• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Urszula Oślislok ze Świerklan napisała wiersz o żółto-niebieskiej fladze Górnego Śląska i umieściła go na portalu Ślonsko Godka, który odwiedza tysiące Ślązaków i przyjaciół Śląska z całego świata! Na Ślonskiej Godce (slonskogodka.com) pisuje osiemnastu autorów, w tym także kilku z naszego regionu. “Nie potrafię opisać w słowach, czym dla mnie jest mój rodzinny Śląsk. Śląsk jest moim niebem i ziemią, radością i łzą. Moją pierwszą i ostatnią myślą. Moją nieustającą tęsknotą” – pisze we wzruszających słowach Beata Kostka, która w 1986 roku wyemigrowała z Raciborza do Niemiec.


Również pani Urszula ma tutaj swoje konto, na którym umieszcza swoje wiersze pisane głównie po śląsku, ale też i po polsku. Skąd pomysł, aby napisać wiersz o śląskiej fladze? – 15 lipca 2011 roku pjyrszy roz słyszałach o Śwjyncie Ślonskij Fany i szukałach artykułu czy jakigo wjersza o tym, ale nic nie znodłach. I tak se pomyślałach, kjej nic nie znodłach i nic ni ma, to nabezrok musza co napisać – wspomina pani Urszula.

Zainteresowała się, skąd w ogóle wywodzą się barwy śląskiej flagi. Jeszcze w czasach szkolnych pisała krótkie wierszyki, rymowanki i życzenia po śląsku. Z biegiem czasu to zainteresowanie śląską mową wzrosło. Pani Ula zaczęła szukać śląskich forów i śląskich stron w internecie. W 2009 roku zaczęła pisać po śląsku na dobre.

– Zaczło sie to wszysko na forach na Naszyj Klasie. Znodłach tam ślonski fora i mi sie to spodobało, bo tam yno po ślonsku my pisali. Boł tyż tam wontek z wjerszami. Moji znajomi z tego forum dowali tam swoji wjersze i mje tyż na to nakusili – wspomina autorka ze Świerklan. Ma już na swoim koncie około 400 wierszy.

Warto wspomnieć, że strona Ślonsko Godka powstała w USA, w 2007 roku. Jej administrator Henry pochodzi ze Śląska. Z biegiem czasu portal zaczął się rozwijać i dzisiaj ma swoje liczne działy, m.in. Ślonski Dom, Ślonsko Ziymja, Ślonski Tube, Winszujymy, Ślonski Forum i Ślonsko Kuchnia. Spotykają się tutaj Ślązacy nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

– Tam se idzie po naszymu pogodać. Tam bych chciała zaprosić wszyskich, kjerzy pszajom Ślonskowi – zaprasza Urszula Oślislok, która wraz z administratorem opiekuje się Ślońskim Domem na portalu i jego “domownikami”. W grupie piszących po śląsku są także Regina Sobik z Jankowic Rybnickich (redaguje Ślonsko Ziymja), Maria Kotula, również ze Świerklan, Hubert Mojżesz z Niewiadomia, Maria Kostrzewa z Tworkowa, Piotr Będziński z Gorzyc, Marietta Nikel z Pszowa, Barbara Politaj, Bernard Śmigała, Janina Żoch oraz Urszula Pilny z Rudy Śląskiej, Stanisław Skiba z Bytomia, Eugeniusz Kosmała (Ojgyn z Pnioków) z Chorzowa, Józef Szczygieł z Tychów, Lech Kamiński z Koszalina, Jadwiga Cimała z Francji oraz kilku twórców z Niemiec: Barbara Matusiewicz, Janina Dudek, Roman Labiak, Beata i Roman Kostka, Richard Wlotzka. Są to Pszociele Ślonskiej Godki, którzy uważają, że warto godać i pisać po śląsku, bo godka staje się coraz bardziej popularna. Coraz więcej ludzi, także dzieci, zaczyna się dopytywać o różne śląskie słowa. Również portal SG jest bardzo popularny w naszym regionie. W okręgu rybnickim ma największy procent czytelników.

Wiersz Urszuli Oślislok ze Świerklan

Złoto-modrŏ fana
Złoto-modrŏ ślōńsko fanŏ
Takŏś nōm od wjekōw dano
Ty pasujesz do Ślōnzŏka
Inkyszych bodziesz fest po okach
Jak na marsze cie bjerymy
Kiej na sztilu tobōm fechtujymy
Ty se furgosz w lufcie leko
Ślōńzŏk bjere cie we śwjat daleko
Chce pokozać, ze się niy gańbuje
Że fana mo w zocy, a Ślōńzek miłuje
Niech wjedzōm we śwjecie, że my istniejymy
S naszom ślōńskom fanōm bez życi idymy

Autor artykułu: Iza Salamon
Źródło: www.nowiny.rybnik.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany