• Facebook
  • Google+
  • Twitter

„Nie wiedziałem, że trzeba złożyć korektę do deklaracji śmieciowej! Teraz mam płacić 17 złotych?!” Obniżyli koszty wywozów śmieci, ale informacja o konieczności złożenia nowej deklaracji nie dotarła do wszystkich mieszkańców Świerklan. A termin minął w piątek (12.07.). Kto nie wiedział o zmianach, ten – zamiast 6,50 – za wywóz odpadów zapłaci aż 17 złotych.


Do Radia 90 zadzwonił zbulwersowany tą sprawą mieszkaniec gminy, który twierdzi, że władze Świerklan specjalnie nie rozpowszechniały informacji o potrzebie ponownego złożenia deklaracji:

Informacja była ogłaszana w kościele – raz – w jedną majową niedzielę. Ponadto była publikacja w BIP-ie, była publikacja w gazecie, która się nazywa „kurier”. Z gazetą „Kurier” czy „Kurier Świerklański” nie spotkałem się nigdy. Nie uważam, żebym miał obowiązek czytania BIP-u. Wchodzę na stronę urzędu gminy i w dziale „aktualności”, gdzie pojawiają się różne komunikaty, taka informacja się niestety nie pojawiła. W związku z tym, że nie złożyłem deklaracji w terminie, będę płacił tak jak osoba, która nie przystąpiła do segregacji śmieci, czyli 17 złotych.

Mieszkaniec Świerklan uważa, że informacja nie została udostępniona do powszechnej wiadomości. Dodaje, że nie gmina nie wykorzystała wszystkich możliwości jej rozpowszechnienia: zaczynając chociażby od tego, że na temat konieczności złożenia nowej deklaracji zabrakło informacji na stronie internetowej urzędu:

Ponadto sama rozmowa z wójtem dzisiaj, jak przytoczyłem przykład innej gminy, jak ta polityka wygląda, chodziło mi o Pawłowice, gdzie mieszkańcy zostali poinformowani chociażby za pośrednictwem Radia 90, a ponadto pracownicy gminy sami chodzą do mieszkańców z korektami deklaracji, wójt wyśmiał mnie totalnie i powiedział, że nie jest to realne. Można to sobie zweryfikować jak to wygląda w Pawłowicach, a jak w Świerklanach i porównać, czy o jest możliwe, czy nie.

Wójt Świerklan, Antoni Mrowiec, uważa, że informacje na temat konieczności złożenia drugiej deklaracji nie tylko były publikowane w internecie czy w gminnej gazetce, ale także przekazywano je mieszkańcom już wtedy, kiedy przychodzili złożyć wniosek po raz pierwszy.

Antoni Mrowiec przypomina więc, by wszyscy, którzy jeszcze nie złożyli deklaracji zrobili to zaraz na początku kolejnego tygodnia. Dodaje także, że będą mogli złożyć wniosek, w którym zadeklarują segregowanie odpadów, co oznacza, że nie będą musieli płacić 17 złotych, ale sześć pięćdziesiąt.

Czytaj więcej oraz posłuchaj jak komnetuje całą sprawę Wójt Antoni Mrowiec na www.radio90.pl

Źródło: www.radio90.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany