• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Gmina Świerklany i mieszkańcy nie godzą się na fedrowanie pod zabytkowym kościołem pw. Bożego Ciała. Zarówno mieszkańcy Jankowic, jak i przedstawiciele gminy Świerklany stanęli w obronie zabytkowego kościoła Bożego Ciała, który powstał w 1670 roku i leży na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

– To naprawdę bliska naszemu sercu świątynia i boję się, że na skutek szkód górniczych może zostać zniszczona – mówi Jolanta Paszenda, która mieszka w sąsiedztwie. Podobnie uważa sołtys Jerzy Rugor.

– Kopalnia zapewnia, że nie naruszy filara ochronnego i zabezpieczy budowlę, ale trudno w to wierzyć, widząc stopień degradacji ulicy Kościelnej czy takich miejsc jak Podkościele, gdzie ocalało zaledwie kilka domów. Na zebranie wiejskie przyszło około 130 osób i większość była przeciwna fedrowaniu. Dlatego też uchwaliliśmy, żeby wójt się nie zgadzał na plany wydobywcze kopalni – mówi sołtys Rugor. Obawy mieszkańców są tym większe, że pod miejscowością fedrują nie tylko Jankowice, ale także Chwałowice.

Jakie plany ma ta pierwsza z kopalń? Jak nas poinformował Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej, Jankowice planują eksploatację pokładu 404/3 oraz 404/5. Wiąże się to z osiadaniem terenu i szkodami górniczymi. – Warunkiem podjęcia prac jest zabezpieczenie kościoła. Według specjalistów eksploatacja przy zachowaniu odpowiednich zabezpieczeń kościoła nie spowoduje negatywnych skutków dla świątyni. Jednocześnie podkreślam, że społeczność lokalna jest na bieżąco informowana o wszystkich działaniach związanych z planowaną eksploatacją nowych pokładów – mówi Tomasz Głogowski.

– Kompania zwróciła się do nas o opinię i wydaliśmy negatywną. Kierowaliśmy się głosami osób mieszkających przy kościele Bożego Ciała i tym, że społeczność jest bardzo mocno z nim związana – mówi Tomasz Pieczka, wójt Świerklan. Gminę poparł śląski konserwator zabytków. – Nie mamy nic przeciwko zabezpieczeniu zabytku, bo szkody i tak tam już są. Jesteśmy jednak przeciwni naruszeniu filara ochronnego, ponieważ obecnie nie mamy gwarancji pełnego zabezpieczenia zabytkowego kościoła. Najpierw Kompania Węglowa zwróciła się do nas o uzgodnienie projektu zabezpieczenia kościoła, teraz jednak nie chce do niego przystąpić. To stawia pod znakiem zapytania przyszłość zabytku – mówi Magdalena Łabuz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Co na to Kompania Węglowa? – Jestem nam przykro, że władze gminy podjęły taką decyzję, ale oczywiście miały do tego prawo. Będziemy się jeszcze starali przekonać zarówno władze gminy, jak i konserwatora zabytków, że zastosowane zabezpieczenia będą skuteczne i nie wpłyną negatywnie na stan świątyni – odpowiada na to Tomasz Głogowski. Dodaje, że kopalnia ma rozwiązania alternatywne na wypadek, gdyby planowana eksploatacja nie była możliwa. – Zmiana planów wydobywczych w żaden sposób nie wpłynie to na kondycję kopalni oraz poziom zatrudnienia – wyjaśnia.

Ksiądz Tadeusz Stachoń, proboszcz w parafii pw. Bożego Ciała w Jankowicach, nie chciał się wypowiadać. Warto wspomnieć, że kościół to prawdziwa perełka wśród zabytków sakralnych w Polsce. Niedawno we wnętrzu odkryto piękne, stare polichromie.

Kościół pw. Bożego Ciała w Jankowicach…
…ufundował hrabia Ferdynand Leopold von Oppersdorf, ówczesny właściciel Rybnickiego Państwa Stanowego. Powstanie parafii wiąże się z legendą o księdzu Walentym z Jankowic, który w czasie wojen husyckich podążał z Najświętszym Sakramentem do chorej kobiety w Marklowicach. Po drodze napadli go husyci. Nim zginął ( w miejscu dzisiejszego sanktuarium w Studzience), zdążył ukryć ukrył bursę z hostią w dębowej dziupli. Po prawie dwustu latach mieli ją odnaleźć pasterze, co dało początek kultowi Bożego Ciała w Jankowicach. Drewniany kościół wybudowano przy starej drodze do Rybnika, w miejscu kaplicy zniszczonej podczas wojny trzydziestoletniej – na planie krzyża greckiego (są tylko dwie takie w całym województwie). Dach jest dwuspadowy i kryty gontem, podobnie jak charakterystyczne soboty, które prawdopodobnie miały służyć jako schronienie przed deszczem dla pielgrzymujących. Kościół służy parafii prawie równo 340 lat.

Autor: Iza Salamon
Źródło: www.nowiny.rybnik.pl
 • była mieszkanka Jankowic

  To jest jeszcze jedyna budowla która nie została zniszczona przez szkoda górnicze…Jankowice zostały już dość zdewastowane,3/4 domów zniknęło z powierzchni ziemi…czy naprawdę nie można tego małego skrawka ziemi pozostawić w spokoju?!!!!

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany