• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Uczniowie, którzy sześć lat temu jako pierwsi poszli do szkół w wieku sześciu lat, właśnie kończą podstawówkę z lepszymi wynikami niż ich o rok starsi koledzy. Jednak tam, gdzie do podstawówki poszły nie tylko najzdolniejsze sześciolatki, młodsze dzieci nie brylują.

1 kwietnia szóstoklasiści napisali sprawdzian podsumowujący naukę w podstawówce. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie ogłosiła wyniki. Widać z nich, że szóstoklasiści urodzeni w 2003 r. poradzili sobie z testami lepiej niż ci o rok starsi.

Wszyscy piszący sprawdzian najsłabiej wypadli z matematyki. W przypadku tego przedmiotu najwyraźniej widać jednak przewagę reprezentantów młodszego rocznika, którzy wyprzedzili starszych kolegów aż o 7 punktów (udzielili 68 proc. poprawnych odpowiedzi). Byli też o 5 punktów lepsi z języka angielskiego (udzielili 83 proc. poprawnych odpowiedzi) oraz o 4 punkty lepsi z języka polskiego (77 proc. poprawnych odpowiedzi).

Wynik przyjemną niespodzianką

Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej, nie mówi jednak o sukcesie. – Wynik młodszych uczniów był dla nas przyjemną niespodzianką. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie możemy wyciągać daleko posuniętych wniosków. Wiemy, że to tylko te dzieci, które rodzice wysłali do szkoły dobrowolnie – mówi szefowa MEN.

Sześć lat temu sześciolatki stanowiły bowiem zaledwie 4,3 proc. polskich pierwszoklasistów. W województwie śląskim odsetek ten wyniósł tylko 3,8 proc. (w sumie do szkół w regionie poszło 1,3 tys. sześciolatków i 33,6 tys. siedmiolatków). – Na posłanie sześciolatków do szkół zdecydowali się w większości rodzice najdojrzalszych i najzdolniejszych dzieci, przekonani, że syn czy córka w szkole sobie poradzą. Ci, którzy mieli wątpliwości, wybierali przedszkole. Gdyby do szkół poszły wszystkie sześciolatki, ich wyniki na pewno nie byłyby tak dobre – podejrzewa Anna Jurczyk, psycholog z Katowic.

Przypadek każdego dziecka trzeba analizować indywidualnie

W Jankowicach w gminie Świerklany do podstawówki poszła sześć lat temu większa część rocznika urodzonego w 2003 r. Z 16 dzieci w SP im. Staszica udało się nawet utworzyć modelową klasę, jedną z nielicznych w województwie złożonych z samych sześciolatków. – Uczniowie, którzy zaczynali naukę w wieku sześciu lat, napisali sprawdzian minimalnie gorzej niż uczniowie klas równoległych. Uczyłem ich przez trzy lata matematyki i wiem, że wynik sprawdzianu odzwierciedla ich możliwości – mówi Piotr Pszonka, dyrektor SP im. Staszica.

Dyrektor nie jest pewien, czy różnice w wynikach są związane z wiekiem uczniów, bo zdarzają się one często także w przypadku klas złożonych z równolatków. – Przypadek każdego dziecka trzeba analizować indywidualnie. Np. jeden z uczniów, który zaczął naukę jako sześciolatek, osiągnął na sprawdzianie z matematyki wynik 100 proc. To wielki sukces – mówi Pszonka.

Podobnie uważa Żanetta Szkliniarz, wychowawczyni szóstoklasistów z ZS nr 3 w Chruszczobrodzie. To jedyna miejscowość w województwie, gdzie do szkoły sześć lat temu poszedł cały rocznik sześciolatków, czyli 15 osób. Teraz uczą się w jednej klasie z rok starszymi kolegami. Według wychowawczyni nie wyróżniają się w grupie ani na plus, ani na minus, choć są młodsi szóstoklasiści, którzy napisali sprawdzian na 100 proc., oraz tacy, którzy wypadli słabiej niż pozostali. – Nie analizowałam jeszcze szczegółowo wyników, ale na pierwszy rzut oka młodsi i starsi szóstoklasiści poradzili sobie podobnie – mówi Szlikniarz.

Także Pszonka podkreśla, że szóstoklasiści w różnym wieku nie różnią się zasadniczo pod względem intelektualnym, ale widać wyraźne różnice w rozwoju psychospołecznym. – Młodsi mają inne zainteresowania, inaczej reagują w różnych sytuacjach. Są bardziej podobni do piątoklasistów – uważa dyrektor.

Cały rocznik sześciolatków po raz pierwszy pójdzie do szkół we wrześniu.

Źródło: www.katowice.gazeta.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany