• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Jazda konna, jazda na bmx, talenty muzyczne i sportowe – tym pochwalili się uczniowie Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach podczas Dnia Ludzi Pozytywnie Uzależnionych, który odbył się w ramach Dni Promocji Zdrowia. Dni Promocji Zdrowia w świerklańskim gimnazjum rozpoczęły się już w poniedziałek 2 czerwca, kiedy w szkole zorganizowano Dzień Sportu. Przed szkołą odbyła się spartakiada na wesoło, z konkurencjami wymyślonymi przez nauczycieli wychowania fizycznego.

Klasy miały za zadanie stworzyć fankluby dla swoich zawodników, które w ciekawy sposób zagrzewały do walki. W gabinecie szkolnej pielęgniarki można było wykonać pomiary wzrostu, wagi, ciśnienia i poziomu cukru we krwi. We wtorek uczniowie podczas profesjonalnej prezentacji pokazali swoje projekty edukacyjne, a popołudniem spotkali się z kosmetyczkami, które udzieliły fachowych porad w temacie ochrony i pielęgnacji skóry.

Rocznica 1989

Z okazji 25-lecia wolnych wyborów odbył się w szkole uroczysty apel. Warto dodać, że w szkole z okazji rocznicy zorganizowano wystawę, która z planowanego jednego stolika rozrosła się na pół korytarza. – Wystawa była pomysłem Iwony Brachmańskiej. Początkowo naszym zamierzeniem był jeden mały stoliczek, na którym wyeksponowalibyśmy rzeczy przyniesione przez uczniów, a używane w okresie PRL. Okazało się, że oprócz uczniów w akcję bardzo zaangażowali się nauczyciele oraz obsługa szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem pani woźnej. Wszyscy zaczęli przynosić sprzęty i stworzyła się pokaźna kolekcja – mówi Lidia Michalska, nauczycielka w Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach. – Mamy również perełki, jak np. szczególne egzemplarze gazet, np. Tygodnik Solidarność z 1981 r., czy Gazeta Wyborcza z 7 lipca 1989 r. Są medale z kopalni, stare pieniądze, kartki i przedmioty użytkowe: syfon, odkurzacz, zastawa stołowa. Dla nas ważne było, aby jak najlepiej przekazać młodzieży specyfikę tamtego okresu. W gimnazjum program nauczania historii kończy się na Pierwszej Wojnie Światowej, więc wybiegliśmy z wiedzą dla uczniów trochę dalej, ale myślę, że udało nam się zaciekawić ich okresem PRL – informuje Iwona Barchańska, inicjatorka wystawy.

Zdrowo i z pasją

W środę także zorganizowano akcję „Dbam o zdrowie”. Uczniowie klas trzecich spotkali się ze specjalistami, aby omówić problemy zdrowotne ich wieku. Dziewczyny spotkały się z położną, która powiedziała o higienie okresu dojrzewania oraz profilaktyce chorób piersi. Chłopcom o higienie okresu dojrzewania opowiedziała pielęgniarka, poruszając również zagadnienia związane z profilaktyką uzależnień. W tym dniu uczniowie w gabinecie pielęgniarki również mogli wykonać pomiary ciała i badanie cukru. Czwartek był dla uczniów Dniem Ludzi Pozytywnie Uzależnionych, dlatego każdy zaprezentował swoją pasję. W szkole przygotowano wystawę osiągnięć uczniów, a na sali gimnastycznej zaprezentowali się sportowcy, muzycy oraz hodowcy egzotycznych zwierząt. Przed szkołą odbył się pokaz jazdy na bmx oraz skoków przez przeszkody na koniach. W piątek uczniowie mieli okazję do wzięcia udziału w warsztatach kulinarnych. Dni Promocji Zdrowia były finansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i radę rodziców szkoły. Nagrody ufundowali również sponsorzy.

Autor: Szymon Kamczyk – Tygodnik Rybnicki
Źródło: www.nowiny.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany