• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Antoni Mrowiec pełnił funkcję Wójta Gminy Świerklany od sierpnia 2000 do 2006 roku oraz ponownie został wybrany Wójtem Gminy na kadencję 2010-2014. Prowadzi aktywny tryb życia. Oprócz pracy zawodowej – chętnie jeździ na rowerze, nartach, żegluje, gra w siatkówkę, lubi pracę w ogrodzie. Jest żonaty, ma dwie córki – jedna mieszka w okolicach Opola, skończyła akademię medyczną, a druga anglistykę i mieszka w Krakowie. Jest szczęśliwym dziadkiem, ma pięcioro wnuków. Z niecierpliwością czeka na ich przyjazd, bo – jak co roku – Święta Bożego Narodzenia spędzą wspólnie.


Jak spędza Pan Święta?
– Kolejność jest tradycyjna. Wigilię rozpoczynamy modlitwą. Mamy też tradycje takie, jak np. chowanie pieniążka pod obrus, który wyciąga się po zakończeniu wigilijnej kolacji – jeśli jest orzeł, oznacza to zdrowie, reszka – choroby. Jest jeszcze zwyczaj polegający na gaszeniu świec i obserwowaniu, w którą stronę unosi się dym. Są to jedne z tradycji, które kontynuujemy od lat, są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Po wieczerzy jest modlitwa, życzenia i śpiewanie kolęd, nawet 1,5 godziny. Jeśli chodzi o choinkę – stroję część elektryczną, czyli oświetlenie na choince, a córki z wnuczkami wykonują pozostałe ozdoby – stroiki, stajenkę. Żona przygotowuje konstrukcję pod stajenkę, a wnuki układają figurki łącznie ze zwierzętami.

Jakie potrawy znajdują się na pana stole wigilijnym?
– Mamy tradycyjne potrawy wigilijne. Trzy rodzaje ryb: karp smażony, w galarecie i po królewsku. Ponieważ młodsze pokolenie nie lubi ryb z ościami, dlatego kupujemy też szczupaka, łososia lub suma. Oczywiście, nie może zabraknąć również moczki. Jest to wyrób rodzinny – nie regionalny, ponieważ moczka w każdej rodzinie inaczej smakuje, a zależy to od tradycji i rodzinnej receptury. Ponadto na stole znajdą się makówki, sałatki oraz wino. Przeważnie wieczerza trwa od około godziny 17.00 do 21.00. Po kolacji wigilijnej nadchodzi czas na prezenty, z czego najwięcej radości mają wnuki.

Czy ma pan szczególne wspomnienia, które utkwiły Panu w pamięci dotyczące Świąt?
– Jest takie zdarzenie z początku mojej pracy w kopalni. W Wigilię na zmianie pierwszej był wypadek śmiertelny. Brak ojca przy kolacji wigilijnej to tragedia dla całej rodziny. Jakie to jest ważne dla rodziny: ta wspólna wieczerza, ta atmosfera i ta tradycja. Tego nie można powtórzyć w dowolny wieczór. To się powtarza co roku, ale tylko w Wigilię.

Jak mieszkańcy Gminy Świerklany spędzają Święta?
– Sądzę, że większość mieszkańców spędza Święta rodzinnie, w domu. Co roku jednak przed Świętami organizowane są spotkanie opłatkowe. W naszej gminie tego rodzaju spotkania organizowane są m.in. przez Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, Rady Sołeckie, Związki Emerytów. Są też spotkania opłatkowe w zakładach pracy działających na terenie naszej gminy. Przygotowuje się wtedy świąteczną rybę i inne potrawy wigilijne, podczas dzielenia się opłatkiem składa sobie nawzajem życzenia. Są to bardzo sympatyczne spotkania. Jeśli chodzi o okres poświąteczny, to organizowany jest Sylwester na terenie obydwu Ośrodków Sportu i Rekreacji. Sylwester rozpoczyna się tam od godziny 22.00, występują zespoły muzyczne, bawimy się na świeżym powietrzu. Kończy się około godziny 3.00, a jak pogoda dopisuje, to nawet później. Ponadto mieszkańcy mogą wziąć udział w tradycyjnej zabawie sylwestrowej organizowanej przez GOKiR.

Dziękuję za rozmowę.

Monika Bobrzyk

Źródło: www.enaszemiasto.pl
Autor: Monika Bobrzyk
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany