odniosło się negatywnie do tego lekarza. W latach wcześniejszej kariery tego lekarza, ten ginekolog dokonywał aborcji na życzenie klientki bez wskazań medycznych , ani jakichkolwiek podstaw prawnych do tego. Ale jakoś nikt z księży ani biskupów nie chce wspominać o zabijaniu przez tego ginekologa zupełnie dobrze ukształtowanych płodów, rokujących urodzenie sie zdrowych dzieci – wystarczyło życzenie klientki że dzidziusia sie nie oczekiwało i kasa za dokonanie zabiegu. Mowa o prześladowaniu chrześcijan z nawiązaniem do tego ginekologa to obrzydliwie niestosowny przykład księże Paliński. Są w zyciu takie chwile kiedy nie wszystko co chcemy nam sie udaje, często los sie toczy jakby na przekór nam. Nie kryję że mogą sie zdarzać sytuacje kiedy w życiu podejmujemy nie zawsze te które są najlepszym wyjściem. Ale nawet w sytuacji kiedy komuś noga sie podwinie, coś pójdzie nie tak, to mimo to należałoby wykazać nieco ludzkiego odruchu, zrozumienia dla dążeń innych ludzi. Rodzina która starała sie o własne chciane, kochane i zdrowe dziecko zasługiwała na wszelką pomoc, ale zamiast tego spotyka ją to co otrzymała od tego nikczemnego ginekologa. Ten podły i odrażający ginekolog zasłonił się wiarą jak wytartą brudną szmatą, a taka postawa u mnie to czyn potwornie odrażający, Uważam że ten człowiek nie ma w sobie ani grama prawdziwej wiary, On się jedynie tą wiarą zasłonił jak łachmanem. Smiem przypuszczać że ten ginekolog bardziej dbał w czasie swego dyrektorowania o to by mu nikt nie zarzucił że w tym szpitalu dokonuje sie aborcji, a tu trafiła mu się pacjentka która wymagała odmiennej pomocy. Oczekiwała zrozumienia, którego to od tak niewielu otrzymała – ale nie otrzymała od tego lekarza To potwornie nikczemne księże Paliński, Jeżeli Wy księża macie w sobie taką wiarę że takich ludzi bierzecie jako przykład to nie dziwcie sie że ta parafia traci ufność wiernych. Wstydź sie księże Paliński

 • Magdalena

  nie przepadam za nim, od kiedy na pierwszej komunii świętej zdarzyło mu się „wymsknąć” : cieszcie się dzieci, że rodzice was kochają i nie zamknęli was w aucie.”
  co miało być prawdopodobnie nawiązaniem do rybnickiej tragedii. to jedna z kilku wpadek, jako proboszcz powinien się 3 razy zastanowić przed takim „żartowaniem”…

 • kris

  Uważam że akurat ksiądz Jerzy jest zupełnie odpowiednią osobą, nie przejaskrawia na kazaniach, nie przedłuża nigdy, na kazaniach nie dostrzegam „nawiedzenia” które to dawało sie wyczuć u dwu poprzednich księży. Pamiętam przecież księdza Grudnioka. W kazaniach i we wszelkich wypowiedziach, które miałem okazje słyszeć z ust księdza Jerzego – widać pokorę dla posługi której się podjął i wyrozumiałość dla ludzi. Zupełnie spoko ksiądz. Wiara to NIE JEST coś co ,, musimy ” bo tak wypada, lub ksiądz tak chce. Nie cierpię ludzi religijnie hałaśliwych. Jeśli wierzymy to wg mnie dlatego że jesteśmy przekonani do tego co ta religia obiecuje. Szczęść Boże księże Jerzy.

 • sss

  nie szło kogoś młodszego zrobic ;p

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany