• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Wierni modlą się pod zadaszoną przybudówką, obok pracują koparki i spychacze. W Świerklanach powstanie trzeci kościół.
Choć pogoda za oknem nie zachęca do wychodzenia z domu, w Jankowicach w Gminie Świerklany codziennie pod prowizorycznym zadaszeniem, modli się kilkadziesiąt osób. To właśnie tutaj praktycznie na granicy pomiędzy sołectwem Jankowice, a Świerklany Górne, przy jednej z głównych dróg, siedzibę będzie miała nowa, trzecia już w gminie parafia.


– W końcu nie musimy jeździć do kościoła autem. Teraz mamy go pod ręką – mówią mieszkańcy okolicznych domów.
Sam pomysł budowy świątyni w Jankowicach-Michałkowicach nie jest nowy. Takie plany pojawiały się już w latach 70-tych, ale wtedy ich realizacja nie była możliwa do realizacji z powodu braku funduszy i zgody władz. Mieszkańcy nie porzucili jednak swego zamiaru i kościół już niedługo powstanie.

Zaniedbany dom zmienili na probostwo
31 sierpnia poświęcono dom przy ul. Górniczej 2, który pełni teraz rolę probostwa.
– Budynek stał pusty przez dłuższy czas, bo właściciele wyjechali do Niemiec. Trzeba było sporo wysiłku, żeby przywrócić wszystko do porządku, ale teraz zaczynamy się już powoli urządzać – mówi nam budowniczy nowego kościoła, ks. Tadeusz Kalisz. Ksiądz Tadeusz Kalisz nie ma wątpliwości, że nowa parafia jest tutaj potrzebna.
– Jankowice i Świerklany szybko się rozrastają, wystarczy spojrzeć na nowe domy na tak zwanych „Hanuskach”, czy też za torami w Świerklanach. Nasza parafia ma objąć właśnie te tereny – od ulicy Nowej, w okolicach Urzędu Gminy, do świateł w Świerklanach Górnych. Będzie liczyła około 2,5 tysiąca ludzi – mówi ks. Kalisz.

Św. Florian będzie patronem kaplicy
Już teraz w nowej parafii odprawiane są msze i różaniec. Mimo trudnych warunków i niesprzyjającej pogody, na nabożeństwo przychodzą tłumy.
– Staram się codziennie tutaj przychodzić na msze i różaniec. Bardzo się cieszę, że powstaje nowa parafia, bo stary kościół w Jankowicach jest malutki i nie ma nawet gdzie usiąść – mówi pani Marta z Jankowic. Teraz msze odprawiane są pod zadaszeniem, obok budynku probostwa, jednak jeszcze w tym roku na pobliskiej łące ma stanąć kaplica. – Będzie to kaplica pod wezwaniem świętego Floriana, która pomieści kilkadziesiąt osób. Chciałbym spotkać się tam z wiernymi już podczas pasterki – mówi ksiądz.
– Co do samego kościoła, to kończymy wykopywanie terenów pod budowę. Projektu jeszcze nie ma, ale jeśli się uda to w przyszłym roku ruszymy z budową. Kościół ma być nieduży, łatwy w utrzymaniu, mieszczący około 600 osób. Chcemy też wybudować parking. Pojawił się też pomysł budowy kaplicy wiecznej adoracji, jesteśmy blisko autostrady więc sporo ludzi będzie tędy przejeżdżało – dodaje ksiądz. Oto, kto ma zostać patronem świątyni, ks. Tadeusz zapyta swoich przyszłych parafian już podczas tegorocznej kolędy. – Jest kilka propozycji, między innymi św. Michał, św. Florian albo Jan Paweł II. Zobaczymy co o tym sądzą ludzie – mówi ks. Tadeusz.
źródło: rybnik.naszemiasto.pl

Zdjęcia pobrano z: parafia-jankowice.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany