• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Początek roku przyniósł kilka nowych informacji z terenu gminy. Okazuje się, że pojawiły się problemy z budową nowego Urzędu Gminy, a w starym urzędzie nastąpiły zmiany personalne. Choć jak deklaruje wójt w jego programie wyborczym znalazł się punkt o dokończeniu bieżących inwestycji, budowa nowego urzędu stanęła pod znakiem zapytania ze względu na wykonawcę.

– Decyzje, które zostały podjęte w ostatniej kadencji były w mojej ocenie zbyt pochopne i nie do końca przemyślane. Wszystko odbyło się za szybko, byleby tylko dane budowy faktycznie rozpocząć… Obecnie wystąpiły problemy z liderem konsorcjum wykonawczego, firmą Silesia Construction, która w końcu listopada złożyła w sądzie gospodarczym wniosek o ogłoszenie tzw. upadłości układowej, tj. takiej, która ma umożliwić dalsze działanie firmy (w celu zaspokojenia wierzycieli), ale już pod nadzorem i niejako ochroną sądu i nadzorcy sądowego. Na razie prace realizuje druga firma wchodząca w skład konsorcjum, ale dochodzą do nas również informacje o opóźnieniach i brakach płatności dla podwykonawców. Obecnie zatem czekamy na rozstrzygnięcia sądowe w odniesieniu do złożonego wniosku o upadłość przez Silesia Construction, decyzje sądowe w takich sprawach zapadają bowiem w przeciągu kilku miesięcy. Na bieżąco jednak monitorujemy działania na budowie w tym postęp prac, ale nie sposób przewidzieć dalszego rozwoju wydarzeń – mówi Tomasz Pieczka, wójt Świerklan. Według informacji urzędników firma spełniała wszystkie wymagane kryteria, jednak nie prześwietlono jej przeszłości. – To są regulacje prawne zawarte w przepisach dot. zamówień publicznych, na które gmina jako zamawiający nie ma większego wpływu. Moim zdaniem można było szerzej ocenić zdolność do wykonania inwestycji, poprzez – w miarę dopuszczalnych prawem możliwości – odpowiednie sformułowanie wymagań przetargowych – dodaje szef urzędu.

Przedszkole bez problemów

Jak informuje wójt z budową przedszkola w Świerklanach Dolnych nie ma podobnych problemów. – Jedyną konsekwencją starania się o dofinansowanie jest konieczność zagospodarowania starego przedszkola. Okazało się również, że do tej pory nie uzyskano żadnego dofinansowania na budowę i wyposażenie przedszkola, a wszystkie wcześniejsze informacje o dofinansowaniu były tylko zapowiedziami podjęcia starań o zewnętrzne środki. Koszt budowy to przeszło 5 mln zł, a planowana kwota środków do pozyskania to 2,339 mln zł, ale to pieniądze są na razie tylko „na papierze”. Teraz okazuje się, że dwie potężne inwestycje budowane są w całości ze środków własnych gminy. W jednym z artykułów poprzedni wójt mówił tak: „zostawiam gminie budżet w wysokości 50 mln zł”. Przecież dochody budżetu gminy w bieżącym roku to około 44 mln! Skąd zatem w ogóle pojawiła się taka kwota? – zastanawia się wójt Tomasz Pieczka.

Nowy zastępca

W ostatnim czasie w urzędzie zaszły również zmiany personalne. Pracę zakończył dotychczasowy zastępca wójta Antoni Polok, a na jego miejsce został przyjęty Henryk Mincer, dotychczasowy radny z Jankowic. Przyjęcie na zastępcę mieszkańca Jankowic to krok wójta w stronę pojednania zwaśnionych miejscowości. Henryk Mincer do tej pory pracował na stanowisku inspektora w wydziale edukacji Urzędu Miasta Żory oraz jako nauczyciel w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach. Ze względu na doświadczenie, w Urzędzie Gminy Świerklany zajmie się na pewno sprawami oświaty. – To bardzo kompetentna osoba, odpowiednia na to stanowisko. Myślę, że dobrze będzie nam się współpracować – podsumowuje wójt Tomasz Pieczka.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany