• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Nauczycielka zdobyła trzecie miejsce w konkursie literackim, który wymyślił dramaturg i reżyser Ingmar Villqist.
Lidia Michalska z Wodzisławia, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach, zdobyła trzecie miejsce w konkursie na jednoaktówkę po śląsku.


To spore osiągnięcie, ponieważ nie jest tak prosto napisać sztukę w języku, który wielu ludziom kojarzy się głównie z wicami i śląskimi biesiadami. – Wolę, gdy śląskość kojarzy się z pracowitością, moralnością i zamiłowaniem do porządności, bo to słowo ważne dla Ślązaków. Natomiast w mediach śląski często obecny jest właśnie tylko w kabarecie i niezbyt mądrych żarcikach. Nie mogę pogodzić się z takim stereotypowym podejściem. Dlatego tak ważne wydaje mi się, aby Ślązacy solidnie nauczyli się języka literackiego i pokazali, że znajomość gwary wcale w tym nie przeszkadza – mówi nagrodzona polonistka.
Konkurs na jednoaktówkę wymyślił dramaturg i reżyser Ingmar Villqist. Chciał w ten sposób sprawdzić, czy język świetnie sprawdzający się w formach kabaretowych nadaje się także do napisania dramatu. Lidia Michalska napisała sztukę „Kościołowe dźwiyrze”. – Oj, nie było to łatwe, najpierw musiałam sobie przypomnieć, jak w ogóle wygląda jednoaktówka. Najwięcej trudności sprawiało mi jednak przełożenie gwary, którą znam, na polski alfabet, na pisownię – mówi Lidia Michalska. Wcześniej pisała teksty na konkursy m.in. dla dzieci. Temat sztuki, jak podkreśla, przyszedł niespodziewanie. Była na mszy w wodzisławskim kościele. Uklękła przy starych drzwiach i przez myśl przemknęła jej historia starego człowieka, który jest stolarzem, a u końca swoich dni chce odnowić drzwi kościoła.
– Tak naprawdę jego robota nie jest nikomu potrzebna, ale nikt nie ma serca mu tego powiedzieć – mówi nauczycielka. Nie wyklucza, że jeszcze nieraz napisze coś po śląsku. – Jestem zwolenniczką śląskiego, ale pod jednym warunkiem: żeby jednocześnie uczyć po polsku, żeby Ślązak mówił nie tylko po śląsku. Wydaje mi się, że bardzo ważne jest zerwanie ze stereotypem Ślązaka, który mówi tylko taką gwarą, jak dzieje się w kabarecie – dodaje pani Lidia. Od lat stara się uświadamiać swoim uczniom, że Śląsk nie może kojarzyć się wyłącznie z kapustą, roladą, kołoczem i kluskami. Mówi im o dramatach rodzin śląskich, dzielonych nie tylko przez powstania. Wyszukuje ciekawe historie po to, aby pokazać, że stereotypy są krzywdzące i fałszują rzeczywistość.
– Dlatego też bardzo cieszę się z tego konkursu na jednoaktówkę. Rzadko kiedy zdarza się takie wydarzenie kulturalne, w którym gwary nie używa się instrumentalnie, jako elementu dla rozbawienia publiczności. Rzadko kiedy Ślązacy mają okazję pokazać, że śląskość ma bardzo głębokie korzenie. Nie jest zjawiskiem jednowymiarowym i płaskim – dodaje pani Lidka.

Autor: Iza Salamon
Źródło: www.nowiny.rybnik.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Konkurs wiedzy o Chorwacji
  

W lutym 2016 r. Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach zostało zaproszone do udziału w „Konkursie wiedzy o Chorwacji”, zorganizowanym z okazji 25-lecia niepodległości Republiki Chorwacji.

Świerklany