• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Urszula Oślislok ze Świerklan napisała wiersz o żółto-niebieskiej fladze Górnego Śląska i umieściła go na portalu Ślonsko Godka, który odwiedza tysiące Ślązaków i przyjaciół Śląska z całego świata! Na Ślonskiej Godce (slonskogodka.com) pisuje osiemnastu autorów, w tym także kilku z naszego regionu. „Nie potrafię opisać w słowach, czym dla mnie jest mój rodzinny Śląsk. Śląsk jest moim niebem i ziemią, radością i łzą. Moją pierwszą i ostatnią myślą. Moją nieustającą tęsknotą” – pisze we wzruszających słowach Beata Kostka, która w 1986 roku wyemigrowała z Raciborza do Niemiec.


Również pani Urszula ma tutaj swoje konto, na którym umieszcza swoje wiersze pisane głównie po śląsku, ale też i po polsku. Skąd pomysł, aby napisać wiersz o śląskiej fladze? – 15 lipca 2011 roku pjyrszy roz słyszałach o Śwjyncie Ślonskij Fany i szukałach artykułu czy jakigo wjersza o tym, ale nic nie znodłach. I tak se pomyślałach, kjej nic nie znodłach i nic ni ma, to nabezrok musza co napisać – wspomina pani Urszula.

Zainteresowała się, skąd w ogóle wywodzą się barwy śląskiej flagi. Jeszcze w czasach szkolnych pisała krótkie wierszyki, rymowanki i życzenia po śląsku. Z biegiem czasu to zainteresowanie śląską mową wzrosło. Pani Ula zaczęła szukać śląskich forów i śląskich stron w internecie. W 2009 roku zaczęła pisać po śląsku na dobre.

– Zaczło sie to wszysko na forach na Naszyj Klasie. Znodłach tam ślonski fora i mi sie to spodobało, bo tam yno po ślonsku my pisali. Boł tyż tam wontek z wjerszami. Moji znajomi z tego forum dowali tam swoji wjersze i mje tyż na to nakusili – wspomina autorka ze Świerklan. Ma już na swoim koncie około 400 wierszy.

Warto wspomnieć, że strona Ślonsko Godka powstała w USA, w 2007 roku. Jej administrator Henry pochodzi ze Śląska. Z biegiem czasu portal zaczął się rozwijać i dzisiaj ma swoje liczne działy, m.in. Ślonski Dom, Ślonsko Ziymja, Ślonski Tube, Winszujymy, Ślonski Forum i Ślonsko Kuchnia. Spotykają się tutaj Ślązacy nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

– Tam se idzie po naszymu pogodać. Tam bych chciała zaprosić wszyskich, kjerzy pszajom Ślonskowi – zaprasza Urszula Oślislok, która wraz z administratorem opiekuje się Ślońskim Domem na portalu i jego „domownikami”. W grupie piszących po śląsku są także Regina Sobik z Jankowic Rybnickich (redaguje Ślonsko Ziymja), Maria Kotula, również ze Świerklan, Hubert Mojżesz z Niewiadomia, Maria Kostrzewa z Tworkowa, Piotr Będziński z Gorzyc, Marietta Nikel z Pszowa, Barbara Politaj, Bernard Śmigała, Janina Żoch oraz Urszula Pilny z Rudy Śląskiej, Stanisław Skiba z Bytomia, Eugeniusz Kosmała (Ojgyn z Pnioków) z Chorzowa, Józef Szczygieł z Tychów, Lech Kamiński z Koszalina, Jadwiga Cimała z Francji oraz kilku twórców z Niemiec: Barbara Matusiewicz, Janina Dudek, Roman Labiak, Beata i Roman Kostka, Richard Wlotzka. Są to Pszociele Ślonskiej Godki, którzy uważają, że warto godać i pisać po śląsku, bo godka staje się coraz bardziej popularna. Coraz więcej ludzi, także dzieci, zaczyna się dopytywać o różne śląskie słowa. Również portal SG jest bardzo popularny w naszym regionie. W okręgu rybnickim ma największy procent czytelników.

Wiersz Urszuli Oślislok ze Świerklan

Złoto-modrŏ fana
Złoto-modrŏ ślōńsko fanŏ
Takŏś nōm od wjekōw dano
Ty pasujesz do Ślōnzŏka
Inkyszych bodziesz fest po okach
Jak na marsze cie bjerymy
Kiej na sztilu tobōm fechtujymy
Ty se furgosz w lufcie leko
Ślōńzŏk bjere cie we śwjat daleko
Chce pokozać, ze się niy gańbuje
Że fana mo w zocy, a Ślōńzek miłuje
Niech wjedzōm we śwjecie, że my istniejymy
S naszom ślōńskom fanōm bez życi idymy

Autor artykułu: Iza Salamon
Źródło: www.nowiny.rybnik.pl
 • szpilowyhanik

  FANY

  W prawyj paci
  furgo ślonsko,
  w lewej dzwigom
  hej górniczo.
  Pierwsza była

  mi mamulkom,
  drugo była
  zaś Barborkom

  a ta trzecio

  łod staroszka
  jest zdrachano
  jak dzis POLSKA..

  Lublin,18.08.2013 r Hanik jan Majowski

 • Gabi

  Taki skromny talynt i to po somsiecku-pozdrawiom

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany