• Facebook
  • Google+
  • Twitter

19 czerwca br. na zaproszenie Burmistrza oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu dwie przedstawicielki naszej Gminy tj Urszula Oślislok ze Świerklan oraz Regina Sobik z Jankowic reprezentowały śląską twórczość w V już Spotkaniu Gwar na Podhalu. Towarzyszył im Zespół Karolinki. Było to już V tego typu spotkanie.

Pierwsze i czwarte miało miejsce w Rybnickiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku natomiast drugie, trzecie i te ostatnie w Nowym Targu i Waksmundzie. W ubiegłym roku przy okazji pobytu w Rybniku Podhalanie odwiedzili Galerię „Jan” w Jankowicach. Tym razem przedstwicielki naszej Gminy w towarzystwie p.Jerzego Buczyńskiego pisarza z Radlina, 3 Pań bibliotekarek z Rybnika oraz szefowej naszego GOKiR p.Haliny Karwot gościły na Ziemi Podhalańskiej. Od lat wiadomo, że Górale to bardzo gościnny naród ale tym razem przyjęcie jakie zgotowali uczestnikom pozostanie na długo w pamięci. Dzięki niezwykłej uprzejmości Szefostwa Elektrowni Wodnej zwiedzili tamę w Niedzicy oraz zaliczyli rejs stateczkiem po zaporze. W dowód wdzięczności za tak serdeczne przyjęcie Zespół Karolinki dał prawdziwy koncert dla Gospodarzy. Dobrego nastroju nie zepsuła nawet pochmurna pogoda. Po rejsie i poczęstunku na stateczku przyszła pora na złożenie kwiatów i odwiedzenie grobu najznamienitszego Obywatela Łopusznej cenionego i znanego na całym Podhalu prof.ks. Józefa Tischnera.

Samo spotkanie odbyło się właśnie w sali pamięci ks.Tischnera miejscowego MOK-u w Nowym Targu. O godz 17 goście witani przez góralską kapelę działającą przy szkole w Krauszowie rozpoczęli biesiadę czytając na przemian swoje utwory przeplatane występem Karolinek oraz wspomnianej już Kapeli. Spotkanie to zaszczycili nie tylko Ci co lubią takie klimaty ale najznamienitsi obywatele Nowego Targu z Burmistrzem na czele. Gorące przyjęcie oraz serdeczność jaką zgotowali organizatorzy na długo zostanie w pamięci jej uczestników. Jak ważne są takie Spotkania świadczy to, że z roku na rok przybywa nie tylko ich uczestników ale i słuchaczy. Tu należą się szczególne podziękowania samym organizatorom V Spotkania tj. Włodarzom i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że te spotkanie odbyło się w tak serdecznej i przyjaznej atmosferze. Szczególne podziękowanie i ukłony należą się też wymienionemu wyżej Zarządowi Elektrowni Wodnej w Niedzicy za tak serdeczne przyjęcie naszych mieszkańców.

Więcej można poczytać na http://slonskoziymia.slonskogodka.com/2015/06/20/slonzok-s-goralym-fest-pszajom-se/
Autor: Regina Sobik

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany