• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Nie milkną echa ubiegłotygodniowej informacji o kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Urzędzie Gminy Świerklany. Sprawdziliśmy, co dokładnie wzięli pod lupę śledczy i jakie mogą być tego konsekwencje dla gminy. Po co CBA w urzędzie? Tego można się tylko domyślać. Jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, funkcjonariusze CBA wykonują czynności dochodzeniowo-śledcze określone przepisami Kodeksu postępowania karnego, w tym również czynności na polecenie sądu i prokuratora.

Biuro jest jedyną służbą specjalną posiadającą narzędzie w postaci kontroli oświadczeń majątkowych i decyzji gospodarczych. Kontrole prowadzone przez funkcjonariuszy CBA mają na celu ujawnianie przypadków korupcji w instytucjach publicznych, nadużyć osób pełniących funkcje publiczne oraz działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa. Kontrole są prowadzone na podstawie rocznego planu zatwierdzanego przez szefa CBA lub – gdy jest to konieczne – w trybie doraźnym. W przypadku Urzędu Gminy w Świerklanach, sprawdzany jest obecnie tzw. sygnał o możliwych nieprawidłowościach. – Agenci CBA analizują i weryfikują informacje, które wpłynęły do Biura, dlatego też zwrócili się do Urzędu Gminy w Świerklanach o dokumenty – wyjaśnia Małgorzata Matuszak-Tocha z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jak zaznacza, CBA nie prowadzi w tym przypadku postępowania kontrolnego ani przygotowawczego. – Na tym etapie nie przesądzamy czy doszło w tym wypadku do złamania lub naruszenia prawa – dodaje w rozmowie z Tygodnikiem Rybnickim.

Sprawdzają nowy urząd

Jak poinformował nas wójt Tomasz Pieczka, przedmiotem kontroli są wszystkie dokumenty związane z budową nowego urzędu. – Skserowane zostały dokumenty dotyczące inwestycji, przetargu, rozliczeń między urzędem gminy a wykonawcą. Również sprawy nadzoru budowy. Śledczy wyszli od nas z dokumentami, które najbardziej ich interesowały. Myślę, że CBA na razie będzie badać ten materiał, a w przypadku odnalezienia jakichkolwiek uchybień, rozpocznie postępowanie – konkluduje wójt Świerklan, zapewniając, że będzie udostępniać służbom wszystko o co poproszą, bo sprawa jest warta kilkanaście milionów złotych. Teraz może się okazać, że śledztwo CBA w znaczącym stopniu może wpłynąć na podjęcie decyzji odnośnie odstąpienia od umowy z wykonawcą .

Nierozsądnie kontynuować

– Budowa nowego urzędu stanęła pod znakiem zapytania już w grudniu, kiedy pojawiły się problemy z wypłacaniem wynagrodzeń podwykonawcom, które są do dnia dzisiejszego. Myślę, że to mogło być powodem jakiegoś doniesienia do organu kontrolnego. Jeśli faktycznie zostaną wykryte nieprawidłowości, myślę, że budowa zostanie przerwana, jeśli oczywiście szybciej prace nie zostaną przerwane przez bankructwo wykonawcy. Na razie nie chcę gdybać, bo poczekamy na rozwój sytuacji, a ta nie jest za ciekawa. Są dwa wyjścia: albo dalej kontynuujemy budowę z tą firmą, albo odstępujemy od umowy i powoli przygotowujemy się do nowego przetargu. Uważam, że byłoby nierozsądne dalej w to brnąć, kiedy już pojawiły się kontrole. Jeśli w ich wyniku CBA wyśledzi jakieś nieprawidłowości, to nie widzę innej opcji jak przerwać budowę – zapowiada Tomasz Pieczka.

Nie zakopią

Przerwanie budowy budynku wielofunkcyjnego na tym etapie dla gminy będzie wiązać się z tym, że trzeba będzie zabezpieczyć teren, zinwentaryzować to co zostało już wykonane. – Cały czas zastanawiamy się nad decyzją w tej sprawie… W umowie z wykonawcą znajdują się zapisy, że w przypadku jego zejścia z placu budowy ma określony czas na zabezpieczenie terenu. Na pewno nie zasypiemy tego co już jest, tylko zorganizujemy przetarg i będziemy budować dalej, ale rozsądniej. Można zrealizować budowę urzędu powoli, w rozłożeniu na więcej lat, a nie dwa lata z nakładem tak wielkich środków naraz – zapewnia wójt, odpowiadając na zarzuty niektórych mieszkańców twierdzących, że od wyborów jego intencją było zasypanie budowy. Dobrym przykładem podobnie opóźnionej w czasie, ale w końcu zrealizowanej inwestycji, jest budowa przedszkola w Jejkowicach. Obecnie budynek już jest na ukończeniu, a zbudowany jest na starych fundamentach, które czekały na zagospodarowanie kilkanaście lat.

Autor: Szymon Kamczyk
Źródło: www.nowiny.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany