• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W minioną niedzielę, 18 sierpnia 2013 r. podczas uroczystej Eucharystii o godzinie 9.30 powitaliśmy Ks. Prałata dr Jerzego Palińskiego, który dekretem ks. abpa Wiktora Skworca został mianowany nowym proboszczem naszej parafii. Drogi nasz Księże Jerzy, pragniemy Cię serdecznie powitać jako nowego proboszcza parafii pod wezwaniem Świętej Anny i życzyć Ci błogosławieństwa Bożego oraz mocy Ducha Świętego na każdy dzień.


Zawierzając Księdza naszej patronce Świętej Annie, życzymy wszelkiego dobra oraz Bożego błogosławieństwa na lata pracy w naszej parafii. Niech Święta Anna wyprasza dla Księdza Proboszcza dobre zdrowie i przygarnia do swego serca.
Niech nie zabraknie ludzkiej życzliwości i solidarnego wsparcia we wszystkich troskach i poczynaniach dla dobra wspólnoty parafialnej. Zapewniamy Cię, ze możesz liczyć na naszą pomoc, modlitwę i wsparcie.

W naszych modlitwach pamiętamy również o Księdzu Proboszczu emerycie Janie Klyczce, dziękując za jego pasterzowanie naszej świerklańskiej wspólnocie pełne troski, oddania i miłości.

Źródło: www.swierklany.com.pl

Jerzy Paliński

Jerzy Paliński (ur. 22 kwietnia 1955 w Bytomiu-Łagiewnikach) – polski duchowny katolicki, prałat, doktor teologii, w latach 2006-2013 rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, od 2013 proboszcz parafii św. Anny w Świerklanach.

Pochodzi z parafii św. Jana Nepomucena w Łagiewnikach Śląskich. W 1974 ukończył naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu. Po zdaniu egzaminu maturalnego wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 16 kwietnia 1981 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bpa Herberta Bednorza. Następnie został wikariuszem w parafii świętych Jana i Pawła Męczenników w Katowicach-Dębie (1981-1985) i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Maksymiliana Kolbego w Mysłowicach-Janowie Miejskim (1985-1990).

Podczas posługi wikariuszowskiej studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Następnie został skierowany na dalsze studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wiedeńskiego, które uwieńczył w 1996 stopniem naukowym doktora na podstawie dysertacji Odnowa sprawowania Eucharystii w diecezji katowickiej po Soborze Watykańskim II. Po powrocie został administratorem parafii świętych Jana i Pawła Męczenników w Katowicach-Dębie, wizytatorem nauki religii oraz pomocnikiem dyrektora archidiecezjalnego Caritasu. W 1998 roku został wykładowcą w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, a w latach 2006-2013 pełnił funkcję jego rektora. W 2007 roku otrzymał godność Kapelana Jego Świątobliwości. Dekretem abpa Wiktora Skworca w sierpniu 2013 został skierowany do pracy w charakterze proboszcza parafii św. Anny w Świerklanach.

Ponadto jest przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej, członkiem Kolegium Konsultorów, Rady Kapłańskiej oraz Rady Duszpasterskiej. Podczas II Synodu Archidiecezji Katowickiej pełni rolę członka Komisji ds. Powołań i Formacji do Prezbiteratu oraz konsultora Komisji ds. Duszpasterstwa Liturgicznego.

Źródło: pl.wikipedia.org
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany