• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Począwszy od sierpnia 2013 roku Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Jankowicach bierze udział w programie Comenius, realizując projekt „Let’s play together”. W dniach 22-26 października 2014 jankowicka podstawówka była gospodarzem spotkania uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich – Czech, Słowacji, Hiszpanii, Portugalii i Norwegii .

Spotkania służą przede wszystkim poznawaniu kultury, zwyczajów, lokalnych tradycji i atrakcji oraz wymianie doświadczeń, uwag i dobrych praktyk dotyczących systemów edukacyjnych stosowanych w różnych krajach europejskich. Dla uczniów dodatkową atrakcją jest poznawanie życia mieszkańców odwiedzanego kraju „od kuchni”, gdyż przez kilka dni mieszkają u rodzin swoich zagranicznych kolegów.

Spotkanie w Jankowicach, choć krótkie, obfitowało w wydarzenia, wycieczki i atrakcje. Czwartek był dniem poświęconym na zwiedzanie szkoły i najbliższej okolicy. Gości zachwycił nowoczesny i przestronny budynek w którym mieści się podstawówka oraz przyległe boiska i tereny rekreacyjne. W tym dniu nauczyciele i uczniowie wzięli udział w lekcji języka polskiego, angielskiego oraz w warsztatach muzycznych prezentujących naukę metodą Batti Strauss. Po obiedzie dzieci zostały zaproszone do Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach, gdzie pani Renata Filipowa, artystka z Republiki Czeskiej, specjalnie z tej okazji przygotowała warsztaty malarskie. Nauczyciele zaś wzięli udział w spotkaniu z wójtem Gminy Świerklany p. Antonim Mrowcem oraz odwiedzili drewniany kościółek pw. Bożego Ciała w Jankowicach oraz pobliską Studzienkę, gdzie wysłuchali lokalnej legendy o księdzu Walentym, a następnie udali się do Rybnika i zwiedzili jego centrum.

Po południu dla uczniów szkoły podstawowej została zorganizowana dyskoteka, podczas której mieli okazję pobawić się z dziećmi z zagranicy. Wieczorem, dzięki współpracy z Kołem Astronomicznym „Albireo” oraz uprzejmości jego opiekuna, p. Grzegorza Przybyły, który zaprosił wszystkich do szkolnego obserwatorium astronomicznego i zaprezentował możliwości znajdującego się w nim teleskopu, odbył się Międzynarodowy Wieczór Astronomiczny. Podczas spotkania, oprócz obserwacji nieba, uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładu o kometach, zbudowania modeli rakiet z surowców wtórnych oraz ułożenia mapy nieba ze świecących elementów.

W piątek zaproszeni goście wzięli udział w wycieczce do Chaty Chlebowej w Górkach Małych, gdzie poznali życie i zwyczaje wsi polskiej sprzed stu lat. Wszystkim dużo radości sprawiło własnoręczne przygotowanie posiłku „od ziarenka” – oddzielanie mleka od śmietany, ubijanie masła, wyrób białego sera czy pieczenie podpłomyków.
Wieczorem w auli szkolnej odbyło się spotkanie z uczniami, rodzicami i nauczycielami, podczas którego partnerzy opowiadali o swoich krajach, tradycjach i szkołach oraz dzielili się wrażeniami z pobytu w Polsce.

W sobotę partnerzy zwiedzili zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Kraków, w niedzielę zaś udali się z wizytą do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Przy pożegnaniu wszyscy zapewniali, że będą bardzo miło wspominać pobyt w Jankowicach. Goście chwalili polską gościnność, otwartość i entuzjazm, zachwycali się pięknem naszej okolicy oraz śląską kuchnią.

DSC09662

DSC09776

DSCN0037

DSCN9825

DSCN9953

IMG_0020

IMG_0032

IMG_0070

IMG_0136

IMG_0168

IMG_0272

IMG_3571

IMG_3620

IMG_3638

IMG_3649

P1110051

P1110173

P1110201

Autor: Ewelina Kuźnik
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany