• Facebook
  • Google+
  • Twitter

19 czerwca br. na zaproszenie Burmistrza oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu dwie przedstawicielki naszej Gminy tj Urszula Oślislok ze Świerklan oraz Regina Sobik z Jankowic reprezentowały śląską twórczość w V już Spotkaniu Gwar na Podhalu. Towarzyszył im Zespół Karolinki. Było to już V tego typu spotkanie.

Pierwsze i czwarte miało miejsce w Rybnickiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku natomiast drugie, trzecie i te ostatnie w Nowym Targu i Waksmundzie. W ubiegłym roku przy okazji pobytu w Rybniku Podhalanie odwiedzili Galerię „Jan” w Jankowicach. Tym razem przedstwicielki naszej Gminy w towarzystwie p.Jerzego Buczyńskiego pisarza z Radlina, 3 Pań bibliotekarek z Rybnika oraz szefowej naszego GOKiR p.Haliny Karwot gościły na Ziemi Podhalańskiej. Od lat wiadomo, że Górale to bardzo gościnny naród ale tym razem przyjęcie jakie zgotowali uczestnikom pozostanie na długo w pamięci. Dzięki niezwykłej uprzejmości Szefostwa Elektrowni Wodnej zwiedzili tamę w Niedzicy oraz zaliczyli rejs stateczkiem po zaporze. W dowód wdzięczności za tak serdeczne przyjęcie Zespół Karolinki dał prawdziwy koncert dla Gospodarzy. Dobrego nastroju nie zepsuła nawet pochmurna pogoda. Po rejsie i poczęstunku na stateczku przyszła pora na złożenie kwiatów i odwiedzenie grobu najznamienitszego Obywatela Łopusznej cenionego i znanego na całym Podhalu prof.ks. Józefa Tischnera.

Samo spotkanie odbyło się właśnie w sali pamięci ks.Tischnera miejscowego MOK-u w Nowym Targu. O godz 17 goście witani przez góralską kapelę działającą przy szkole w Krauszowie rozpoczęli biesiadę czytając na przemian swoje utwory przeplatane występem Karolinek oraz wspomnianej już Kapeli. Spotkanie to zaszczycili nie tylko Ci co lubią takie klimaty ale najznamienitsi obywatele Nowego Targu z Burmistrzem na czele. Gorące przyjęcie oraz serdeczność jaką zgotowali organizatorzy na długo zostanie w pamięci jej uczestników. Jak ważne są takie Spotkania świadczy to, że z roku na rok przybywa nie tylko ich uczestników ale i słuchaczy. Tu należą się szczególne podziękowania samym organizatorom V Spotkania tj. Włodarzom i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że te spotkanie odbyło się w tak serdecznej i przyjaznej atmosferze. Szczególne podziękowanie i ukłony należą się też wymienionemu wyżej Zarządowi Elektrowni Wodnej w Niedzicy za tak serdeczne przyjęcie naszych mieszkańców.

Więcej można poczytać na http://slonskoziymia.slonskogodka.com/2015/06/20/slonzok-s-goralym-fest-pszajom-se/
Autor: Regina Sobik

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany