• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Od połowy sierpnia nowym proboszczem parafii pw. Św. Anny jest ks. dr Jerzy Paliński. Wcześniej pełnił funkcję rektora seminarium, a teraz jako duszpasterz będzie prowadził życie religijne parafii. Jak twierdzą mieszkańcy Świerklan, ich parafia zawsze miała szczęście do proboszczów. Czy tak będzie i tym razem?


Szymon Kamczyk. Czy już się ksiądz zaaklimatyzował w Świerklanach?

Ks. dr Jerzy Paliński. Zawsze chciałem być duszpasterzem. Chyba po to każdy kleryk idzie do seminarium, aby zostać księdzem, czyli właśnie duszpasterzem. Moje losy potoczyły się nieco inaczej, bo pojawiły się studia, a później różnego rodzaju praca w diecezji. Ciągle jednak pozostało we mnie to pragnienie duszpasterstwa. Co prawda bardzo późno, bo mam 9 lat do emerytury, ale cieszę się, że mogę prowadzić parafię. Dodatkowo pozytywnie nastraja mnie fakt, że jestem proboszczem parafii tradycyjnej i mam nadzieję, że nikt nie obrazi się, że tak ją nazwałem. Tutaj jest dużo roboty, bo ludzie przychodzą do kościoła i jest to duża satysfakcja.

Studiował ksiądz na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jakie są różnice między kościołem w Austrii i w Polsce?

Austria to kraj bardzo katolicki, natomiast problem w tym, że oni wierzą w Boga, kochają go, ale niekoniecznie wierzą w prawdę wiary: „wierzę w jeden święty, powszechny i apostolski Kościół”. Mówię tutaj o sytuacji we Wiedniu, z czym zetknąłem się osobiście, choć wiadomo, że obraz stolicy to nie zawsze obraz całego kraju. W każdym razie nie ma tam więzi pomiędzy biskupem a wiernymi, nawet czasem pomiędzy proboszczem a wiernymi. Ja tu w Świerklanach od początku zostałem zaakceptowany jako ksiądz, a we Wiedniu ksiądz, nawet jako rodowity Austriak nie zawsze jest zaakceptowany. Jest to Kościół, który ma też swoje plusy, bo świeccy są mocno zaangażowani, jednak nie czują więzi z Kościołem. W Austrii pojawił się np. pomysł referendum na temat bożych przykazań. Jest to kompletnie niekatolickie. Nie możemy dyskutować na tematy dogmatyczne.

Jako rektor zrobił ksiądz porządek w seminarium duchownym, a teraz będzie robić porządek w Świerklanach?

Nie zrobiłem porządku w seminarium i zdecydowanie nie mam zamiaru robić żadnego porządku na parafii. Jestem raczej takim, który zmiany, jeśli są konieczne, wprowadza bardzo powoli. Być może nawet zbyt powoli. Mam zasadę, że jeśli coś dobrze funkcjonuje, to po co to zmieniać. Seminarium funkcjonuje już 450 lat, więc tam nie dało się zrobić wielkich zmian i reform, tylko klerycy są inni. Świerklańska parafia, natomiast, dzięki moim poprzednikom, ma wysoki poziom duszpasterstwa. Po co więc robić tu zmiany, czy wręcz porządki.

Podczas naszego spotkania przy okazji jubileuszu par z 50-letnim stażem małżeńskim, duży nacisk kładł ksiądz na samorząd. Dlaczego?

Jest to moje oczko w głowie, bardzo mi się to podoba. W wielkich miastach niestety nie wygląda to tak jak w małych miejscowościach. Samorząd w mieście to większa anonimowość. Tutaj natomiast wszyscy ludzie się znają, a władze znają się z obywatelami. To jest dla mnie piękna idea samorządu, że my sami rządzimy sobą. Nasi przedstawiciele są stąd, znają tutejsze problemy ludzi i nie ma miejsca na anonimowość. Może się narażę, ale uważam, że polityka może być w Warszawie, ale na dole niech jest samorząd. Nikt w Warszawie nie może mówić jak władze w Świerklanach mają rządzić. To są ludzie stąd. To mi się właśnie podoba, że trafiłem do parafii, gdzie to wszystko jest normalnie. Gdy proboszcz na dożynkach jedzie bryczką razem z wójtem, albo gdy gmina organizuje wspomniany jubileusz cywilnego zawarcia związku małżeńskiego i zaprasza również proboszczów miejscowych parafii, to nikogo nie dziwi. To mnie bardzo cieszy.

W Świerklanach wielu ludzi czuje się Ślązakami, gmina przodowała nawet w spisie powszechnym pod względem ilości osób deklarujących narodowość śląską. Jak ksiądz do tego podchodzi?

Moje nazwisko wprawdzie kończy się na „ski”, ale mogę zagwarantować wszystkim, że mój dziadek urodził się w Łagiewnikach. Jestem z krwi i kości Ślązakiem i tego się nie wstydzę. Kocham swój region, tę ziemię. To jest moja ziemia, parafrazując słowa piosenki, to jest moje miejsce. Jestem Ślązakiem, kocham Śląsk, ale nie upolityczniam tego. Jestem za tym, aby funkcjonował język śląski, choć wiem, że jest tyle odmian naszego dialektu , że nie da się stworzyć jednego spójnego języka. Jestem za śląską kulturą, śląskimi piosenkami, zwyczajami, tradycjami. Nie wstydźmy powiedzieć się, że jesteśmy Ślązakami. Żaden Austriak nie odpowie na pytanie „kim jesteś?” – „jestem Austriakiem”. On odpowie „jestem wiedeńczykiem”, „jestem Tyrolczykiem”, „jestem z Karyntii”. Sprawą drugorzędną jest to, że on pochodzi z Austrii, z Europy. Liczy się region. Dlatego tak bardzo popieram naszą Małą Ojczyznę.

Czy ksiądz jako liturgista będzie specjalny nacisk kładł w tutejszej parafii na liturgię?

Tak. Rzeczywiście z wykształcenia jestem liturgistą, ale także osobiście kocham liturgię. Miałem to szczęście, że posłano mnie na studia, na przedmiot, który bardzo lubiłem. Chciałbym kłaść akcent na mszę świętą i owocny w niej udział. Pragnę swoją wiedzę liturgiczną przekuwać na konkretne zastosowanie w praktyce duszpasterskiej parafii. Nie muszę tutaj ludzi uczyć, że mają chodzić do kościoła, ale, że można lepiej i piękniej uczestniczyć we mszy świętej, tego można uczyć wszędzie.

Proszę powiedzieć jeszcze na koniec kilka słów o swojej pasji.

Nie ukrywam, że moją pasją są góry. Może nie wyglądam na sportowca, ale jeszcze potrafię na góry wchodzić. Nie chciałbym się chwalić, ale równo 3 lata temu byłem na najwyższym szczycie Kaukazu – Elbrusie, wznoszącym się na 5642 m. Ten rok, ze względu na przeprowadzkę, jest jednym z nielicznych, kiedy nie byłem na wysokości powyżej 3 tys. metrów. Nie jestem zwolennikiem zwiedzania gór za pomocą kolejek, tylko na własnych nogach. Wejście na 3 tys. metrów w Austrii może zająć nawet 10 godzin, ale warto. Podsumowując, moją pasją są właśnie góry i od wielu lat swój urlop spędzam w austriackim Tyrolu.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję również.

Autor: Szymon Kamczyk – Tygodnik Rybnicki
Źródło: www.nowiny.pl
 • oloo

  dokładnie ekstra probosz i dowcipny i ogónie jest wporzo

 • latynos

  Fajny tyn nasz nowy proboszcz, taki „nasz”.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany