• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Siedem ciekawych i różnorodnych zadań realizowano w świetlicy w Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach.

W ramach ogólnopolskiego konkursu „Świetlica szkolna – przestrzenią dla edukacji, rozwoju i zabawy”. W ten sposób świerklańska podstawówka chciała pokazać dzieciom i ich rodzicom, że w świetlicy nie można się nudzić.

Konkurs rozpoczął się jeszcze w październiku minionego roku. Na początek w SP 1 w Świerklanach przeprowadzono zajęcia mające na celu przedstawienie uczniom sposobów bezpiecznego spędzania czasu podczas zabaw zimowych. Dzieci wraz z wychowawcą świetlicy opracowały „dekalog bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych”, który został wywieszony na gazetce świetlicowej. Przeprowadzony został również konkurs plastyczny „Bezpieczne zabawy zimą”. Kolejnym konkursowym zadaniem było przeprowadzenie szkolnej akcji pod hasłem „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”. Zadaniem uczestników akcji było zebranie koców, karmników oraz karmy dla zwierząt. Wszystko co udało się zebrać zostało przekazane do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Jastrzębiu-Zdroju. Dodatkowo przy współpracy ze szkolnym kołem przyrodniczym karmniki dla ptaków zostały wystawione w wyznaczonych miejscach w okolicach szkoły.

Kolejne zadania w ramach konkursu polegały na zorganizowaniu zabawy karnawałowej dla uczniów klas I-III oraz warsztatów, podczas których dzieci mogły wykonywać różnego rodzaju prace plastyczne związane z Świętami Wielkanocnymi. Powstały pięknie udekorowane styropianowe jajka oraz pisanki w formie płaskiej, które następnie zostały wystawione na gazetce. Zorganizowany został też szkolny konkurs na ,,Najpiękniejszą pisankę wielkanocną”, a wystawę pokonkursową uczniowie mogli podziwiać w świetlicy.

Bardzo ciekawą inicjatywą były „Dni międzykulturowe”, zorganizowane przy współpracy z kołem przyrodniczym. Miały one na celu przybliżenie uczniom kultury wybranych krajów z różnych zakątków świata. Młodzi ludzie biorący udział w prezentacji zostali podzieleni na 5 grup, które przedstawiały 5 krajów: Japonię, Australię, Hawaje, Brazylię i Tanzanię. Najwięcej radości sprawiło podopiecznym świerklańskiej SP 1 przedstawienie Tanzanii, gdzie swoimi wspomnieniami i wiedzą na temat tego pięknego kraju podzieliła się z uczniami jedna z mam, która właśnie w Tanzanii się urodziła i wychowała. Zaprezentowała ona stroje i język obowiązujący w tym kraju oraz opowiedziała uczniom różne ciekawostki i odpowiedziała na wiele pytań. Po teoretycznej prezentacji uczniowie świetlicy zostali przydzieleni do poszczególnych grup. Zadaniem każdej z niej było wykonanie czegoś charakterystycznego dla danego kraju.

W ramach szóstego zadania w szkole przeprowadzono pogadankę na temat podobieństw i różnic wynikających z pochodzenia, koloru skóry, wyznania, poglądów czy inwalidztwa. Dzieci z zaciekawieniem wsłuchiwały się w przedstawiony temat zajęć, dopowiadając o swoich obserwacjach z życia rodzin jak i otaczającego ich środowiska. Ostatnim z konkursowych zadań było zaś zorganizowanie zajęć mających na celu opracowanie „Kodeksu Dobrych Manier Ucznia”. Młodzi ludzie wspólnie opracowali punkty, które ich zdaniem powinny reprezentować kulturalnego ucznia. Dla codziennego utrwalania „Kodeksu” powstał plakat, który wywieszony został w świetlicy, a zapisane na nim punkty zostały przedstawione przez uczniów w formie scenek teatralnych.

Autor: dk
Źródło: www.rybnik.com.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany