• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W dniach 20-24 listopada 2013 roku grupa sześciorga uczniów pod opieką trzech pań nauczycielek ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Jankowicach odwiedziła słowacką miejscowość L’ubica w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół. Od lipca tego roku jankowicka podstawówka wspólnie ze szkołami partnerskimi z Czech, Słowacji, Hiszpanii, Portugalii i Norwegii realizuje projekt „Let’s play together” – „Pobawmy się razem”. Gospodarzem pierwszej wizyty była szkoła słowacka, która dołożyła wszelkich starań by zaproszeni goście w ciekawy i kreatyny sposób spędzili czas oraz by jak najlepiej poznali historię, kulturę i zabytki ich pięknej, tatrzańskiej okolicy.


W pierwszym dniu wizyty odbyły się dwa warsztaty tematyczne. Na pierwszym z nich uczniowie i nauczyciele poznali interesujące fakty na temat odnawialnych źródeł energii oraz zbudowali własne modele samochodów z napędem hybrydowym. Drugie warsztaty poświęcone były tradycyjnym ozdobom bożonarodzeniowym. Uczniowie mieli także okazję zwiedzić szkołę, zjeść tradycyjny, słowacki obiad w szkolnej stołówce i uczestniczyć w zajęciach sportowych. Wieczorem wszyscy wybrali się na kręgle, co było doskonałą okazją do integracji dużej, międzynarodowej grupy.

Drugiego dnia nauczyciele i uczniowie z krajów partnerskich opowiadali o swoich zwyczajach bożonarodzeniowych. Ponieważ wszyscy zostali wcześniej poproszeni o przywiezienie tradycyjnych ozdób świątecznych, dzieci mogły wspólnie udekorować „drzewko przyjaźni”, pod którym nie mogło oczywiście zabraknąć prezentów. Jako że szkoła słowacka dysponuje salą przeznaczoną do nauki gotowania, kolejne warsztaty w tym dniu poświęcone były wypiekowi tradycyjnych bożonarodzeniowych pierniczków. Zajęcia te w szczególny sposób przypadły do gustu dzieciom, które z zapałem zabrały się za ozdabianie i podjadanie ciastek. Wieczorem w hotelu odbył się pokaz ludowych tańców w wykonaniu lokalnego zespołu folklorystycznego.

W sobotę została zorganizowana wycieczka do urokliwego, pełnego zabytków miasteczka Lewocza. Uczniowie mieli między innymi okazję zwiedzić drugi co do wielkości gotycki kościół na Słowacji – Kościół Farny pw. Świętego Jakuba oraz podziwiać panoramę okolicy z pobliskiego wzgórza. Niedziela była dla wszystkich dniem pożegnań i powrotów do swoich rodzinnych krajów.

Wizyta na Słowacji była wyjątkowym przeżyciem, dzięki któremu mogliśmy poznać nowych przyjaciół, sprawdzić w praktyce swoje umiejętności językowe oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Słowacji i jej kulturze – wspominają uczniowie.

Słowacja 1-2 025

Słowacja 1-2 040

Słowacja 1-2 073

Słowacja 3 051

Słowacja 3 093

Słowacja 4 008
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany