• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Grupa inicjatywna ma wykazać się pełną inicjatywą i doprowadzić do referendum w sprawie odłączenia sołectwa Jankowice od Świerklan. Zaledwie kilka minut trwała nadzwyczajna sesja poświęcona odłączeniu Jankowic od Świerklan. Była to chyba najkrótsza sesja w historii gminy. Radni głosowali nad projektem uchwały o przystąpieniu do procedury utworzenia z sołectwa Jankowice gminy Jankowice, a także w sprawie przeprowadzenia w tej sprawie konsultacji z mieszkańcami. Radnych na sesji było 14, 10 było przeciw, a tylko czterech za. – No i niczego w tej radzie nie przegłosujemy, bo zawsze jesteśmy mniejszością! – westchnął jeden z jankowiczan. Radni z Jankowic, a także sołtys Jerzy Rugor nie chcieli się jednak oficjalnie wypowiedzieć w sprawie głosowania czy też secesji. – Będzie zebranie wiejskie, niech się mieszkańcy wypowiedzą – uciął krótko sołtys Rugor.


Przedstawiciele Jankowic nie kryli goryczy i w nieoficjalnych rozmowach powtarzali, że mają dość niesprawiedliwego traktowania przy dzieleniu pieniędzy na trzy sołectwa. – Kolejny raz na naszą miejscowość idzie w tym roku najmniej pieniędzy, zaledwie 12 proc. Pozostałe pieniądze idą na Świerklany. Nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić – mówili. Wójt Antoni Mrowiec zaprzeczył, jakoby wynik głosowania świadczył o tym, iż pozostali radni są przeciwni odłączeniu się Jankowic. – Chodzi o to, żeby grupa inicjatywna wykazała się pełną inicjatywą i doprowadziła do podziału gminy poprzez referendum, w którym się wypowiedzą mieszkańcy. Takie jest stanowisko rady. Podział gminy to poważna sprawa – tłumaczy wójt.
Nie ukrywa, że w przypadku utworzenia gminy Jankowice najtrudniej będzie podzielić majątek. – Obecnie trzy sołectwa stanowią jeden organizm, a każdy rozwód jest bolesny. Może niektórzy nie do końca zdają sobie sprawę z konsekwencji podziału. Potrzebne będą dwie siedziby, dwa razy więcej urzędników – argumentował. Jak mówi, gmina Świerklany i tak zamierza budować nową siedzibę urzędu w Świerklanach. W obecnym budynku pracuje 36 osób, a w związku z nową ustawą śmieciową dojdzie obowiązków i trzeba będzie przenieść do urzędu kilka osób ze służb komunalnych. – Obecny budynek jest stary, ma jeszcze drewniane stropy, księgowość mieści się na poddaszu – dodaje wójt.
Kością niezgody jest także podział pieniędzy z kopalń. Na terenie gminy działają ich aż cztery: Marcela, Borynia, Jankowice i Chwałowice. – Wpływy z kopalń to nie są jakieś wielkie pieniądze. Rybnickie kopalnie płacą nam dopiero od około ośmiu lat, część podatku od wyrobisk ściągaliśmy przez komornika. Z kolei jastrzębskie zakłady podatek płaciły, ale dzisiaj domagają się zwrotu – wyjaśnia wójt. Dodaje, że największe wpływy do budżetu to podatki od osób prawnych i fizycznych. Jest to około 10 mln zł. Gmina liczy 11600 mieszkańców. Jankowice mają ich 3970.

Autor: Iza Salamon
Źródło: www.nowiny.rybnik.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany