• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Gmina w ostatnim czasie rozpoczęła realizację dwóch dużych inwestycji, rozwiązała także problem związany z komunikacją publiczną. O kłopotach i radościach gminy Świerklany opowiada wójt Antoni Mrowiec który rozmawia z dziennikarzem portalu Nowiny.pl – Szymonem Kamczyk.

Co cechuje mieszkańców Świerklan i Jankowic?

Mieszkańcy każdego z sołectw na pewno chcą dbać o swój interes i piękno miejsca, w którym mieszkają, co zmusza Radę Gminy Świerklany i Urząd Gminy do zaspakajania, w miarę możliwości, ich potrzeb i ambicji. Myślę, że mieszkańcy są pozytywnie nastawieni do życia, a chęć dbania o miejscowość należy zaliczyć do pozytywów, gdyż sprawia ona, że są aktywni w życiu publicznym.

Ciężko łączy się różne interesy mieszkańców?

Spotykam się z zarzutami, że w jednej miejscowości robi się to, a w innej nie. Ostatnio podczas posiedzeń komisji i na sesjach Rady Gminy Świerklany poruszany był temat dotacji do remontów i budowy dróg powiatowych i wojewódzkich oraz chodników. W odpowiedzi na złożoną interpelację sporządziliśmy zestawienie wydatków Urzędu Gminy Świerklany dotyczące udzielonych dotacji dla dróg powiatowych i wojewódzkich w latach 2002-2014. Łącznie w Jankowicach była to kwota 711 977,84 zł, a w Świerklanach 1 255 188,62 zł. Myślę, że zostały zachowane należyte proporcje, bo trzeba pamiętać o tym, że miejscowość Świerklany to dwa sołectwa.

W Jankowicach chodniki są starsze, gdyż zostały wykonane w pierwszej kolejności, a w Świerklanach są nowe. Różnica w stanie technicznym jest widoczna. Sytuacja ta wynikła z faktu wzmożonego ruchu tranzytowego na terenie Świerklan, spowodowanego przeciągającymi się pracami na odcinku A1 w Mszanie. Pomimo początkowych niedogodności Świerklany na przeciągającym się remoncie skorzystały – po otwarciu węzła w Mszanie wyremontowane zostały łącznie z chodnikami, wszystkie drogi wojewódzkie przebiegające przez teren Świerklan – ul. Żorska, Kościelna i Wodzisławska. Wyjątek stanowi jedynie ul. Rybnicka.

Jakie są zalety i uciążliwości mieszkania w waszej gminie?

Mamy bardzo dobre położenie, bo w bezpośrednim sąsiedztwie są cztery duże miasta: Rybnik, Wodzisław, Żory i Jastrzębie. Mamy węzeł autostradowy, co pozwala na łatwy dojazd w każde miejsce. Jest u nas praca i niskie bezrobocie, co też jest bardzo ważne. Mamy dobrą infrastrukturę obiektów publicznych, w tym sportowych, a także dróg i kanalizacji, z której korzysta ponad 8 tys. mieszkańców. Do 2017 roku nieskanalizowane będą już tylko tereny na szkodach górniczych, ale o nich też myślimy – zamierzamy stworzyć punkt zlewny na terenie gminy. W ramach dobrowolnej opłaty mieszkaniec będzie płacić tyle samo za ścieki co osoby podłączone do kanalizacji, a gmina będzie pokrywała koszty wywozu ścieków do punktu zlewnego. Minus jest taki, że na naszym terenie są szkody górnicze spowodowane działalnością kopalni i nie wszystkich mieszkańców można podłączyć do kanalizacji.

Na terenie gminy są też miejsca, gdzie gęstość zabudowy jest bardzo duża, a nie wszyscy mieszkańcy przestrzegają zasad współżycia społecznego. Czasem dochodzą do mnie skargi, że ktoś na przykład pali w piecu śmieci. Problemem są też niewykoszone nieużytki znajdujące się pomiędzy działkami mieszkalnymi. Gmina w tej sytuacji jest bezradna. Wysyłamy pisma do mieszkańców, nakazujące wykoszenie terenu posesji, ale czasem to nic nie daje. Byłoby moim marzeniem, aby mieszkańcy szanowali się wzajemnie.

Teraz dwa słowa o nowych inwestycjach. Jakie prace trwają obecnie?

Lada dzień w miejscu budowy nowego urzędu powinien pojawić się wykonawca. Chciałbym w tym miejscu zaznaczyć, że stworzenie tej inwestycji nie jest nowym pomysłem – już w 1978 r. zatwierdzona została koncepcja budowy urzędu w miejscu, w którym obecnie powstaje. Taka dokumentacja znajduje się w archiwach.

Obecnie jesteśmy też w trakcie remontów ulic Spokojnej i Wesołej w Jankowicach, gdzie zakończenie inwestycji ma nastąpić 8 sierpnia. Inwestycja planowo miała zostać rozłożona na dwa lata, ale w związku z opóźnieniami przy przetargu dot. budynku urzędu gminy przesunęliśmy środki z 2015 roku na tę ulicę, a budowę urzędu wydłużyliśmy do roku 2016. Mamy rozstrzygnięte przetargi na ulice Granice (z tzw. „schetynówki”) oraz na Stawową i Powstańców (także w ramach środków pozabudżetowych).

Został rozstrzygnięty przetarg na budowę przedszkola w Świerklanach Dolnych. Prace ruszają we wrześniu, a termin ich zakończenia to 2015 rok. W ramach tego zadania wpłynęło do Urzędu Gminy Świerklany 10 ofert. Wybraliśmy najtańszego wykonawcę – firmę z Wodzisławia Śląskiego. Cieszy mnie, że przetarg wygrała lokalna firma. Czasem zdarza się bowiem tak, że najkorzystniejszą ofertę przedstawia duża firma, o dużej liczbie zleceń, mająca swoją siedzibę na przykład w Warszawie i posługująca się licznymi podwykonawcami, płacąc im niekiedy naprawdę niewielkie pieniądze. O jakiej jakości można wtedy mówić? Przekonaliśmy się o tym m.in. realizując remont ul. Aleja. Teraz wybraliśmy lokalną firmę, więc nie powinno być problemu ani z jakością, ani z dotrzymaniem terminów.

Czy nowa komunikacja publiczna przyjęła się w gminie?

Bezpłatne linie do Wodzisławia i Żor się przyjęły. Zdarzyło się parę razy, że autobus z Wodzisławia nie „zazębił się” z linią do Żor, co głównie było spowodowane korkami na drogach. Nastąpiła zmiana sposobu funkcjonowania sygnalizacji świetlnej w Świerklanach Górnych (nie ma już tzw. zielonej fali), kierowcy komunikacji żorskiej biorą to pod uwagę i czasem może zdarzyć się, że przyjeżdżają parę minut wcześniej. Myślę jednak, że 99,9 proc. mieszkańców Świerklan jest zadowolonych z bezpłatnych połączeń do Żor i Wodzisławia. Warto podkreślić, że gmina do tego systemu nie dopłaca. Ponosimy takie same koszty, jakie ponosiliśmy w przypadku członkostwa w MZK, a wtedy mieszkańcy jeszcze musieli płacić za bilety! Teraz mogą jeździć za darmo.

W gminie Świerklany działają prężnie różnego rodzaju organizacje pozarządowe. Czy jako wójt patrzy pan przychylnie na stowarzyszenia?

Mamy świetlicę, która jest prowadzona przy parafii w Świerklanach. To dobra inicjatywa, bo zajmuje czas dzieciom z terenu gminy. Jest tam boisko i siłownia pod chmurką, działają różne koła zainteresowań. Mamy też Stowarzyszenie „Inicjatywa” działające przy SP im. Ludwika Holesza w Świerklanach, organizujące działania dla całego przekroju społeczeństwa – od zajęć komputerowych i kijków dla seniorów, przez dodatkowe zajęcia tematyczne dla dzieci i młodzieży, po wystawianie sztuk teatralnych. Istotą działania stowarzyszenia jest m.in. aby wyciągnąć mieszkańców z domów i zachęcić ich do uczestnictwa w życiu publicznym. Inicjatywa wychodzi właśnie z takimi propozycjami.

Mamy również Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Edukacji „Jan”, które rozwija talenty naszych mieszkańców. W tym miesiącu rusza plener malarski organizowany przez to stowarzyszenie. Do naszej gminy przyjadą artyści z wielu krajów, a później kolekcja dzieł w Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach powiększy się o nowe, wartościowe obrazy powstałe podczas pleneru.

Oprócz tego prężnie działają u nas panie stowarzyszone w czterech kołach kół gospodyń wiejskich oraz członkowie trzech kół emerytów i rencistów. Nie brakuje zespołów śpiewaczych oraz młodzieżowych grup działających pod egidą GOKiR-u.

Są więc grupy ludzi, którzy chcą działać i trzeba im to umożliwić. Istnieją ponadto kluby sportowe, które dbają o naszą kondycję i rozrywkę, a także jednostki OSP, które ostatnio mają nieco więcej pracy, w związku z otwarciem węzła autostrady w Mszanie.

Wasza gmina znana jest z tego, że na różnego rodzaju imprezach goszczą tutaj znane gwiazdy polskiej i światowej sceny muzycznej. Czy będziecie kontynuować tę politykę?

Znana gwiazda przyciąga widzów z terenu gminy oraz z bliższych i dalszych okolic. Na koncerty znanych artystów przychodzą osoby w różnym wieku, a ostatni koncert Patrycji Markowskiej był tego idealnym przykładem.

W lecie odbywają się u nas imprezy plenerowe, bardziej rozrywkowe, natomiast zimą możemy się spotkać w mniejszym gronie i posłuchać np. utworów operetkowych. Organizowane jest też co roku uroczyste spotkanie, podczas którego wręczana jest statuetka „Mecenasa Kultury Lokalnej” osobom i firmom, które wspierają naszą kulturę. Gminę trzeba promować, dlatego na pewno nie zrezygnujemy z takiej formy organizowanych imprez kulturalno-rozrywkowych.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję bardzo.

Rozmawiał Szymon Kamczyk

Źródło: www.nowiny.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany