• Facebook
 • Google+
 • Twitter

W gminie Świerklany powstanie trzeci kościół. Na razie nabożeństwa odbywają się pod prowizorycznym zadaszeniem, a mieszkańcy własnymi siłami budują kaplicę. Nowa świątynia ma powstać przy ulicy Górniczej, na granicy Świerklan i Jankowic. – Plany budowy kościoła sięgają już czasów przedwojennych. Istnieją nawet projekty świątyni, która miała tu stanąć, ale wojna, a później czasy komunizmu trochę je odsunęły – mówi ksiądz Tadeusz Kalisz, budowniczy kościoła.


– Świątynia na pewno jest tu potrzebna. Gmina się rozrasta, buduje się dużo nowych domów na osiedlu „na Hanuskach” czy za torami. Na chwilę obecną wiem już, że będzie 2, 5 tysiąca parafian, a ludzi ciągle przybywa – dodaje ksiądz.

Na razie mieszkańcy gminy własnymi siłami budują kaplicę. Jak przyznaje duszpasterz, przedsięwzięcie udało się tak szybko wprowadzić w życie tylko dzięki pomocy mieszkańców. – Codziennie przychodzi tu 12-15 panów, żeby pomagać. Znam też takich emerytów, którym już zdrowie nie pozwala na pracę, ale przychodzą tu i wspierają nas czy finansowo czy modlitwą. Wsparcie mamy też od lokalnych przedsiębiorców, którzy udostępniają nam czy to sprzęt, czy to robotników – dodaje ks. Tadeusz.

Prace przy budowie kaplicy idą ostro do przodu. W połowie października zaczęto stawiać fundamenty, a niespełna miesiąc później już stanęły ściany. Teraz parafianie czekają na położenie więźby dachowej i wstawienie drzwi i okien. – Chcielibyśmy, żeby odbyła się tutaj tegoroczna pasterka. I ja myślę, że to jest możliwe. Zaangażowanie ludzi to naprawdę cud – mówi ksiądz Kalisz. Póki co, nabożeństwa odbywają się pod prowizorycznym zadaszeniem, ale nawet to nie odstrasza Jankowiczan. – Na pierwszym nabożeństwie było tu chyba z 200 osób. Nawet teraz chociaż pogoda jest coraz gorsza, zdarza się, że przyjdzie 100 ludzi – mówi ksiądz.

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała nowa świątynia. – Dysponujemy przedwojennymi projektami i być może będzie można z nich jakoś skorzystać, dostosować, zobaczymy co zaproponują projektanci – mówi ksiądz Kalisz. Chociaż prace przy budowie nowego kościoła mogą potrwać kilka lat, już powstają różne koncepcje wyboru patrona. – Na razie propozycje są trzy. Św. Florian ze względu na drużyny strażackie, które tu mamy, św. Michał, bo to Jankowice Michałkowice, część mieszkańców też optuje za bł. Janem Pawłem II. Na pewno podczas kolędy będę jeszcze mieszkańców o to podpytywał – zapowiada ksiądz Tadeusz.

autor: Beata Matuszek
Źródło: www.rybnik.com.pl
Zdjęcia: parafia-jankowice.pl
 • nowy

  i już węszą kolektę na budowę nowego kościoła…czują powiew kaski!! ludzie powinni tę kolektę ZBOJKOTOWAĆ i nie rzucić nawet grosza!!!!

 • united

  Kolejna kwestia. Jak to jest, że kościół jeszcze nie wybudowany a już ulice Plebistytowa, Rybnicka i okoliczne mają kolędę z nowej parafii?? Nikt ich o zdanie nie pyta. Kolęda = kasa czyż nie ?

  • zbulwersowany

   dokładnie tak, zgodzę się z tobą w 100% !!! liczy sie kasa a nie ludzie!! po co ich pytać, przecież i tak są tylko szarą masą !!!

 • admin

  Nowy system komentarzy został uruchomiony. Od teraz trzeba podać Imię(nick) oraz email.
  Pozdrawiam,
  admin

  • Krystian

   Zachęcam również do założenia konta na gravatar.com dzięki czemu każda wypowiedź będzie oznaczona indywidualną ikonką. Wystarczy że podczas pisania komentarza podasz ten sam email jaki używasz na gravatar.com 🙂

   • admin

    Mam nadzieję że nowy system komentowania przypadnie Wam do gustu.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany