• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Począwszy od sierpnia 2013 roku Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Jankowicach bierze udział w programie Comenius, realizując projekt „Let’s play together”. W dniach 22-26 października 2014 jankowicka podstawówka była gospodarzem spotkania uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich – Czech, Słowacji, Hiszpanii, Portugalii i Norwegii .

Spotkania służą przede wszystkim poznawaniu kultury, zwyczajów, lokalnych tradycji i atrakcji oraz wymianie doświadczeń, uwag i dobrych praktyk dotyczących systemów edukacyjnych stosowanych w różnych krajach europejskich. Dla uczniów dodatkową atrakcją jest poznawanie życia mieszkańców odwiedzanego kraju „od kuchni”, gdyż przez kilka dni mieszkają u rodzin swoich zagranicznych kolegów.

Spotkanie w Jankowicach, choć krótkie, obfitowało w wydarzenia, wycieczki i atrakcje. Czwartek był dniem poświęconym na zwiedzanie szkoły i najbliższej okolicy. Gości zachwycił nowoczesny i przestronny budynek w którym mieści się podstawówka oraz przyległe boiska i tereny rekreacyjne. W tym dniu nauczyciele i uczniowie wzięli udział w lekcji języka polskiego, angielskiego oraz w warsztatach muzycznych prezentujących naukę metodą Batti Strauss. Po obiedzie dzieci zostały zaproszone do Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach, gdzie pani Renata Filipowa, artystka z Republiki Czeskiej, specjalnie z tej okazji przygotowała warsztaty malarskie. Nauczyciele zaś wzięli udział w spotkaniu z wójtem Gminy Świerklany p. Antonim Mrowcem oraz odwiedzili drewniany kościółek pw. Bożego Ciała w Jankowicach oraz pobliską Studzienkę, gdzie wysłuchali lokalnej legendy o księdzu Walentym, a następnie udali się do Rybnika i zwiedzili jego centrum.

Po południu dla uczniów szkoły podstawowej została zorganizowana dyskoteka, podczas której mieli okazję pobawić się z dziećmi z zagranicy. Wieczorem, dzięki współpracy z Kołem Astronomicznym „Albireo” oraz uprzejmości jego opiekuna, p. Grzegorza Przybyły, który zaprosił wszystkich do szkolnego obserwatorium astronomicznego i zaprezentował możliwości znajdującego się w nim teleskopu, odbył się Międzynarodowy Wieczór Astronomiczny. Podczas spotkania, oprócz obserwacji nieba, uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładu o kometach, zbudowania modeli rakiet z surowców wtórnych oraz ułożenia mapy nieba ze świecących elementów.

W piątek zaproszeni goście wzięli udział w wycieczce do Chaty Chlebowej w Górkach Małych, gdzie poznali życie i zwyczaje wsi polskiej sprzed stu lat. Wszystkim dużo radości sprawiło własnoręczne przygotowanie posiłku „od ziarenka” – oddzielanie mleka od śmietany, ubijanie masła, wyrób białego sera czy pieczenie podpłomyków.
Wieczorem w auli szkolnej odbyło się spotkanie z uczniami, rodzicami i nauczycielami, podczas którego partnerzy opowiadali o swoich krajach, tradycjach i szkołach oraz dzielili się wrażeniami z pobytu w Polsce.

W sobotę partnerzy zwiedzili zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Kraków, w niedzielę zaś udali się z wizytą do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Przy pożegnaniu wszyscy zapewniali, że będą bardzo miło wspominać pobyt w Jankowicach. Goście chwalili polską gościnność, otwartość i entuzjazm, zachwycali się pięknem naszej okolicy oraz śląską kuchnią.

DSC09662

DSC09776

DSCN0037

DSCN9825

DSCN9953

IMG_0020

IMG_0032

IMG_0070

IMG_0136

IMG_0168

IMG_0272

IMG_3571

IMG_3620

IMG_3638

IMG_3649

P1110051

P1110173

P1110201

Autor: Ewelina Kuźnik
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany