• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Jazda konna, jazda na bmx, talenty muzyczne i sportowe – tym pochwalili się uczniowie Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach podczas Dnia Ludzi Pozytywnie Uzależnionych, który odbył się w ramach Dni Promocji Zdrowia. Dni Promocji Zdrowia w świerklańskim gimnazjum rozpoczęły się już w poniedziałek 2 czerwca, kiedy w szkole zorganizowano Dzień Sportu. Przed szkołą odbyła się spartakiada na wesoło, z konkurencjami wymyślonymi przez nauczycieli wychowania fizycznego.

Klasy miały za zadanie stworzyć fankluby dla swoich zawodników, które w ciekawy sposób zagrzewały do walki. W gabinecie szkolnej pielęgniarki można było wykonać pomiary wzrostu, wagi, ciśnienia i poziomu cukru we krwi. We wtorek uczniowie podczas profesjonalnej prezentacji pokazali swoje projekty edukacyjne, a popołudniem spotkali się z kosmetyczkami, które udzieliły fachowych porad w temacie ochrony i pielęgnacji skóry.

Rocznica 1989

Z okazji 25-lecia wolnych wyborów odbył się w szkole uroczysty apel. Warto dodać, że w szkole z okazji rocznicy zorganizowano wystawę, która z planowanego jednego stolika rozrosła się na pół korytarza. – Wystawa była pomysłem Iwony Brachmańskiej. Początkowo naszym zamierzeniem był jeden mały stoliczek, na którym wyeksponowalibyśmy rzeczy przyniesione przez uczniów, a używane w okresie PRL. Okazało się, że oprócz uczniów w akcję bardzo zaangażowali się nauczyciele oraz obsługa szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem pani woźnej. Wszyscy zaczęli przynosić sprzęty i stworzyła się pokaźna kolekcja – mówi Lidia Michalska, nauczycielka w Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach. – Mamy również perełki, jak np. szczególne egzemplarze gazet, np. Tygodnik Solidarność z 1981 r., czy Gazeta Wyborcza z 7 lipca 1989 r. Są medale z kopalni, stare pieniądze, kartki i przedmioty użytkowe: syfon, odkurzacz, zastawa stołowa. Dla nas ważne było, aby jak najlepiej przekazać młodzieży specyfikę tamtego okresu. W gimnazjum program nauczania historii kończy się na Pierwszej Wojnie Światowej, więc wybiegliśmy z wiedzą dla uczniów trochę dalej, ale myślę, że udało nam się zaciekawić ich okresem PRL – informuje Iwona Barchańska, inicjatorka wystawy.

Zdrowo i z pasją

W środę także zorganizowano akcję „Dbam o zdrowie”. Uczniowie klas trzecich spotkali się ze specjalistami, aby omówić problemy zdrowotne ich wieku. Dziewczyny spotkały się z położną, która powiedziała o higienie okresu dojrzewania oraz profilaktyce chorób piersi. Chłopcom o higienie okresu dojrzewania opowiedziała pielęgniarka, poruszając również zagadnienia związane z profilaktyką uzależnień. W tym dniu uczniowie w gabinecie pielęgniarki również mogli wykonać pomiary ciała i badanie cukru. Czwartek był dla uczniów Dniem Ludzi Pozytywnie Uzależnionych, dlatego każdy zaprezentował swoją pasję. W szkole przygotowano wystawę osiągnięć uczniów, a na sali gimnastycznej zaprezentowali się sportowcy, muzycy oraz hodowcy egzotycznych zwierząt. Przed szkołą odbył się pokaz jazdy na bmx oraz skoków przez przeszkody na koniach. W piątek uczniowie mieli okazję do wzięcia udziału w warsztatach kulinarnych. Dni Promocji Zdrowia były finansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i radę rodziców szkoły. Nagrody ufundowali również sponsorzy.

Autor: Szymon Kamczyk – Tygodnik Rybnicki
Źródło: www.nowiny.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany