• Facebook
 • Google+
 • Twitter

W dwóch sołectwach gminy zorganizowano spotkania z wójtem w temacie komunikacji publicznej. Okazało się, że frekwencja na spotkaniach była bardzo mała. – Ludzie się poddali, bo przychodząc z problemem do poprzedniej władzy, odbijali się od ściany – powiedziała na spotkaniu w Świerklanach Górnych jedna z mieszkanek.

Jak zapewnia wójt Tomasz Pieczka, jednym z jego priorytetów jest zapewnienie gminie komunikacji dostosowanej do potrzeb mieszkańców. Dlatego właśnie zorganizował spotkania w sołectwach. 4 marca odbyło się spotkanie w Świerklanach Dolnych, 5 natomiast w Górnych. Na pierwszym zjawiło się ok 25 osób, a na drugim zaledwie 13. Jak stwierdzili mieszkańcy, tak mała liczba osób wynika z rezygnacji mieszkańców. – Poprzedni wójt miał swoją wizję komunikacji i każda chęć wprowadzenia potrzebnych zmian spełzała na niczym. Nie było żadnej możliwości negocjacji, zderzaliśmy się ze ścianą – mówili zgodnie mieszkańcy. Ci, którzy przyszli mieli bardzo sprecyzowane potrzeby. Każdy z obecnych był świadomy obecnej trudnej sytuacji komunikacyjnej. Pojawili się też rodzice dzieci dojeżdżających do szkół. – Chcemy dowiedzieć się z jakimi problemami borykają się mieszkańcy korzystający z komunikacji. My jeździmy samochodami, więc nie jesteśmy w stanie wyłapać wszystkiego. Mamy jednak sporo sygnałów, potwierdzających istnienie problemu – powiedział wójt Tomasz Pieczka.

Wójt może w gminie

W spotkaniach wziął udział Łukasz Preis. – Obowiązkiem wójta jest organizacja transportu na terenie gminy i zgodnie z ustawą o transporcie zbiorowym, jedynie taką komunikację może organizować. Poza terenem gminy na terenie powiatu komunikację organizuje starosta, a w przypadku połączenia z Żorami, Jastrzębiem czy Wodzisławiem, jest to obowiązek marszałka – powiedział Łukasz Preis. Zdaniem urzędników obecnym priorytetem jest organizacja komunikacji wewnątrz gminy. To pozwoli rozwiązać część obecnych problemów. – Problem, który może nastać jest taki, że w przyszłym roku będziemy musieli ogłosić przetarg na transport do Żor, ale na naszym terenie, bo Żory płacą za swój odcinek, a my za swój. Jeśli chodzi o Wodzisław, problem jest bardziej złożony. Jest pomysł, aby marszałek podpisał stosowne porozumienia i aby wróciła dawna linia 228. Jedyny mankament na dzień dzisiejszy jest taki, że trasa wiodłaby do kościoła. Z ZTZ Rybnik również prowadzimy rozmowy, aby uruchomić dodatkową linię o trasie od szybu, przez Kościelną w kierunku Rybnika. To są na razie koncepcje, ale chcemy już na nie zarezerwować pieniądze w budżecie. Mam nadzieję, że uda się to na następnej sesji rady gminy – zapowiedział Łukasz Preis.

Synchronizacja kursów

Według mieszkańców komunikacja wewnętrzna w gminie jest potrzebna przynajmniej z jednego powodu. Chodzi o możliwość przesiadek do autobusów do Żor czy Wodzisławia, a także weekendowe przejazdy do Rybnika. Na spotkaniu w Świerklanach Górnych okazało się, że w niedziele część kursów dojeżdża do Jankowic, ale mieszkańcy Świerklan już nie mają jak jechać do miasta. – Chcemy zorganizować bezpłatną komunikację gminną. Dla budżetu będą to wyższe koszty, ale będzie to bardziej komfortowe dla mieszkańca. Tabor obejmowałby mniejsze busy, które jeździłyby na terenie gminy, dowożąc mieszkańców do punktów przesiadkowych. Kursy byłyby zsynchronizowane z autobusami do Wodzisławia, Żor i Rybnika. Komunikacja na terenie gminy byłaby również przystosowana dla dzieci, jeżdżących do naszych szkół i gimnazjów – mówi wójt.

Plan na ten rok

Wśród wniosków do wójta pojawiały się prośby o uruchomienie dodatkowych linii m.in. tak, aby można było dojechać na godz. 7.00 do pracy do Żor, a w weekendy później wrócić z Rybnika. Urzędnicy postanowili pochylić się nad tym problemem. Obecnie gmina płaci ponad 400 tys. zł rocznie za komunikację. Po wprowadzeniu darmowej dla pasażera komunikacji wewnątrz gminy, koszty z budżetu wzrosłyby prawdopodobnie do ok. 1 mln zł. – Na komunikacji nie chcemy oszczędzać, ale wszystkie działania musimy przeprowadzać zgodnie z przepisami prawa – zapewnił wójt, który chciałby uruchomić bezpłatną komunikację gminną jeszcze w tym roku.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
 • g gu

  Hg gu

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany