• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Uczniowie, którzy sześć lat temu jako pierwsi poszli do szkół w wieku sześciu lat, właśnie kończą podstawówkę z lepszymi wynikami niż ich o rok starsi koledzy. Jednak tam, gdzie do podstawówki poszły nie tylko najzdolniejsze sześciolatki, młodsze dzieci nie brylują.

1 kwietnia szóstoklasiści napisali sprawdzian podsumowujący naukę w podstawówce. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie ogłosiła wyniki. Widać z nich, że szóstoklasiści urodzeni w 2003 r. poradzili sobie z testami lepiej niż ci o rok starsi.

Wszyscy piszący sprawdzian najsłabiej wypadli z matematyki. W przypadku tego przedmiotu najwyraźniej widać jednak przewagę reprezentantów młodszego rocznika, którzy wyprzedzili starszych kolegów aż o 7 punktów (udzielili 68 proc. poprawnych odpowiedzi). Byli też o 5 punktów lepsi z języka angielskiego (udzielili 83 proc. poprawnych odpowiedzi) oraz o 4 punkty lepsi z języka polskiego (77 proc. poprawnych odpowiedzi).

Wynik przyjemną niespodzianką

Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej, nie mówi jednak o sukcesie. – Wynik młodszych uczniów był dla nas przyjemną niespodzianką. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie możemy wyciągać daleko posuniętych wniosków. Wiemy, że to tylko te dzieci, które rodzice wysłali do szkoły dobrowolnie – mówi szefowa MEN.

Sześć lat temu sześciolatki stanowiły bowiem zaledwie 4,3 proc. polskich pierwszoklasistów. W województwie śląskim odsetek ten wyniósł tylko 3,8 proc. (w sumie do szkół w regionie poszło 1,3 tys. sześciolatków i 33,6 tys. siedmiolatków). – Na posłanie sześciolatków do szkół zdecydowali się w większości rodzice najdojrzalszych i najzdolniejszych dzieci, przekonani, że syn czy córka w szkole sobie poradzą. Ci, którzy mieli wątpliwości, wybierali przedszkole. Gdyby do szkół poszły wszystkie sześciolatki, ich wyniki na pewno nie byłyby tak dobre – podejrzewa Anna Jurczyk, psycholog z Katowic.

Przypadek każdego dziecka trzeba analizować indywidualnie

W Jankowicach w gminie Świerklany do podstawówki poszła sześć lat temu większa część rocznika urodzonego w 2003 r. Z 16 dzieci w SP im. Staszica udało się nawet utworzyć modelową klasę, jedną z nielicznych w województwie złożonych z samych sześciolatków. – Uczniowie, którzy zaczynali naukę w wieku sześciu lat, napisali sprawdzian minimalnie gorzej niż uczniowie klas równoległych. Uczyłem ich przez trzy lata matematyki i wiem, że wynik sprawdzianu odzwierciedla ich możliwości – mówi Piotr Pszonka, dyrektor SP im. Staszica.

Dyrektor nie jest pewien, czy różnice w wynikach są związane z wiekiem uczniów, bo zdarzają się one często także w przypadku klas złożonych z równolatków. – Przypadek każdego dziecka trzeba analizować indywidualnie. Np. jeden z uczniów, który zaczął naukę jako sześciolatek, osiągnął na sprawdzianie z matematyki wynik 100 proc. To wielki sukces – mówi Pszonka.

Podobnie uważa Żanetta Szkliniarz, wychowawczyni szóstoklasistów z ZS nr 3 w Chruszczobrodzie. To jedyna miejscowość w województwie, gdzie do szkoły sześć lat temu poszedł cały rocznik sześciolatków, czyli 15 osób. Teraz uczą się w jednej klasie z rok starszymi kolegami. Według wychowawczyni nie wyróżniają się w grupie ani na plus, ani na minus, choć są młodsi szóstoklasiści, którzy napisali sprawdzian na 100 proc., oraz tacy, którzy wypadli słabiej niż pozostali. – Nie analizowałam jeszcze szczegółowo wyników, ale na pierwszy rzut oka młodsi i starsi szóstoklasiści poradzili sobie podobnie – mówi Szlikniarz.

Także Pszonka podkreśla, że szóstoklasiści w różnym wieku nie różnią się zasadniczo pod względem intelektualnym, ale widać wyraźne różnice w rozwoju psychospołecznym. – Młodsi mają inne zainteresowania, inaczej reagują w różnych sytuacjach. Są bardziej podobni do piątoklasistów – uważa dyrektor.

Cały rocznik sześciolatków po raz pierwszy pójdzie do szkół we wrześniu.

Źródło: www.katowice.gazeta.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany