• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Dzieci mieszkające na terenie gminy Świerklany będą miały powód, by wyciągnąć swoich rodziców z domów. W najbliższej przyszłości w Jankowicach powstanie park rekreacyjny z polem do mini golfa, skate parkiem czy placami zabaw. Władze gminy chcą przeznaczyć na ten cel maksymalnie 2,6 mln złotych.

Park ma powstać w sąsiedztwie Gimnazjum im. ks. Walentego i Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Jankowicach, w pobliżu ul. Równoległej. Zanim jednak w ziemię wbije się pierwsza łopata, władze gminy Świerklany przy współpracy z architektami SARP w Katowicach ogłosiły konkurs na najlepszy projekt.

Wyniki ogłoszono w miniony poniedziałek w budynku UG Świerklany. – Na konkurs wpłynęły 23 zgłoszenia od pracowni projektowych. Jedna z nich nie została zakwalifikowana do konkursu. 26 stycznia został zebrany sąd konkursowy: architekt krajobrazu – Jacek Krych, wójt gminy Tomasz Pieczka, Michał Kula z wydziału inwestycji, Marcin Szafraniec – SARP w Katowicach oraz Henryk Piątek – powiedział sekretarz kapituły konkursowej, Rafał Paszenda.

Jak dodał, wiele projektów było ciekawych, niektóre zaś nie wypisywały się w zastany teren, ale nie brały pod uwagę kosztów inwestycji.

Zwycięzcą konkursu zostało biuro projektowe Riegler Riewe Architekci z Katowic. – Pierwszą nagrodę przyznano za prostotę i czytelność układu funkcjonalno – przestrzennego, za dużą wrażliwość i racjonalność w kształtowaniu przestrzeni parku, za właściwe wpisanie proponowanych rozwiązań w zastany kontekst przestrzenny oraz słuszne dyspozycje funkcjonalne i ekonomiczne. W opinii sądu konkursowego praca proponuje właściwą skalę i proporcje rozwiązań przestrzennych i funkcjonalnych, ich układu oraz wzajemnych relacji w tej lokalizacji – czytamy w uzasadnieniu decyzji wyników konkursu.

park_jankowice1

II miejsce otrzymali Aleksandra Boniecka, Zuzanna Szpocińska i Tomasz Marciniewicz „za wysoki poziom proponowanych rozwiązań architektonicznych. Zaproponowane obiekty architektury oraz małej architektury parkowej w tym urządzeń zabawowych i siedzisk posiadają nowoczesne i eleganckie formy co znalazło uznanie w ocenie jury”. – Wątpliwości Sądu wzbudza brak jasnych i do końca konsekwentnych założeń kompozycyjnych i czytelnego układu komunikacyjnego. Utwardzony plac wejściowy parku jest zbyt duży . W pracy zaproponowano dobór materiałów dla obiektów architektonicznych i posadzek, który w znacznej mierze obniża jego wartość eksploatacyjną. Drewniane obiekty małej architektury, drewniana promenada w praktyce wymagałyby regularnej konserwacji i okresowej wymiany, a zatem znacznych nakładów ekonomicznych – czytamy dalej.

park_jankowice2

III miejsce przyznano BP Projekt Kazimierz Butelski za propozycję wyrazistej i eleganckiej kompozycji parkowej ze zdecydowanym podłużnym założeniem sekwencji placów i stref rekreacji oraz kolistym trejażem. – Trejaż nazwany przez Autorów „zielonym gniazdem” mógłby stać się znakiem identyfikującym miejsce. W opinii sądu taka kompozycja dowodzi wysokiej kultury projektowej Autorów. Wątpliwości budzą jednak skala i rozmach proponowanych rozwiązań przestrzennych zbyt monumentalnych dla niewielkiej miejscowości oraz zaproponowane szczegóły konstrukcyjne elementów architektonicznych i trejażu – wyjaśniają członkowie kapituły.

park_jankowice3

Jak zdradził wójt Świerklan Tomasz Pieczka, prace nad parkiem rekreacyjnym w Jankowicach rozpoczną się w przyszłym roku. – To realny termin. Inwestycja ta będzie nas kosztowała maksymalnie 2,6 mln złotych. Poprzednie władze gminy przespały dobry moment na budowę parku, ponieważ swego czasu Unia Europejska przekazywała środki na tego typu inwestycje. Niestety gmina tego nie zrobiła i musimy to robić teraz własnej kieszeni – powiedział.

Autor: bf
Źródło: www.rybnik.com.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany