• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Gra planszowa „Świerklany z bliska” jest już gotowa. Jej twórcy, uczestnicy projektu „Szkoła Kreatywnych Działań”, zaprezentowali grę podczas Gminnego Konkursu Ekologicznego, jaki odbył się pod koniec kwietnia w gminie Świerklany. Projekt „Szkoła Kreatywnych Działań” realizuje Stowarzyszenie „Inicjatywa” w partnerstwie ze Szkołą Podstawową nr 1 w Świerklanach dzięki finansowemu wsparciu „Fundacji PZU”.

„Świerklany z bliska” to gra edukacyjna dla dzieci w wieku 10 – 13 lat . Gracze wcielają się w odkrywców znanych i nieznanych miejsc Świerklan. 20 uczniów samodzielnie wykonało zdjęcia, ułożyło pytania i zaprojektowało grę.
Najtrudniejsze było znalezienie ciekawych, oryginalnych informacji o różnych zakątkach miejscowości – opowiada Agnieszka Bryja, nauczycielka, która opiekowała się grupa projektową, pracująca przy stworzeniu gry. – Ale wspólnymi siłami udało się nam.
– Zorganizowaliśmy w szkole konkurs fotograficzny na zdjęcia ciekawych miejsc- dodaje Martyna Ochojska, inna z uczennic. – Zostały one użyte do stworzenia kart z pytaniami w tej grze.
Wykorzystując zrobione przez siebie zdjęcia wykonali 8 kart – Perełki Gminy, na których znalazły się takie miejsca, jak cegielnia, Studzienka, hałdy czy Galeria Sztuki Rodziny Holeszów i Buk Sobieskiego. Do tego ułożyli 72 pytań o różnym stopniu trudności. Grając w nią, uczestnik dostaje garść informacji z przyrody, a przy okazji wiedzę o miejscowości, jego historii, ciekawych miejscach i ludziach.

Oficjalna prezentacja gry odbędzie się 6 czerwca podczas uroczystej Gali podsumowującej projekt Szkoła Kreatywnych Działań, która odbędzie się w Domu Kultury w Boguszowicach.
Projekt został sfinansowany dzięki udziałowi w programie „PZU po lekcjach” Fundacji PZU.

swierklany-z-bliska1

swierklany-z-bliska2

swierklany-z-bliska3
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany