• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W gminie Świerklany powstanie trzeci kościół. Na razie nabożeństwa odbywają się pod prowizorycznym zadaszeniem, a mieszkańcy własnymi siłami budują kaplicę. Nowa świątynia ma powstać przy ulicy Górniczej, na granicy Świerklan i Jankowic. – Plany budowy kościoła sięgają już czasów przedwojennych. Istnieją nawet projekty świątyni, która miała tu stanąć, ale wojna, a później czasy komunizmu trochę je odsunęły – mówi ksiądz Tadeusz Kalisz, budowniczy kościoła.


– Świątynia na pewno jest tu potrzebna. Gmina się rozrasta, buduje się dużo nowych domów na osiedlu „na Hanuskach” czy za torami. Na chwilę obecną wiem już, że będzie 2, 5 tysiąca parafian, a ludzi ciągle przybywa – dodaje ksiądz.

Na razie mieszkańcy gminy własnymi siłami budują kaplicę. Jak przyznaje duszpasterz, przedsięwzięcie udało się tak szybko wprowadzić w życie tylko dzięki pomocy mieszkańców. – Codziennie przychodzi tu 12-15 panów, żeby pomagać. Znam też takich emerytów, którym już zdrowie nie pozwala na pracę, ale przychodzą tu i wspierają nas czy finansowo czy modlitwą. Wsparcie mamy też od lokalnych przedsiębiorców, którzy udostępniają nam czy to sprzęt, czy to robotników – dodaje ks. Tadeusz.

Prace przy budowie kaplicy idą ostro do przodu. W połowie października zaczęto stawiać fundamenty, a niespełna miesiąc później już stanęły ściany. Teraz parafianie czekają na położenie więźby dachowej i wstawienie drzwi i okien. – Chcielibyśmy, żeby odbyła się tutaj tegoroczna pasterka. I ja myślę, że to jest możliwe. Zaangażowanie ludzi to naprawdę cud – mówi ksiądz Kalisz. Póki co, nabożeństwa odbywają się pod prowizorycznym zadaszeniem, ale nawet to nie odstrasza Jankowiczan. – Na pierwszym nabożeństwie było tu chyba z 200 osób. Nawet teraz chociaż pogoda jest coraz gorsza, zdarza się, że przyjdzie 100 ludzi – mówi ksiądz.

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała nowa świątynia. – Dysponujemy przedwojennymi projektami i być może będzie można z nich jakoś skorzystać, dostosować, zobaczymy co zaproponują projektanci – mówi ksiądz Kalisz. Chociaż prace przy budowie nowego kościoła mogą potrwać kilka lat, już powstają różne koncepcje wyboru patrona. – Na razie propozycje są trzy. Św. Florian ze względu na drużyny strażackie, które tu mamy, św. Michał, bo to Jankowice Michałkowice, część mieszkańców też optuje za bł. Janem Pawłem II. Na pewno podczas kolędy będę jeszcze mieszkańców o to podpytywał – zapowiada ksiądz Tadeusz.

autor: Beata Matuszek
Źródło: www.rybnik.com.pl
Zdjęcia: parafia-jankowice.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany