• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Grupa inicjatywna ma wykazać się pełną inicjatywą i doprowadzić do referendum w sprawie odłączenia sołectwa Jankowice od Świerklan. Zaledwie kilka minut trwała nadzwyczajna sesja poświęcona odłączeniu Jankowic od Świerklan. Była to chyba najkrótsza sesja w historii gminy. Radni głosowali nad projektem uchwały o przystąpieniu do procedury utworzenia z sołectwa Jankowice gminy Jankowice, a także w sprawie przeprowadzenia w tej sprawie konsultacji z mieszkańcami. Radnych na sesji było 14, 10 było przeciw, a tylko czterech za. – No i niczego w tej radzie nie przegłosujemy, bo zawsze jesteśmy mniejszością! – westchnął jeden z jankowiczan. Radni z Jankowic, a także sołtys Jerzy Rugor nie chcieli się jednak oficjalnie wypowiedzieć w sprawie głosowania czy też secesji. – Będzie zebranie wiejskie, niech się mieszkańcy wypowiedzą – uciął krótko sołtys Rugor.


Przedstawiciele Jankowic nie kryli goryczy i w nieoficjalnych rozmowach powtarzali, że mają dość niesprawiedliwego traktowania przy dzieleniu pieniędzy na trzy sołectwa. – Kolejny raz na naszą miejscowość idzie w tym roku najmniej pieniędzy, zaledwie 12 proc. Pozostałe pieniądze idą na Świerklany. Nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić – mówili. Wójt Antoni Mrowiec zaprzeczył, jakoby wynik głosowania świadczył o tym, iż pozostali radni są przeciwni odłączeniu się Jankowic. – Chodzi o to, żeby grupa inicjatywna wykazała się pełną inicjatywą i doprowadziła do podziału gminy poprzez referendum, w którym się wypowiedzą mieszkańcy. Takie jest stanowisko rady. Podział gminy to poważna sprawa – tłumaczy wójt.
Nie ukrywa, że w przypadku utworzenia gminy Jankowice najtrudniej będzie podzielić majątek. – Obecnie trzy sołectwa stanowią jeden organizm, a każdy rozwód jest bolesny. Może niektórzy nie do końca zdają sobie sprawę z konsekwencji podziału. Potrzebne będą dwie siedziby, dwa razy więcej urzędników – argumentował. Jak mówi, gmina Świerklany i tak zamierza budować nową siedzibę urzędu w Świerklanach. W obecnym budynku pracuje 36 osób, a w związku z nową ustawą śmieciową dojdzie obowiązków i trzeba będzie przenieść do urzędu kilka osób ze służb komunalnych. – Obecny budynek jest stary, ma jeszcze drewniane stropy, księgowość mieści się na poddaszu – dodaje wójt.
Kością niezgody jest także podział pieniędzy z kopalń. Na terenie gminy działają ich aż cztery: Marcela, Borynia, Jankowice i Chwałowice. – Wpływy z kopalń to nie są jakieś wielkie pieniądze. Rybnickie kopalnie płacą nam dopiero od około ośmiu lat, część podatku od wyrobisk ściągaliśmy przez komornika. Z kolei jastrzębskie zakłady podatek płaciły, ale dzisiaj domagają się zwrotu – wyjaśnia wójt. Dodaje, że największe wpływy do budżetu to podatki od osób prawnych i fizycznych. Jest to około 10 mln zł. Gmina liczy 11600 mieszkańców. Jankowice mają ich 3970.

Autor: Iza Salamon
Źródło: www.nowiny.rybnik.pl
 • row0

  Jak by był sprawiedliwy podział pieniędzy pomiędzy trzy sołectwa to by nie było problemu.

 • Zdzichu

  i po co ta agresja

 • joo

  hahaha smieszne Jankowice

 • arek

  Niech spadają! Przynajmi nie bydzie mie gańba sie przyznać że taki lewusy z Jankowic do moi gminy należą

 • janek

  Ludzie co wy robicie…odsuńcie od korytka tych jankowiokow co najbardzij miyszaja i bydzie spokoj. caly czos cos wymyslaja, az wstyd mi jest pomalu w jankowicach miyszkac.

 • JANKOWICE NIE PORADZĄ SOBIE SAMI.TOĆ TO SAME BOROKI.JEDYNE CO LUBIĄ TO WYPIĆ

 • dsadfs

  no i gdzie są te swierklanioki co pisały że nie będą za nami płakać a jednak nie chcą puścić jankowic z których biorą ile się da, wójt to samo teraz Mrowiec kręci a przecież wypowiadał się nie dawno że płakał nie będzie za nami, a co do podziału majątku to chyba granica jest.

 • jankowiok

  co za głupie ludzie w tych Jankowicach żyją…mam nadzieję, że nie wszyscy są tacy jak sz.p Rugor i jego świta. Inteligentni Jankowiczanie ostatecznie wypowiedzą się na referendum 🙂 i wtedy tym osłom będzie głupio.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany