• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Antoni Mrowiec pełnił funkcję Wójta Gminy Świerklany od sierpnia 2000 do 2006 roku oraz ponownie został wybrany Wójtem Gminy na kadencję 2010-2014. Prowadzi aktywny tryb życia. Oprócz pracy zawodowej – chętnie jeździ na rowerze, nartach, żegluje, gra w siatkówkę, lubi pracę w ogrodzie. Jest żonaty, ma dwie córki – jedna mieszka w okolicach Opola, skończyła akademię medyczną, a druga anglistykę i mieszka w Krakowie. Jest szczęśliwym dziadkiem, ma pięcioro wnuków. Z niecierpliwością czeka na ich przyjazd, bo – jak co roku – Święta Bożego Narodzenia spędzą wspólnie.


Jak spędza Pan Święta?
– Kolejność jest tradycyjna. Wigilię rozpoczynamy modlitwą. Mamy też tradycje takie, jak np. chowanie pieniążka pod obrus, który wyciąga się po zakończeniu wigilijnej kolacji – jeśli jest orzeł, oznacza to zdrowie, reszka – choroby. Jest jeszcze zwyczaj polegający na gaszeniu świec i obserwowaniu, w którą stronę unosi się dym. Są to jedne z tradycji, które kontynuujemy od lat, są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Po wieczerzy jest modlitwa, życzenia i śpiewanie kolęd, nawet 1,5 godziny. Jeśli chodzi o choinkę – stroję część elektryczną, czyli oświetlenie na choince, a córki z wnuczkami wykonują pozostałe ozdoby – stroiki, stajenkę. Żona przygotowuje konstrukcję pod stajenkę, a wnuki układają figurki łącznie ze zwierzętami.

Jakie potrawy znajdują się na pana stole wigilijnym?
– Mamy tradycyjne potrawy wigilijne. Trzy rodzaje ryb: karp smażony, w galarecie i po królewsku. Ponieważ młodsze pokolenie nie lubi ryb z ościami, dlatego kupujemy też szczupaka, łososia lub suma. Oczywiście, nie może zabraknąć również moczki. Jest to wyrób rodzinny – nie regionalny, ponieważ moczka w każdej rodzinie inaczej smakuje, a zależy to od tradycji i rodzinnej receptury. Ponadto na stole znajdą się makówki, sałatki oraz wino. Przeważnie wieczerza trwa od około godziny 17.00 do 21.00. Po kolacji wigilijnej nadchodzi czas na prezenty, z czego najwięcej radości mają wnuki.

Czy ma pan szczególne wspomnienia, które utkwiły Panu w pamięci dotyczące Świąt?
– Jest takie zdarzenie z początku mojej pracy w kopalni. W Wigilię na zmianie pierwszej był wypadek śmiertelny. Brak ojca przy kolacji wigilijnej to tragedia dla całej rodziny. Jakie to jest ważne dla rodziny: ta wspólna wieczerza, ta atmosfera i ta tradycja. Tego nie można powtórzyć w dowolny wieczór. To się powtarza co roku, ale tylko w Wigilię.

Jak mieszkańcy Gminy Świerklany spędzają Święta?
– Sądzę, że większość mieszkańców spędza Święta rodzinnie, w domu. Co roku jednak przed Świętami organizowane są spotkanie opłatkowe. W naszej gminie tego rodzaju spotkania organizowane są m.in. przez Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, Rady Sołeckie, Związki Emerytów. Są też spotkania opłatkowe w zakładach pracy działających na terenie naszej gminy. Przygotowuje się wtedy świąteczną rybę i inne potrawy wigilijne, podczas dzielenia się opłatkiem składa sobie nawzajem życzenia. Są to bardzo sympatyczne spotkania. Jeśli chodzi o okres poświąteczny, to organizowany jest Sylwester na terenie obydwu Ośrodków Sportu i Rekreacji. Sylwester rozpoczyna się tam od godziny 22.00, występują zespoły muzyczne, bawimy się na świeżym powietrzu. Kończy się około godziny 3.00, a jak pogoda dopisuje, to nawet później. Ponadto mieszkańcy mogą wziąć udział w tradycyjnej zabawie sylwestrowej organizowanej przez GOKiR.

Dziękuję za rozmowę.

Monika Bobrzyk

Źródło: www.enaszemiasto.pl
Autor: Monika Bobrzyk
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany