• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W związku z trwającym okresem grzewczym przypominamy raz jeszcze wszystkim mieszkańcom gminy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w piecach domowych i na terenie nieruchomości (np. w ogródku). Wiele domostw wyposażonych jest w piece ekologiczne lub ogrzewanych jest paliwem gazowym, bardziej przyjaznym dla środowiska.

Niestety, u osób posiadających w domach tradycyjne piece wciąż zdarzają się przypadki, że oprócz drewna, węgla czy mułu palone są odpady typu: zużyte meble, worki i reklamówki, plastikowe butelki po napojach i inne. Domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów! Spalanie śmieci w domowych warunkach prowadzi do uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych, jak również powoduje wytwarzanie ogromnej ilości lotnych zanieczyszczeń. Bardzo szkodliwym dla zdrowia związkiem powstającym w wyniku spalania śmieci (szczególnie toksycznych, plastikowych odpadów) jest B(a)P (benzoalfapiren), który jest zanieczyszczeniem rakotwórczym. Dopuszczalny poziom tego związku w powietrzu w skali roku wynosi 1 µg/m3. Wdychany wraz z powietrzem, kumuluje się w organizmie i może powodować nie tylko raka, ale nawet mutacje genetyczne. Największa kumulacja tego związku występuje w okolicach dużego zagęszczenia domów. Podczas spalania śmieci wydzielane są m.in. dioksyny i furany, które nieodwracalnie niszczą zdrowie poprzez powolne uszkadzanie rozmnażających się komórek w organizmach żywych. W wyniku spalania następuje emisja do atmosfery wielu zanieczyszczeń, m.in. dwutlenku siarki (SO2), tlenków azotu (głównie NO i NO2), tlenku węgla (CO) – czadu oraz nieorganicznych związków chloru i fluoru.

Paląc odpady w piecu trujemy zarówno siebie, jak i sąsiadów, a także wodę, glebę, a przede wszystkim powietrze, którym oddychamy, przez co wzrasta liczba chorób układu oddechowego, nowotworów i alergii. Takie zachowanie jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale też niezrozumiałe – na terenie naszej gminy, tak jak i w innych gminach prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. Każdy obywatel płaci za śmieci, po co więc palić je w piecu?

Źródło: swierklany.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany