• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Po ostatnich doniesieniach o kosztach budowy nowego urzędu w Świerklanach, obojętni nie pozostali radni z Jankowic, którzy przesłali do redakcji Tygodnika Rybnickiego swoje oświadczenie. Wyrażają w nim zdecydowany sprzeciw wobec planów wójta. Radni stanowczo sprzeciwiają się budowie nowego urzędu za kwotę 14 mln złotych, bo taka widnieje w zarządzeniu wójta z 13 listopada.


– W chwili obecnej nie jest ukończona budowa kanalizacji w całej gminie, trzeba zrealizować budowę i modernizację dróg i chodników, budowę przedszkola w Świerklanach Dolnych oraz modernizację i wyposażenie ośrodków sportu i rekreacji, ze szczególnym naciskiem na wyposażenie placów zabaw dla dzieci – wyliczają radni z Jankowic, dodając do tego organizację sprawnej komunikacji publicznej oraz budowę wiat przystankowych. – Brakuje w gminie ścieżek rowerowych, planowany był stok narciarski, w okresie zimowym młodzież z naszej gminy nie ma żadnej oferty wypoczynku i spędzania wolnego czasu, a są takie możliwości, chociażby poprzez zorganizowanie sezonowych ślizgawek czy to przy szkołach, czy na ośrodkach sportowych gminy, ale niestety nic w tej materii się nie dzieje – wyjaśniają radni z Jankowic.

Potrzebna strategia

Włodzimierz Barwinek, Henryk Mincer, Stanisław Smołka, Adam Szulik i Piotr Wolak podkreślają, że gmina zamiast przygotowywania tak dużych inwestycji o wątpliwej konieczności, powinna skupić się na pozyskiwaniu środków zewnętrznych w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020. – Powinny być przygotowane projekty i plany pozyskania tych funduszy, tym bardziej, że jesteśmy gminą górniczą i można pozyskać fundusze na rewitalizację terenów poprzemysłowych, poprawę infrastruktury drogowej i komunikacyjnej. Ale aby działać w tym kierunku, potrzebna jest gminie dalekowzroczna strategia działania, właśnie na lata 2014-2020, w której zostaną określone kierunki rozwoju gminy ale także zabezpieczone zostaną środki finansowe na wkład własny w realizację tych zadań, ale takiej strategii gmina nie posiada. Wydając środki własne, czyli z budżetu gminy, na takie inwestycje jak budynek urzędu gminy za kwotę około 14 mln złotych, pozbawiamy się środków własnych na wyżej wymienione, a tak bardzo potrzebne gminie inwestycje. Zastanawia również fakt, że w tym budynku mają mieć siedzibę również bank oraz poczta, czyli firmy komercyjne, które zarabiają na swoich klientach, w tym także na mieszkańcach gminy. Jeżeli te firmy chcą funkcjonować na terenie gminy, to powinny same zadbać o swoje interesy czyli o swoje siedziby. Nigdzie nie jest napisane, że usługi bankowe i pocztowe są zadaniem własnym gminy, a te wymienione wyżej takimi zadaniami są. Aby budować pomieszczenia dla banku i poczty, a także pogotowia ratunkowego, musiano się konsultować z przedstawicielami tych instytucji co do ilości pomieszczeń, a także ich gabarytów. Niestety nikt nie konsultował tego z radą gminy ani w fazie koncepcji budowy, ani w fazie projektowej – piszą radni Barwinek, Mincer, Szulik, Smołka i Wolak.

Na razie są inne potrzeby

Radni w swoim oświadczeniu dziwią się także zapewnieniom wójta o rozpoczęciu budowy w 2014 roku. Jak informują, sesja budżetowa zaplanowana jest na 19 grudnia, więc nie ma jeszcze pewności co do przeznaczenia pieniędzy na konkretne cele. – Jesteśmy bogatą gminą, lecz wygląd naszych dróg, chodników, wygląd całego naszego otoczenia wcale o tym nie świadczy. Budujmy to, co jest społeczeństwu najbardziej potrzebne, a jak to zrealizujemy i zostaną nam oszczędności, to wybudujemy sobie nowy budynek urzędu gminy, ale nie za takie pieniądze jak ten obecnie projektowany. Uważamy, że należy uważnie słuchać mieszkańców gminy – naszych wyborców i zaspokajać ich potrzeby i oczekiwania, bo to oni wiedzą co jest w poszczególnych sołectwach i całej gminie najbardziej potrzebne i niezbędne. Decyzję o budowie budynku gminy zostawmy nowej radzie gminy, wybranej w wyborach w 2014 roku, bo przecież to za parę miesięcy. Dziwnym jest też stanowisko władz gminy, które z takim zadowoleniem podchodzą do budowy sklepów Netto i Biedronka, nie myśląc wcale co będzie z naszym rodzimym handlem i z naszymi przedsiębiorcami. Zwracamy się do naszych koleżanek i kolegów z sołectw Świerklany Górne i Dolne o poparcie naszego stanowiska – podsumowują radni. Grudzień zapowiada się więc bardzo pracowicie dla radnych, a ostatnie słowo w temacie budowy nowego urzędu jeszcze nie padło.

Szymon Kamczyk


Komentarz: Włodzimierz Barwinek – przewodniczący rady gminy Świerklany
Niech nikogo nie dziwi fakt zamieszczenia oświadczenia radnych sołectwa Jankowice w Tygodniku Rybnickim, ponieważ nie ci radni wybrali taką drogę komunikacji w tej gminie. To wójt nam zaprezentował właśnie w Tygodniku Rybnickim swoje plany i pomysły inwestycyjne, pomijając stanowisko rady gminy. Trzeba to nazwać po imieniu, to jest skandal! Nieliczenie się z opinią rady gminy, czyli ciała uchwałodawczego świadczy o tym, jak radni są traktowani przez wójta. To znaczy, że rada jest niepotrzebna, czyli zamiast demokracji i samorządności mamy autokratyzm.

Autor: Szymon Kamczyk – TygodnikRybnicki
Źródło: www.nowiny.pl
 • max

  Radni to towarzystwo wzajemnej adracji.Oni muszą byc wymienieni wszyscy bez wyjatku

 • marca90

  Wszyscy którzy pierdzielą że do Rybnika jest taki fantastyczny dojazd zapraszam do linii R- bus o godz. 8. Ciekawe co większość z Was powie po takiej przejażdżce…. W dupie byliście gówno widzieliście …

 • mieszkaniec

  Ja bym przyłączył gminę do Rybnika i po sprawie ,żadne nieudaczniki by nie rządzili i prywaty by nie było jak do tej pory.W urzędzie 1 na 15-cie lat dowód wymieniam ,a po zezwolenia to do Starostwa trza jeździć teraz to hulajnogą chyba.Pani Agnieszka ma racje najbardziej z autobusami to Świerklany poszkodowane bo nie dość że ich chodź by kot na płakał to jeszcze bardzo drogie.

  • marca90

   Wtedy to by już nic nikt dobrego w Świerklanach nie zrobił … starczy popatrzeć co się stało z innymi dzielnicami przyłączonymi do Rybnika … Nic fajnego

   • mieszkaniec

    zapytaj się obojetnie kogo z dzielnic z Rybnika nikt by nie chciałabyś się spytać odłaczyć by się nie chciał ,a robią tyle samo w tych dzielnicach,a może wiecej niż w Świerklanach,a coś o tym wiem bo znajomych mam wszędzie w tych zakamarkach których ty nawet nie znasz że do Rybnika należą.

 • magda

  chyba ich do końca posrało!
  może niech dołożą jeszcze parę pasów na kościelnej…
  nie ma jak się wydostać z tego zadupia, nie ma autobusu, nic tylko korki, pijani gimnazjaliści i syf.

 • czytelniczka ze Świerklan

  No ja też nie wiem po co ten nowy Urząd Gminy – bezsens tyle lat był w Jankowicach i jakoś było a teraz nagle Świerklany, a co do autobusów to wszyscy mają racje najlepszy pomysł autobusy likwidować- jakaś kpina, ciekawe jak dojeżdżać do szkoły czy pracy.

  • Stanik

   Nie rozumiem. To już Jankowice nie chcą się odłączyć? Cały czas chcieli. Czy też Świerklany mają być bez Urzędu Gminy po ew. odłączeniu?

 • on

  do przedsiębiorca: dokładnie jedni nie rozumią, Gmina nie ma nic do tego czy budują netto czy biedronka czy jeszcze coś innego, jest to prywatny inwestor i sobie może budować gdzie chce…

 • Marek

  Jakimś dziwnym trafem to tylko radni z Jankowic mają ciągle problemy ze wszystkim! Z Świerklan nie mają takich problemów. Nie dziwi Was Świerklanioków tako kolej rzeczy. Coś tu jest nie tak. Czyżby radni z Jankowic blokowali wszelkie inwestycje w Świerklanach, bo to nie u nich powstają? Zastanówmy się czy ktoś z Nas nie robi głupków.

  • ania

   Powiem, że przyglądając się temu wszystkiemu to muszę Ci przyznać rację. Ktoś chyba faktycznie chce wszystkich mieszkańców Świerklan skompromitować, nie mówiąc już o tej chorej propagandzie, która ma miejsce. Poziom jest bardzo żenujący!!

  • liczydło

   Faktycznie pięciu z Jankowic przegłosuje dziesięciu ze Świerklan, dziwna ta matematyka

   • MrX

    liczydlo…a skad sie wziol ten stosunek 5 do 10???

    • liczydło

     Ano, taki jest stosunek ilości radnych

     • marek

      liczydło… powinieneś wiedzieć: 5 z Jankowic, 5 z Świerklan Dolnych i 5 z Świerklan Górnych…u nas są 3 sołectwa i Świerklany też się dzielą na dwa…

     • gość

      I chcesz prze to powiedzieć że ci z Dolnioka i Górnioka głosują inaczej niż chce Mrowiec, gratuluję wiedzy w tym temacie.

     • stefek burczymuha

      wójt gminy jest nie odpowiednią osoba na to stanowisko .patrzy tylko na swoja dupę a wszystkich innych ma gdzieś,. mam nadzieję ze ludzie sie w końcu zastanowią i już następnej kadencji z jego udziałem nie będzie, on nie pomaga ludziom tylko sobie .

  • Agnieszka

   Ale wyraźnie radni z Jankowic podkreślają konieczność modernizacji przedszkola na Dolnioku, problem komunikacji miejskiej najbardziej dotyczy Świerklan, ja jako świerklanioczka akurat w tej kwestii popieram ich, i wydaje mi się że jeśli chodzi o tak dużą inwestycję powinien się też liczyć nasz głos, czyli jakieś referendum albo coś

   • Arek

    Radni z Jankowic mydlą nam wszystkim oczy. Teraz nagle są zatroskani o Świerklany, a nie pamiętacie już jak rozkręcili cała aferę z referendum i podziałem gminy? Pomyślcie tylko co by tak naprawdę było gdyby podział doszedł do skutku? Może Mrowiec wcale nie przesadził, że skończyli by my pod namiotem. Temat podziału pewnie jeszcze powróci i ja jako mieszkaniec Świerklan chciałbym mieć tę sytuację jasną! A co do problemu z komunikacją to nie wiem o co chodzi…wiem tylko, że zawsze będą tacy co są i będą niezadowoleni. Osobiście też nie mam możliwości korzystania z komunikacji, więc jeżdżę do pracy na kopalnie samochodem…takie sa czasy, trzeba sobie radzić, jeżeli mi zależy na pracy to nie będę sie patrzył na to jak jadą autobusy. Moja żona też musi dojeżdżać do pracy samochodem..więc musimy mieć dwa samochody. A wy chcielibyście wszystko podane na tacy i najlepiej jeszcze za darmo !! Jak się komuś nie chce pracować, to każda wymówka będzie dobra…to autobusy nie jadą, to jedzie 10 minut za późno, albo za wcześnie bo potem trzeba za długo czekac…itp. Bądźcie ludzie poważni, bo czasami to się tego nie da słuchać… A z tego co wiem to młodzież nie ma problemów, żeby dostać się do szkół.

    • liczydło

     W temacie komunikacji nie masz kolego racji, bo gdyby nawet jeden człowiek jeździł do pracy np. w Rybniku to OBOWIĄZKIEM gminy jest mu ten transport zapewnić, bo to jest zadanie własne gminy, tak jak wiele innych zadań, a jeżeli chodzi o szkoły, przedszkola, kanalizację to w tej radzie jest zawsze zgoda co do słuszności takich inwestycji.

     • arek

      liczydło…ale to nie zmienia faktu, że ludzie są wygodni i chcieli by najlepiej, żeby autobusy jeździły tak jak oni chcą, a tak sie pewnie nie da, żeby wszystkich zadowolić. czasami wystarczy zrobić przesiadkę i nie ma problemu. A obowiązkiem gminy jest chyba zapewnić transport do szkół, a nie dorosłym do roboty…ale nie znam się

     • liczydło

      do Arka
      Pewnie że się wszystkich nie zadowoli ale przynajmniej trzeba tak robić aby jak najwięcej było zadowolonych, trzeba w tym temacie wzorować się na tych gminach gdzie rozwiązania są najlepsze np. Pawłowice czy Żory. A dorosłym też trzeba umożliwiać przejazdy bo to za ich podatki gmina robi to robić powinna.

     • arek

      Liczydlo :
      Ale Żory też występują z MZK, a z Pawłowice – poza samą miejscowość też się za bardzo nigdzie nie wydostaniesz…a u nas kierunek żory, jastrzębie, wodzisław i rybnik…myśle, że nie da się tego zrobić idealnie na taką skale, chyba, że bedzie się na to kłaść duze pieniądze, ale to jest bez sensu przecież. A wcześniej wyczytałem gdzieś, żę gmina występuje z MZK, ale wszystkie kursy pozostają na tym samym poziomie…więc nie wiem o co chodzi

     • liczydło

      Do Arka
      Żory występują z MZK ale za to sami organizują u siebie komunikację, nawet z darmowym biletem na terenie miasta Żory.

     • marek

      patrząc na to co piszesz to jak by tylko zorganizować transport na terenie Świerklan to też nie byłoby problemu. Tak są do zagospodarowania cztery kierunki…i na pewno jest ciężej

     • liczydło

      Do Marka
      W Pawłowicach mają trzy kierunki i jeszcze zwożą swoich mieszkańców z kilku ościennych wiosek i sobie poradzili, bo po prostu chcą i jeszcze jedno u nich bilet d o b o wy za jeden złoty na terenie całej gminy.

     • Agnieszka

      na tym samym poziomie, no proszę Cię, jedź raz na Wodzisław a raz na Rybnik super busem który moim zdaniem nie spełnia norm i jeździć nie powinien i wtedy sam napisz czy to jest ten sam poziom. I komunikacja nie jest wcale wygodna tylko konieczna i oszczędna, nie każdego stać na 2 samochody, a własnie jeżdżenie do pracy autem jest wygodne. No i co mają zrobić uczniowie weekendowi, kiedy to busy prywatne nie kursują w przeciwieństwie do MZK. A co do referendum niech robią niech się rozdzielają, niech się budują ale czemu aż tyle to ma kosztować, czemu wszędzie mają być marmury i granity tak jak w ZUSie po co to komu. Czemu wszędzie od razu nowy sprzęt musi być, a co ten teraz już nagle jest zły, obudowa komputera nie będzie pasować do nowych mebli. Kurcze może by tak place zabaw posprzątać dać konkretne huśtawki czy zjeżdżalnie dla dzieci, bo teraz to wstyd postawić w gminie kosze na śmieci, których teraz jakoś brakuje, czy takie rzeczy naprawdę aż tyle kosztują. Po co w tym budynku ma być bank, poczta i pogotowie, skoro banki są, poczta jest, a pogotowie też ma się dobrze tam gdzie jest. Po co generować takie niepotrzebne koszta, aby w sąsiednich miejscowościach nam zazdrościli. Pytanie tylko czy mają czego nam zazdrościć.

     • liczydło

      Do Agnieszki
      Pani Agnieszko jedna z najbardziej rozsądnych wypowiedzi w tej dyskusji, tak trzymać.

     • mieszkaniec

      Do liczydła i Agnieszki…nie wiem czy do końca rozsądna jest ta wypowiedz. Widać, że chyba nie wiecie co tak faktycznie się u nas w Gminie dzieje i robi…a jak się przejedziesz po Gminie to widać jak sie rozwija wszystko. Napewno nie bedzie tak jak w wielkich miastach, bo to juz inne pieniadze.

     • Kamil

      CO SIĘ ROZWIJA ???? SAME FUSZERY !!!!! NIC NIE JEST ZROBIONE PORZĄDNIE !!!! TYLKO ZROBIONE ŻEBY SIĘ NAZYWAŁO ŻE JEST ZROBIONE !!! PORAŻKA !!!! WSTYD !!!! ŻENADA !!!!

     • mieszkaniec

      podaj może przykłady, bo mi nic nie przychodzi do głowy….

     • Kamil

      Wodzisławska zrobiona, ale:
      – brak zatoczki do autobusów
      – skrzyżowanie bez lewoskrętów – non-stop się korkuje
      – wąski wyjazd z ul. Aleja
      Kościelna zrobiona, ale:
      – słup na chodniku !
      – obok hurtowni elektrycznej beznadziejna wysepka !
      Aleja zrobiona, ale:
      – kto zaakceptował żeby na drodze była kostka? jak ta droga będzie wyglądać za rok, dwa ???

      można jeszcze duuużo wymieniać !!! wygląda na to że nikt nie wie co się dzieje w gminie a najmniej wiedzą włodarze naszej gminy !!!

     • mieszkaniec

      oj Kamil…głupoty opowiadasz…nie kompromituj się lepiej. Wodzisławska i Koscielna to jest w zarządzie katowic a nie gminy ;/ do nich pretensje pisz ! sam mieszkam w rejonie kościelnej i już z nimi przerabiałem kilka temat…

     • Kamil

      no i co? zgadzasz się że wszystko jest tak wspaniale zrobione???
      jest zrobione żeby się nazywało że jest zrobione a tak naprawdę to jedna wielka fuszerka z wszystkim !!!! PORAŻKA !

     • mieszkaniec

      Te wysepki sa głupota, to fakt, ale to pod innym adresem niezadowolenie trzeba kierowac, a z ZDW nie da się wogole rozmawiać…oni maja tylko swoje projekty i według tego robią, zgodnie z przepisami bezdyskusyjnie. Czy się nam to jako mieszkańcom podoba czy nie….

     • Stanik

      Ale Kamil potrafi tylko narzekać i krzyczeć na forum! Według niego wszystko jest żle i nie tak! Sądzę, że po prostu należy do opozycji i tak jak PIS zaprogramowany jest na NIE i koniec.

     • Stanik

      A może jakiś przykład, bo ogólnie napluć na wszystko to każdy głupi potrafi, szczególnie w naszym kraju. I nie krzycz tak, bo krzyczą głośno Ci, którzy nic nie mają do zaproponowania.

     • Stanik

      Słusznie. Najlepiej niech wszystko zostanie po staremu. Po co budowano nowe szkoły, sale gomnastyczne, ośrodek zdrowia czy ośrodki rekreacji skoro można było zostawić po staremu?

     • Stanik

      Głupoty pleciesz. To, że jest to zadanie własne gminy wcale nie oznacza, że jednego pasażera trzeba zawieźć gdziekolwiek. Pomyliłeś pojęcia. Może jeszcze spod domu pod zakład czy szkołęma gmina OBOWIĄZEK cię dostarczyć o żądanej porze?

     • liczydł

      Dokładnie tak jest, bo to podatnicy płacą za to co im się należy, a czytając twoją wypowiedź powyżej, widzę że nie jesteś za bardzo rozgarnięty…

     • Stanik

      Panie inteligenty i wysoce rozgarnięty, poczytaj sobie co to są zadania własne gminy i jak się je realizuje, a potem osądzaj czy ktoś jest rozgarnięty czy nie!

     • liczydło

      Stwierdzam autorytatywnie, że Panie Stanik nie masz o tym zielonego pojęcia, kłania się znajomość statutu gminy i ustawy o samorządzie gminnym.

     • Stanik

      Panie autorytecie! Jeżeli wskażesz który z zapisów we wspomnianych aktach prawnych mówi, że gmina ma obowiązek każdego mieszkańca dowieżć do pracy lub szkoły, to złożę w tym miejscu publiczną samokrytykę!

     • liczydło

      Chyba sobie Staniku nie wyobrażasz że, w jakimkolwiek akcie prawnym będzie napisane : ” Stanika musimy dowieźć do roboty nawet w niedzielę”, po prostu akty prawne należy czytać ze zrozumieniem, a jak tego nie rozumiesz, napisz do „Dzwonka” może ci to wytłumaczą.

     • Stanik

      I ty zrozumiałeś, że: „gdyby nawet jeden człowiek jeździł do pracy np. w Rybniku to OBOWIĄZKIEM gminy jest mu ten transport zapewnić”. Szkoda mi czasu na słuchanie twoich głupot, czytelniku „Dzwonka”.

     • liczydło

      Powiedz Stanik co bierzesz za zielsko, bo trudno cię zrozumieć, raz mówisz że gmina nie może dowozić pojedynczych osób do pracy lub szkoły(6 godzin temu), teraz piszesz że jest to OBOWIĄZKIEM gminy(1 godzinę temu), chłopie idź się przespać i nie fanzol od rzeczy

     • Stanik

      I TY MÓWISZ O CZYTANIU ZE ZROZUMIENIEM? JA TYLKO ZACYTOWAŁEM TWOJĄ WCZEŚNIEJSZĄ WYPOWIEDŹ! NAWET NIE WIESZ DO CZEGO SŁUŻY CUDZYSŁÓW? KOMPROMITUJESZ SIĘ PUBLICZNIE! I TO BY BYŁO NA TYLE!

  • marca90

   Gdyby nie radni z Jankowic to byśmy się pozbyli wszystkich autobusów z Świerklan. Czy Pan będzie mnie woził do pracy ?

 • Gienek

  Ludzie skończcie te wojnę na sztachety i mietły. Nam zagraża władza którą teraz mamy!!!

  • Janek

   Ginek tyś je ze Jankowic pewnie

   • Gienek

    Jo je ze Marklowic. Jak czytom te wszae pitolenie to mie skrynco. Weźcie i rozepnijcie ta wesz co was cycko, a nie wadźcie sie o gupoty. Kaj dwóch sie bija tam władza korzysto!!!

    • Stanik

     Do ciąg do Marklowic i odwal sie od Świerklon!

 • adi

  uj

 • on

  Większość co pisze tutaj to Jankowice, którym sie nie podoba pomysł budynku Gminy, bo gdyby im referendum przeszło to by sie z Świerklan smiali, bo Świerklany nie miały by swojego budynku Gminy, a tak to tylko taka nienawiść bo to nie u nich. Urząd Gminy raz sie wybuduje i bedzie i nie bedzie problemu jak Jankowicom znowu coś sie ubzdura że będą chciały sie odłączyć to wtedy przynajmniej Świerklany nie zostaną bez Urzędu Gminy…

 • gość

  lepsze rozwiązanie jak zostaną 2 linie które jadą przez wszystkie zakamarki wsi a ta szybka i prosta zostanie zniesiona?? do pracy będzie się wyjeżdżać 2h wcześniej? dla kogo to jest lepsze rozwiązanie?
  A budowa urzędu gminy wcale nie jest potrzebna na już i jest wiele więcej rzeczy w które można zainwestować zamiast wywalać pieniądze na to.

  • on

   do zawodowiec: intuicja kolego..

   • zawodowiec

    Intuicyjnie to możesz wyczuć co będziesz miał na obiad, kolego…

    • ewa

     zawodowiec „psycholog” …co będzie na obiad to możesz wyczuć węchem, a nie intuicją 😉 nie pogrążaj sie przynajmniej …

  • WB

   Dobra informacja dla mieszkańców Gminy Świerklany
   Dzisiaj w dniu 18.12.2013.r. Rada Gminy Świerklany na posiedzeniu połączonych komisji Rady, zobowiązała wójta Gminy, do pozostawienia linii 13,30,32 w takim kształcie i z takimi połączeniami jak do tej pory, oraz przywrócenie kursów linii 31 na trasę obowiązującą do dnia 1.08.2013.r.
   Włodzimierz Barwinek – Przewodniczący Rady Gminy Świerklany

   • mieszkaniec

    czy tym nie powinien zająć UOiK.Wszyscy przewoźnicy zlikwidowani oprócz jednego ,a ceny robi jakie chce.Powinna być jakaś alternatywa ,a tu niema żadnej.Ostatni autobus o 17 to kpina ,a bilet ulgowy droższy niż normalny w miejskich.Nasza Gmina idzie do Średniowiecza,ale jacy wyborcy taki Wójt.

 • Daniel

  Nienawiść jak to często w naszej gminie występuje. Ale nie tylko, bo z tego słynie cała Polska. Niestety tą drogą nie da się osiągnąć sukcesu. Radni z Jankowic oczywiście będą się obrażać, będą się mścić, tylko co to przyniesie w dłuższej perspektywie czasu? Jestem zdania, że nowy budynek Urzędu Gminy jest potrzebny, aby wszystkie sprawy gminne załatwiało się w jednym miejscu, a nie tak jak teraz jest to rozbite po całej gminie. A co do komunikacji, to poczekajmy, jaki będzie rozkład jazdy w nowym roku. Informacja została podana tylko o likwidacji obecnej, a nie o nowym rozkładzie, więc nie wiem dlaczego takie oburzenie. Zadajmy sobie pytanie: Może to będzie lepsze rozwiązanie niż dotychczas?

  • ania

   W końcu jakaś racjonalna, kompetentna i bezstronna wypowiedz się pojawiła, gdyby tylko wszyscy wychodzili z takiego założenia co ty 🙂 Od razu widać, że ma się do czynienia z inteligentnym człowiekiem. Jestem tego samego zdania co ty, inni też powinni do tematu podejść na spokojnie.
   pozdrawiam!

   • bolo

    Jak busiki Klenarta mogą być lepsze od Rybnickiego ZTZ-u czy MZK?? Wytłumacz mi to? Co do gminy to się zgadzam że budynek w którym będzie można wszystko załatwić jest dobrym pomysłem.

    • zawodowiec

     do „on”
     Pracuję w instytucji która zajmuje się między innymi sprawami psychologii człowieka i chciałbym abyś mi pomógł w mojej pracy i zdradził sekret w jaki sposób doszedłeś do tego że, większość piszących pochodzi z Jankowic, bardzo mnie to interesuje ze strony zawodowej. Czekam na logiczną a jakże mi pomocną odpowiedź.

     • przedsiębiorca

      „zawodowiec” to bardziej sprawa natury socjologicznej, a nie psychologicznej…wystarczy trochę zerknąć na atmosferę panującą w naszej Gminie i już masz wszystko na dłoni. Wszystko co w Świerklanach ma być zrobione jest bojkotowane przez „pewne” środowiska z Jankowic, nota bene wspomniane w powyższym artykule. Tylko to co będzie się działo w Jankowicach zadowoli te „srodowiska”. W przeciwnym wypadku jest niezadowolenie. Szanowni radni posuwają się nawet do tego by podważać struktury demokracji w Polsce, wypowiadając się na temat sklepów Netto i Biedronki…jakim niby prawem mieli by powstrzymać prywatnego przedsiębiorcę przed budową. Inwestorzy prywatni mają do tego pełne prawo…chyba, że ich tak to boli bo to znowu inwestycje w Świerklanach. Sam prowadzę działalność i jak słyszę te wasze wypowiedzi, to wydaje mi się, że w dalszym ciągu żyjecie w czasach komuny!! Niepoważnym jest „bojkotowanie” swoimi bzdurnymi wypowiedziami wszystkiego co się robi. Panowie radni, musicie się pogodzić z tym, że w Polsce panuje ustrój demokratyczny !!!

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
 • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany