• Facebook
  • Google+
  • Twitter

25 marca w ramach międzynarodowej wymiany Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach odwiedzili goście z niemieckiego miasta Getynga (Göttingen) w Dolnej Saksonii (Niedersachsen). Pomysł wspierania wzajemnych kontaktów zrodził się już rok temu, kiedy to Gimnazjum Sportowe nr 2 w Rybniku zaproponowało nam włączenie się do projektu.


I tak od zeszłego roku, dzięki wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Rady Rodziców naszego gimnazjum, nasi uczniowie biorą udział w wymianie. W tym roku do Jankowic przyjechała grupa 19 uczniów w wieku 13-14 lat z Integrierte Gesamtschule Göttingen oraz dwóch opiekunów. Realizację programu wymiany rozpoczęliśmy już we wtorek od spotkania z trenerem taekwondo Rafałem Poleszakiem, który zapoznał nas z tajnikami tej sztuki walki. Zajęcia były doskonałą okazją do zintegrowania grupy, ponieważ wszystkie ćwiczenia wykonywane były w międzynarodowych parach. Po wspólnej zabawie nadszedł czas na polsko-niemiecką rywalizację sportową. Zwolennicy siatkówki grali na jednej połowie boiska, a na drugiej miłośnicy piłki nożnej. Wieczorem niemieccy uczniowie spędzili czas z polskimi rodzinami.

Drugiego dnia pobytu nasi goście zostali uroczyście przywitani w gimnazjum przez dyrektora Norberta Niestolika oraz panią Kingę Szaboń – organizatorkę wymiany. Po krótkim zwiedzaniu budynku szkoły zachwyceni nim Niemcy wzięli udział w lekcji a później w szkolnej stołówce zasmakowali tradycyjnej polskiej kuchni. Następnie nasi goście i towarzyszący im jankowiccy gimnazjaliści udali się do Rybnika, gdzie spotkali się z niemiecką grupą przebywającą u uczniów Gimnazjum Sportowego nr 2. Celem tego spotkania był wspólny dwugodzinny spacer po centrum miasta połączony z rozwiązywaniem zadań. Uczestnicy wymiany w małych grupach musieli m.in. policzyć wieże bazyliki. Wszystkie wykonane zadania należało udokumentować na zdjęciach. To niecodzienne zwiedzanie miasta zostało zakończone w centrum handlowym, gdzie uczestnikom rozdano pamiątki z Rybnika. Wieczorem Kasia z klasy I a zorganizowała spotkanie całej grupy.

Trzeci dzień wizyty to tradycyjna już wycieczka do muzeum Auschwitz oraz do Krakowa. Wczesna pora wyjazdu pozwoliła nam na spokojne zwiedzenie muzeum oraz na kilkugodzinny spacer po Krakowie. Nasi goście poruszeni wizytą w Oświęcimiu oraz niepowtarzalnym urokiem stolicy Małopolski, zgodnie zaliczyli dzień do bardzo udanych. Ponieważ podczas wymiany starano się jak najrzetelniej zaprezentować kulturę i codzienność naszego regionu, dlatego w czwartek cała grupa zwiedziła KWK Chwałowice. Kopalnie i kultura górnicza są nierozerwalnie związane z losem naszego regionu i losem naszych uczniów, których rodzice pracują w przemyśle wydobywczym. Wykorzystaliśmy zatem możliwość poznania zasad funkcjonowania kopalni oraz kilku ważnych miejsc np. stacji ratownictwa górniczego czy nadszybia. Po wspólnym obiedzie w szkolnej stołówce nadszedł czas na ostanie spotkanie całej grupy. Wymieniliśmy się wrażeniami, plakatami i zdjęciami. Po piątkowym wieczornym pożegnaniu na rybnickim dworcu z niecierpliwością czekamy na majowe spotkanie, tym razem w Niemczech.

KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO
3 kwietnia w Zespole Szkół Nr 2 w Żorach odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka Niemieckiego „Deutsch ist einfach”. Jego celem było rozbudzenie zainteresowania nauką języków obcych oraz rozwijanie otwartości i tolerancji wobec innych kultur i narodów. Konkurs składał się z następujących zadań: rozumienie ze słuchu, czytanie ze zrozumieniem, test leksykalno-gramatyczny z elementami wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego. Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach reprezentowali: Arkadiusz Kopiec – II miejsce, Adam Witczak – III miejsce oraz Łukasz Machulec i Magdalena Masełek – wyróżnienia. Warto wspomnieć, że pierwsze miejsce zajął uczeń bilingwalny, mieszkający 6 lat w Niemczech. Naszym podopiecznym dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

konkurs z niemieckiego

wymiana 1

wymiana 2

wymiana 3
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany