• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Wierni modlą się pod zadaszoną przybudówką, obok pracują koparki i spychacze. W Świerklanach powstanie trzeci kościół.
Choć pogoda za oknem nie zachęca do wychodzenia z domu, w Jankowicach w Gminie Świerklany codziennie pod prowizorycznym zadaszeniem, modli się kilkadziesiąt osób. To właśnie tutaj praktycznie na granicy pomiędzy sołectwem Jankowice, a Świerklany Górne, przy jednej z głównych dróg, siedzibę będzie miała nowa, trzecia już w gminie parafia.


– W końcu nie musimy jeździć do kościoła autem. Teraz mamy go pod ręką – mówią mieszkańcy okolicznych domów.
Sam pomysł budowy świątyni w Jankowicach-Michałkowicach nie jest nowy. Takie plany pojawiały się już w latach 70-tych, ale wtedy ich realizacja nie była możliwa do realizacji z powodu braku funduszy i zgody władz. Mieszkańcy nie porzucili jednak swego zamiaru i kościół już niedługo powstanie.

Zaniedbany dom zmienili na probostwo
31 sierpnia poświęcono dom przy ul. Górniczej 2, który pełni teraz rolę probostwa.
– Budynek stał pusty przez dłuższy czas, bo właściciele wyjechali do Niemiec. Trzeba było sporo wysiłku, żeby przywrócić wszystko do porządku, ale teraz zaczynamy się już powoli urządzać – mówi nam budowniczy nowego kościoła, ks. Tadeusz Kalisz. Ksiądz Tadeusz Kalisz nie ma wątpliwości, że nowa parafia jest tutaj potrzebna.
– Jankowice i Świerklany szybko się rozrastają, wystarczy spojrzeć na nowe domy na tak zwanych “Hanuskach”, czy też za torami w Świerklanach. Nasza parafia ma objąć właśnie te tereny – od ulicy Nowej, w okolicach Urzędu Gminy, do świateł w Świerklanach Górnych. Będzie liczyła około 2,5 tysiąca ludzi – mówi ks. Kalisz.

Św. Florian będzie patronem kaplicy
Już teraz w nowej parafii odprawiane są msze i różaniec. Mimo trudnych warunków i niesprzyjającej pogody, na nabożeństwo przychodzą tłumy.
– Staram się codziennie tutaj przychodzić na msze i różaniec. Bardzo się cieszę, że powstaje nowa parafia, bo stary kościół w Jankowicach jest malutki i nie ma nawet gdzie usiąść – mówi pani Marta z Jankowic. Teraz msze odprawiane są pod zadaszeniem, obok budynku probostwa, jednak jeszcze w tym roku na pobliskiej łące ma stanąć kaplica. – Będzie to kaplica pod wezwaniem świętego Floriana, która pomieści kilkadziesiąt osób. Chciałbym spotkać się tam z wiernymi już podczas pasterki – mówi ksiądz.
– Co do samego kościoła, to kończymy wykopywanie terenów pod budowę. Projektu jeszcze nie ma, ale jeśli się uda to w przyszłym roku ruszymy z budową. Kościół ma być nieduży, łatwy w utrzymaniu, mieszczący około 600 osób. Chcemy też wybudować parking. Pojawił się też pomysł budowy kaplicy wiecznej adoracji, jesteśmy blisko autostrady więc sporo ludzi będzie tędy przejeżdżało – dodaje ksiądz. Oto, kto ma zostać patronem świątyni, ks. Tadeusz zapyta swoich przyszłych parafian już podczas tegorocznej kolędy. – Jest kilka propozycji, między innymi św. Michał, św. Florian albo Jan Paweł II. Zobaczymy co o tym sądzą ludzie – mówi ks. Tadeusz.
źródło: rybnik.naszemiasto.pl

Zdjęcia pobrano z: parafia-jankowice.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany