• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W dniach 12-13 czerwca 2015 roku Szkołę Podstawową im. Stanisława Staszica w Jankowicach odwiedziła grupa uczniów i nauczycieli z czeskiego Humpolca. Była to ostatnia wizyta w ramach realizowanego przez placówkę projektu Comenius.

Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania szkoły i wspólnych zabaw integracyjnych. Po południu zorganizowano zwiedzanie Rybnik. Goście odwiedzili park tematyczny nad Nacyną, kampus, rybnicki rynek oraz Bazylikę św. Antoniego. Następnie udali się nad Zalew Rybnicki gdzie zorganizowano rejs żaglówką. Wieczór spędzono w szkole, która zamieniła się w …Dom Duchów. Uczniowie wzięli udział w podchodach podczas których mierzyli się z zadaniami matematycznymi, historycznymi, językowymi oraz astronomicznymi. Szczególną atrakcją była obecność zjaw i upiorów, które pilnowały poprawności wykonanych zadań. Ostatnim punktem programu była wizyta w szkolnym obserwatorium astronomicznym, gdzie astrofizyk, pan Grzegorz Przybyła wraz z członkami koła astronomicznego Albireo, przygotował szereg atrakcji. Goście mieli okazję zobaczyć kawałki meteorytów i Księżyca oraz podziwiać letnie niebo przez szkolny teleskop.

W sobotę grupa wybrała się na wycieczkę do Chaty Chlebowej w Górkach Małych. Po zwiedzeniu stuletniego młyna oraz wysłuchaniu niezwykle ciekawych opowieści o pszczołach oraz życiu naszych przodków sprzed kilkuset lat, uczniowie mieli okazję prześledzić drogę „od ziarenka do bochenka”. Własnoręcznie zmielili ziarno na chleb, oddzielili śmietanę od mleka, zrobili ser, ubili masło oraz upiekli podpłomyki by następnie skosztować wszystkich przygotowanych potraw. Dużą atrakcją było zwiedzanie stodoły z niezliczoną ilością maszyn rolniczych. Wizyta zakończyła się wspólnym ogniskiem.

Chata Chlebowa015

Chata Chlebowa019

Chata Chlebowa021

Chata Chlebowa034

Chata Chlebowa035

extra meeting003

extra meeting009

extra meeting033

extra meeting048

extra meeting054

extra meeting064

extra meeting073

extra meeting074

extra meeting077

extra meeting081(1)

extra meeting081

extra meeting082
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany