• Facebook
  • Google+
  • Twitter

„Aktywne przerwy” oraz „Noc w szkole”, to inicjatywy, które mają zachęcić uczniów Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach do aktywności i nauki. Pomysłodawczynią tych rozwiązań jest Sylwia Masłowska, na co dzień nauczycielka wychowania fizycznego.

Od ubiegłego roku gimnazjaliści mają okazję, aby przynajmniej dwie przerwy dziennie – o 10.15 i 13.00 spędzić w odmienny, bardzo ciekawy sposób, a wszystko za sprawą akcji „Aktywne przerwy”. Uczniowie mogą w tym czasie grać w tenisa stołowego, różne gry zespołowe oraz uczestniczyć w zajęciach aerobiku. – Jak wiadomo, gry indywidualne i zespołowe rozwijają umiejętności interpersonalne, uczą współpracy w zespole oraz przestrzegania reguł i ustalonych zasad, a także zachęcają do zdrowej rywalizacji. Uczestnictwo w grach korzystnie wpływa również na doskonalenie umiejętności technicznych. Młodzież uczy się organizacji rozgrywek, sędziowania i kibicowania – wyjaśnia Sylwia Masłowska. – Z kolei muzyka motywuje do działania i aktywności fizycznej, dlatego też stała się ona nieodzownym elementem aktywnych przerw. Zajęcia muzyczno- ruchowe, czyli aerobik, doskonale wpływają na zdrowie i samopoczucie. Wzmacniają układ krążeniowo-oddechowy, poprawiają wydolność organizmu. To doskonała metoda na aktywne spędzanie czasu wolnego między zajęciami – dodaje nauczycielka.

Kolejnym pomysłem, który bardzo zainteresował uczniów, była „Noc w szkole”. Uczniowie dwóch klas zostali zaproszeni do szkoły na całą noc. Noc pełna atrakcji rozpoczęła się zachęcająco, bo dyskoteką, która świetnie zintegrowała uczestników spotkania. Potem, by nieco się wyciszyć, młodzież ułożyła się na materacach i karimatach, by wysłuchać lektury Karola Dickensa „Opowieść wigilijna”. O odpowiedni nastrój zadbała nauczycielka Ewa Wojaczek, czytając lekturę przy świecach. Oprócz tego uczniowie mogli się trochę poruszać na małym turnieju siatkówki, a także rozwinąć się artystycznie pod okiem Elżbiety Pierchały – kustosz Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach. – Takie spotkania z pewnością integrują, przełamują bariery, wzmacniają zespół klasowy oraz uczą współpracy a także przyczyniają się do lepszego poznania naszych wychowanków – stwierdza Sylwia Masłowska, zachęcając innych nauczycieli do podobnych inicjatyw.

Autor: Szymon Kamczyk – Tygodnik Rybnicki
Źródło: www.nowiny.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany