• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Po ostatnich doniesieniach o kosztach budowy nowego urzędu w Świerklanach, obojętni nie pozostali radni z Jankowic, którzy przesłali do redakcji Tygodnika Rybnickiego swoje oświadczenie. Wyrażają w nim zdecydowany sprzeciw wobec planów wójta. Radni stanowczo sprzeciwiają się budowie nowego urzędu za kwotę 14 mln złotych, bo taka widnieje w zarządzeniu wójta z 13 listopada.


– W chwili obecnej nie jest ukończona budowa kanalizacji w całej gminie, trzeba zrealizować budowę i modernizację dróg i chodników, budowę przedszkola w Świerklanach Dolnych oraz modernizację i wyposażenie ośrodków sportu i rekreacji, ze szczególnym naciskiem na wyposażenie placów zabaw dla dzieci – wyliczają radni z Jankowic, dodając do tego organizację sprawnej komunikacji publicznej oraz budowę wiat przystankowych. – Brakuje w gminie ścieżek rowerowych, planowany był stok narciarski, w okresie zimowym młodzież z naszej gminy nie ma żadnej oferty wypoczynku i spędzania wolnego czasu, a są takie możliwości, chociażby poprzez zorganizowanie sezonowych ślizgawek czy to przy szkołach, czy na ośrodkach sportowych gminy, ale niestety nic w tej materii się nie dzieje – wyjaśniają radni z Jankowic.

Potrzebna strategia

Włodzimierz Barwinek, Henryk Mincer, Stanisław Smołka, Adam Szulik i Piotr Wolak podkreślają, że gmina zamiast przygotowywania tak dużych inwestycji o wątpliwej konieczności, powinna skupić się na pozyskiwaniu środków zewnętrznych w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020. – Powinny być przygotowane projekty i plany pozyskania tych funduszy, tym bardziej, że jesteśmy gminą górniczą i można pozyskać fundusze na rewitalizację terenów poprzemysłowych, poprawę infrastruktury drogowej i komunikacyjnej. Ale aby działać w tym kierunku, potrzebna jest gminie dalekowzroczna strategia działania, właśnie na lata 2014-2020, w której zostaną określone kierunki rozwoju gminy ale także zabezpieczone zostaną środki finansowe na wkład własny w realizację tych zadań, ale takiej strategii gmina nie posiada. Wydając środki własne, czyli z budżetu gminy, na takie inwestycje jak budynek urzędu gminy za kwotę około 14 mln złotych, pozbawiamy się środków własnych na wyżej wymienione, a tak bardzo potrzebne gminie inwestycje. Zastanawia również fakt, że w tym budynku mają mieć siedzibę również bank oraz poczta, czyli firmy komercyjne, które zarabiają na swoich klientach, w tym także na mieszkańcach gminy. Jeżeli te firmy chcą funkcjonować na terenie gminy, to powinny same zadbać o swoje interesy czyli o swoje siedziby. Nigdzie nie jest napisane, że usługi bankowe i pocztowe są zadaniem własnym gminy, a te wymienione wyżej takimi zadaniami są. Aby budować pomieszczenia dla banku i poczty, a także pogotowia ratunkowego, musiano się konsultować z przedstawicielami tych instytucji co do ilości pomieszczeń, a także ich gabarytów. Niestety nikt nie konsultował tego z radą gminy ani w fazie koncepcji budowy, ani w fazie projektowej – piszą radni Barwinek, Mincer, Szulik, Smołka i Wolak.

Na razie są inne potrzeby

Radni w swoim oświadczeniu dziwią się także zapewnieniom wójta o rozpoczęciu budowy w 2014 roku. Jak informują, sesja budżetowa zaplanowana jest na 19 grudnia, więc nie ma jeszcze pewności co do przeznaczenia pieniędzy na konkretne cele. – Jesteśmy bogatą gminą, lecz wygląd naszych dróg, chodników, wygląd całego naszego otoczenia wcale o tym nie świadczy. Budujmy to, co jest społeczeństwu najbardziej potrzebne, a jak to zrealizujemy i zostaną nam oszczędności, to wybudujemy sobie nowy budynek urzędu gminy, ale nie za takie pieniądze jak ten obecnie projektowany. Uważamy, że należy uważnie słuchać mieszkańców gminy – naszych wyborców i zaspokajać ich potrzeby i oczekiwania, bo to oni wiedzą co jest w poszczególnych sołectwach i całej gminie najbardziej potrzebne i niezbędne. Decyzję o budowie budynku gminy zostawmy nowej radzie gminy, wybranej w wyborach w 2014 roku, bo przecież to za parę miesięcy. Dziwnym jest też stanowisko władz gminy, które z takim zadowoleniem podchodzą do budowy sklepów Netto i Biedronka, nie myśląc wcale co będzie z naszym rodzimym handlem i z naszymi przedsiębiorcami. Zwracamy się do naszych koleżanek i kolegów z sołectw Świerklany Górne i Dolne o poparcie naszego stanowiska – podsumowują radni. Grudzień zapowiada się więc bardzo pracowicie dla radnych, a ostatnie słowo w temacie budowy nowego urzędu jeszcze nie padło.

Szymon Kamczyk


Komentarz: Włodzimierz Barwinek – przewodniczący rady gminy Świerklany
Niech nikogo nie dziwi fakt zamieszczenia oświadczenia radnych sołectwa Jankowice w Tygodniku Rybnickim, ponieważ nie ci radni wybrali taką drogę komunikacji w tej gminie. To wójt nam zaprezentował właśnie w Tygodniku Rybnickim swoje plany i pomysły inwestycyjne, pomijając stanowisko rady gminy. Trzeba to nazwać po imieniu, to jest skandal! Nieliczenie się z opinią rady gminy, czyli ciała uchwałodawczego świadczy o tym, jak radni są traktowani przez wójta. To znaczy, że rada jest niepotrzebna, czyli zamiast demokracji i samorządności mamy autokratyzm.

Autor: Szymon Kamczyk – TygodnikRybnicki
Źródło: www.nowiny.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany