• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Gmina w ostatnim czasie rozpoczęła realizację dwóch dużych inwestycji, rozwiązała także problem związany z komunikacją publiczną. O kłopotach i radościach gminy Świerklany opowiada wójt Antoni Mrowiec który rozmawia z dziennikarzem portalu Nowiny.pl – Szymonem Kamczyk.

Co cechuje mieszkańców Świerklan i Jankowic?

Mieszkańcy każdego z sołectw na pewno chcą dbać o swój interes i piękno miejsca, w którym mieszkają, co zmusza Radę Gminy Świerklany i Urząd Gminy do zaspakajania, w miarę możliwości, ich potrzeb i ambicji. Myślę, że mieszkańcy są pozytywnie nastawieni do życia, a chęć dbania o miejscowość należy zaliczyć do pozytywów, gdyż sprawia ona, że są aktywni w życiu publicznym.

Ciężko łączy się różne interesy mieszkańców?

Spotykam się z zarzutami, że w jednej miejscowości robi się to, a w innej nie. Ostatnio podczas posiedzeń komisji i na sesjach Rady Gminy Świerklany poruszany był temat dotacji do remontów i budowy dróg powiatowych i wojewódzkich oraz chodników. W odpowiedzi na złożoną interpelację sporządziliśmy zestawienie wydatków Urzędu Gminy Świerklany dotyczące udzielonych dotacji dla dróg powiatowych i wojewódzkich w latach 2002-2014. Łącznie w Jankowicach była to kwota 711 977,84 zł, a w Świerklanach 1 255 188,62 zł. Myślę, że zostały zachowane należyte proporcje, bo trzeba pamiętać o tym, że miejscowość Świerklany to dwa sołectwa.

W Jankowicach chodniki są starsze, gdyż zostały wykonane w pierwszej kolejności, a w Świerklanach są nowe. Różnica w stanie technicznym jest widoczna. Sytuacja ta wynikła z faktu wzmożonego ruchu tranzytowego na terenie Świerklan, spowodowanego przeciągającymi się pracami na odcinku A1 w Mszanie. Pomimo początkowych niedogodności Świerklany na przeciągającym się remoncie skorzystały – po otwarciu węzła w Mszanie wyremontowane zostały łącznie z chodnikami, wszystkie drogi wojewódzkie przebiegające przez teren Świerklan – ul. Żorska, Kościelna i Wodzisławska. Wyjątek stanowi jedynie ul. Rybnicka.

Jakie są zalety i uciążliwości mieszkania w waszej gminie?

Mamy bardzo dobre położenie, bo w bezpośrednim sąsiedztwie są cztery duże miasta: Rybnik, Wodzisław, Żory i Jastrzębie. Mamy węzeł autostradowy, co pozwala na łatwy dojazd w każde miejsce. Jest u nas praca i niskie bezrobocie, co też jest bardzo ważne. Mamy dobrą infrastrukturę obiektów publicznych, w tym sportowych, a także dróg i kanalizacji, z której korzysta ponad 8 tys. mieszkańców. Do 2017 roku nieskanalizowane będą już tylko tereny na szkodach górniczych, ale o nich też myślimy – zamierzamy stworzyć punkt zlewny na terenie gminy. W ramach dobrowolnej opłaty mieszkaniec będzie płacić tyle samo za ścieki co osoby podłączone do kanalizacji, a gmina będzie pokrywała koszty wywozu ścieków do punktu zlewnego. Minus jest taki, że na naszym terenie są szkody górnicze spowodowane działalnością kopalni i nie wszystkich mieszkańców można podłączyć do kanalizacji.

Na terenie gminy są też miejsca, gdzie gęstość zabudowy jest bardzo duża, a nie wszyscy mieszkańcy przestrzegają zasad współżycia społecznego. Czasem dochodzą do mnie skargi, że ktoś na przykład pali w piecu śmieci. Problemem są też niewykoszone nieużytki znajdujące się pomiędzy działkami mieszkalnymi. Gmina w tej sytuacji jest bezradna. Wysyłamy pisma do mieszkańców, nakazujące wykoszenie terenu posesji, ale czasem to nic nie daje. Byłoby moim marzeniem, aby mieszkańcy szanowali się wzajemnie.

Teraz dwa słowa o nowych inwestycjach. Jakie prace trwają obecnie?

Lada dzień w miejscu budowy nowego urzędu powinien pojawić się wykonawca. Chciałbym w tym miejscu zaznaczyć, że stworzenie tej inwestycji nie jest nowym pomysłem – już w 1978 r. zatwierdzona została koncepcja budowy urzędu w miejscu, w którym obecnie powstaje. Taka dokumentacja znajduje się w archiwach.

Obecnie jesteśmy też w trakcie remontów ulic Spokojnej i Wesołej w Jankowicach, gdzie zakończenie inwestycji ma nastąpić 8 sierpnia. Inwestycja planowo miała zostać rozłożona na dwa lata, ale w związku z opóźnieniami przy przetargu dot. budynku urzędu gminy przesunęliśmy środki z 2015 roku na tę ulicę, a budowę urzędu wydłużyliśmy do roku 2016. Mamy rozstrzygnięte przetargi na ulice Granice (z tzw. „schetynówki”) oraz na Stawową i Powstańców (także w ramach środków pozabudżetowych).

Został rozstrzygnięty przetarg na budowę przedszkola w Świerklanach Dolnych. Prace ruszają we wrześniu, a termin ich zakończenia to 2015 rok. W ramach tego zadania wpłynęło do Urzędu Gminy Świerklany 10 ofert. Wybraliśmy najtańszego wykonawcę – firmę z Wodzisławia Śląskiego. Cieszy mnie, że przetarg wygrała lokalna firma. Czasem zdarza się bowiem tak, że najkorzystniejszą ofertę przedstawia duża firma, o dużej liczbie zleceń, mająca swoją siedzibę na przykład w Warszawie i posługująca się licznymi podwykonawcami, płacąc im niekiedy naprawdę niewielkie pieniądze. O jakiej jakości można wtedy mówić? Przekonaliśmy się o tym m.in. realizując remont ul. Aleja. Teraz wybraliśmy lokalną firmę, więc nie powinno być problemu ani z jakością, ani z dotrzymaniem terminów.

Czy nowa komunikacja publiczna przyjęła się w gminie?

Bezpłatne linie do Wodzisławia i Żor się przyjęły. Zdarzyło się parę razy, że autobus z Wodzisławia nie „zazębił się” z linią do Żor, co głównie było spowodowane korkami na drogach. Nastąpiła zmiana sposobu funkcjonowania sygnalizacji świetlnej w Świerklanach Górnych (nie ma już tzw. zielonej fali), kierowcy komunikacji żorskiej biorą to pod uwagę i czasem może zdarzyć się, że przyjeżdżają parę minut wcześniej. Myślę jednak, że 99,9 proc. mieszkańców Świerklan jest zadowolonych z bezpłatnych połączeń do Żor i Wodzisławia. Warto podkreślić, że gmina do tego systemu nie dopłaca. Ponosimy takie same koszty, jakie ponosiliśmy w przypadku członkostwa w MZK, a wtedy mieszkańcy jeszcze musieli płacić za bilety! Teraz mogą jeździć za darmo.

W gminie Świerklany działają prężnie różnego rodzaju organizacje pozarządowe. Czy jako wójt patrzy pan przychylnie na stowarzyszenia?

Mamy świetlicę, która jest prowadzona przy parafii w Świerklanach. To dobra inicjatywa, bo zajmuje czas dzieciom z terenu gminy. Jest tam boisko i siłownia pod chmurką, działają różne koła zainteresowań. Mamy też Stowarzyszenie „Inicjatywa” działające przy SP im. Ludwika Holesza w Świerklanach, organizujące działania dla całego przekroju społeczeństwa – od zajęć komputerowych i kijków dla seniorów, przez dodatkowe zajęcia tematyczne dla dzieci i młodzieży, po wystawianie sztuk teatralnych. Istotą działania stowarzyszenia jest m.in. aby wyciągnąć mieszkańców z domów i zachęcić ich do uczestnictwa w życiu publicznym. Inicjatywa wychodzi właśnie z takimi propozycjami.

Mamy również Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Edukacji „Jan”, które rozwija talenty naszych mieszkańców. W tym miesiącu rusza plener malarski organizowany przez to stowarzyszenie. Do naszej gminy przyjadą artyści z wielu krajów, a później kolekcja dzieł w Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach powiększy się o nowe, wartościowe obrazy powstałe podczas pleneru.

Oprócz tego prężnie działają u nas panie stowarzyszone w czterech kołach kół gospodyń wiejskich oraz członkowie trzech kół emerytów i rencistów. Nie brakuje zespołów śpiewaczych oraz młodzieżowych grup działających pod egidą GOKiR-u.

Są więc grupy ludzi, którzy chcą działać i trzeba im to umożliwić. Istnieją ponadto kluby sportowe, które dbają o naszą kondycję i rozrywkę, a także jednostki OSP, które ostatnio mają nieco więcej pracy, w związku z otwarciem węzła autostrady w Mszanie.

Wasza gmina znana jest z tego, że na różnego rodzaju imprezach goszczą tutaj znane gwiazdy polskiej i światowej sceny muzycznej. Czy będziecie kontynuować tę politykę?

Znana gwiazda przyciąga widzów z terenu gminy oraz z bliższych i dalszych okolic. Na koncerty znanych artystów przychodzą osoby w różnym wieku, a ostatni koncert Patrycji Markowskiej był tego idealnym przykładem.

W lecie odbywają się u nas imprezy plenerowe, bardziej rozrywkowe, natomiast zimą możemy się spotkać w mniejszym gronie i posłuchać np. utworów operetkowych. Organizowane jest też co roku uroczyste spotkanie, podczas którego wręczana jest statuetka „Mecenasa Kultury Lokalnej” osobom i firmom, które wspierają naszą kulturę. Gminę trzeba promować, dlatego na pewno nie zrezygnujemy z takiej formy organizowanych imprez kulturalno-rozrywkowych.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję bardzo.

Rozmawiał Szymon Kamczyk

Źródło: www.nowiny.pl
 • Magdalena

  nie byłoby kogo godzić, gdyby Jankowice w tajemnicy przed nami nie urządzały rok temu referendum o odłączenie. chamy jedne!

 • Aga

  Nie ma kasy na wynajęcie busa żeby dzieci dowozić ze skrajów Świerklan a gmina nowa się Mu marzy. No tak może jeszcze wszyscy jego przyjaciele, rodzina nie mają pracy. Masakra

  • Racjonalnie

   a może by tak patrzeć szerzej? Jeśli potrafisz czytać to zobacz co zostało napisane odnośnie budowy gminy w artykule powyżej. Jak już to zrobisz to wysuń pewne wnioski i potem się wypowiadaj 😉

  • Pracownik Gminy

   Nie wiem skąd Pani Aga ma takie informacje, ale w urzędzie Gminy Świerklany nie pracuje nikt z rodziny obecnego wójta.

   • lew

    bzdury… Do okoła sami znajomi.

 • Irma

  Mam nadzieję że nowy wójt będzie lepiej rządził, a temu już zostało niewiele i chwała Panu !!!

  • krzysiek123

   Chyba nie czytałeś tego co było napisane w artykule (Polecam nie pisze się wtedy głupot). Ps. Chyba należysz do tych 3 tysięcy osób, które w niedzielę siedzą w domu bo pisząc na samym końcu ”chwała Panu’ tylko pokazałeś swój niski poziom i stosunek do wiary.

   • Irma

    stosunek do wiary to chyba ty masz niski pajacu.

 • tymbark

  Zadowoleni z komunikacji miejskiej? Byłabym szczęśliwa gdybym nie musiała bulić 6-8zł do i z Rybnika (jeden wyjazd). + Bilety miesięczne? 74zł albo 60 zł za miesięczny? (za ulgowy, normalny przeszło 100zł) chyba się komuś w dupach popierdoliło. Co z tego że za darmo do Żor i do Wodzia, jak lepiej by było z MZK 30zł na miesiąc i jeździć wszędzie

  • Karolek1

   Gratuluję elokwencji i profesjonalizmu w wypowiedzi na forum!! Nie jeździj do szkoły jeśli tak Cie uczą się wypowiadać to wtedy zaoszczędzisz 🙂 Ceny biletów już są od dobrych nastu lat więc argument słaby a to, że jest darmo do Żor i Wodzisławia to duży plus. Niestety nie można tego docenić jak widać.

   • kaisa

    a co to Rybnika jest gorszy ???

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany