• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W dniach 20-24 listopada 2013 roku grupa sześciorga uczniów pod opieką trzech pań nauczycielek ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Jankowicach odwiedziła słowacką miejscowość L’ubica w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół. Od lipca tego roku jankowicka podstawówka wspólnie ze szkołami partnerskimi z Czech, Słowacji, Hiszpanii, Portugalii i Norwegii realizuje projekt „Let’s play together” – „Pobawmy się razem”. Gospodarzem pierwszej wizyty była szkoła słowacka, która dołożyła wszelkich starań by zaproszeni goście w ciekawy i kreatyny sposób spędzili czas oraz by jak najlepiej poznali historię, kulturę i zabytki ich pięknej, tatrzańskiej okolicy.


W pierwszym dniu wizyty odbyły się dwa warsztaty tematyczne. Na pierwszym z nich uczniowie i nauczyciele poznali interesujące fakty na temat odnawialnych źródeł energii oraz zbudowali własne modele samochodów z napędem hybrydowym. Drugie warsztaty poświęcone były tradycyjnym ozdobom bożonarodzeniowym. Uczniowie mieli także okazję zwiedzić szkołę, zjeść tradycyjny, słowacki obiad w szkolnej stołówce i uczestniczyć w zajęciach sportowych. Wieczorem wszyscy wybrali się na kręgle, co było doskonałą okazją do integracji dużej, międzynarodowej grupy.

Drugiego dnia nauczyciele i uczniowie z krajów partnerskich opowiadali o swoich zwyczajach bożonarodzeniowych. Ponieważ wszyscy zostali wcześniej poproszeni o przywiezienie tradycyjnych ozdób świątecznych, dzieci mogły wspólnie udekorować „drzewko przyjaźni”, pod którym nie mogło oczywiście zabraknąć prezentów. Jako że szkoła słowacka dysponuje salą przeznaczoną do nauki gotowania, kolejne warsztaty w tym dniu poświęcone były wypiekowi tradycyjnych bożonarodzeniowych pierniczków. Zajęcia te w szczególny sposób przypadły do gustu dzieciom, które z zapałem zabrały się za ozdabianie i podjadanie ciastek. Wieczorem w hotelu odbył się pokaz ludowych tańców w wykonaniu lokalnego zespołu folklorystycznego.

W sobotę została zorganizowana wycieczka do urokliwego, pełnego zabytków miasteczka Lewocza. Uczniowie mieli między innymi okazję zwiedzić drugi co do wielkości gotycki kościół na Słowacji – Kościół Farny pw. Świętego Jakuba oraz podziwiać panoramę okolicy z pobliskiego wzgórza. Niedziela była dla wszystkich dniem pożegnań i powrotów do swoich rodzinnych krajów.

Wizyta na Słowacji była wyjątkowym przeżyciem, dzięki któremu mogliśmy poznać nowych przyjaciół, sprawdzić w praktyce swoje umiejętności językowe oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Słowacji i jej kulturze – wspominają uczniowie.

Słowacja 1-2 025

Słowacja 1-2 040

Słowacja 1-2 073

Słowacja 3 051

Słowacja 3 093

Słowacja 4 008
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany