• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Gmina Świerklany i mieszkańcy nie godzą się na fedrowanie pod zabytkowym kościołem pw. Bożego Ciała. Zarówno mieszkańcy Jankowic, jak i przedstawiciele gminy Świerklany stanęli w obronie zabytkowego kościoła Bożego Ciała, który powstał w 1670 roku i leży na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

– To naprawdę bliska naszemu sercu świątynia i boję się, że na skutek szkód górniczych może zostać zniszczona – mówi Jolanta Paszenda, która mieszka w sąsiedztwie. Podobnie uważa sołtys Jerzy Rugor.

– Kopalnia zapewnia, że nie naruszy filara ochronnego i zabezpieczy budowlę, ale trudno w to wierzyć, widząc stopień degradacji ulicy Kościelnej czy takich miejsc jak Podkościele, gdzie ocalało zaledwie kilka domów. Na zebranie wiejskie przyszło około 130 osób i większość była przeciwna fedrowaniu. Dlatego też uchwaliliśmy, żeby wójt się nie zgadzał na plany wydobywcze kopalni – mówi sołtys Rugor. Obawy mieszkańców są tym większe, że pod miejscowością fedrują nie tylko Jankowice, ale także Chwałowice.

Jakie plany ma ta pierwsza z kopalń? Jak nas poinformował Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej, Jankowice planują eksploatację pokładu 404/3 oraz 404/5. Wiąże się to z osiadaniem terenu i szkodami górniczymi. – Warunkiem podjęcia prac jest zabezpieczenie kościoła. Według specjalistów eksploatacja przy zachowaniu odpowiednich zabezpieczeń kościoła nie spowoduje negatywnych skutków dla świątyni. Jednocześnie podkreślam, że społeczność lokalna jest na bieżąco informowana o wszystkich działaniach związanych z planowaną eksploatacją nowych pokładów – mówi Tomasz Głogowski.

– Kompania zwróciła się do nas o opinię i wydaliśmy negatywną. Kierowaliśmy się głosami osób mieszkających przy kościele Bożego Ciała i tym, że społeczność jest bardzo mocno z nim związana – mówi Tomasz Pieczka, wójt Świerklan. Gminę poparł śląski konserwator zabytków. – Nie mamy nic przeciwko zabezpieczeniu zabytku, bo szkody i tak tam już są. Jesteśmy jednak przeciwni naruszeniu filara ochronnego, ponieważ obecnie nie mamy gwarancji pełnego zabezpieczenia zabytkowego kościoła. Najpierw Kompania Węglowa zwróciła się do nas o uzgodnienie projektu zabezpieczenia kościoła, teraz jednak nie chce do niego przystąpić. To stawia pod znakiem zapytania przyszłość zabytku – mówi Magdalena Łabuz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Co na to Kompania Węglowa? – Jestem nam przykro, że władze gminy podjęły taką decyzję, ale oczywiście miały do tego prawo. Będziemy się jeszcze starali przekonać zarówno władze gminy, jak i konserwatora zabytków, że zastosowane zabezpieczenia będą skuteczne i nie wpłyną negatywnie na stan świątyni – odpowiada na to Tomasz Głogowski. Dodaje, że kopalnia ma rozwiązania alternatywne na wypadek, gdyby planowana eksploatacja nie była możliwa. – Zmiana planów wydobywczych w żaden sposób nie wpłynie to na kondycję kopalni oraz poziom zatrudnienia – wyjaśnia.

Ksiądz Tadeusz Stachoń, proboszcz w parafii pw. Bożego Ciała w Jankowicach, nie chciał się wypowiadać. Warto wspomnieć, że kościół to prawdziwa perełka wśród zabytków sakralnych w Polsce. Niedawno we wnętrzu odkryto piękne, stare polichromie.

Kościół pw. Bożego Ciała w Jankowicach…
…ufundował hrabia Ferdynand Leopold von Oppersdorf, ówczesny właściciel Rybnickiego Państwa Stanowego. Powstanie parafii wiąże się z legendą o księdzu Walentym z Jankowic, który w czasie wojen husyckich podążał z Najświętszym Sakramentem do chorej kobiety w Marklowicach. Po drodze napadli go husyci. Nim zginął ( w miejscu dzisiejszego sanktuarium w Studzience), zdążył ukryć ukrył bursę z hostią w dębowej dziupli. Po prawie dwustu latach mieli ją odnaleźć pasterze, co dało początek kultowi Bożego Ciała w Jankowicach. Drewniany kościół wybudowano przy starej drodze do Rybnika, w miejscu kaplicy zniszczonej podczas wojny trzydziestoletniej – na planie krzyża greckiego (są tylko dwie takie w całym województwie). Dach jest dwuspadowy i kryty gontem, podobnie jak charakterystyczne soboty, które prawdopodobnie miały służyć jako schronienie przed deszczem dla pielgrzymujących. Kościół służy parafii prawie równo 340 lat.

Autor: Iza Salamon
Źródło: www.nowiny.rybnik.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany