• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Od 3 do 9 marca 2016 roku uczennice świerklańskiego gimnazjum wraz z nauczycielkami przeżyły niezwykłą, rzymską przygodę.

Pojechały do stolicy Włoch w ramach realizowanego w szkole programu „Erasmus +”, którego koordynatorem jest pani Monika Stacha. Gościliśmy w szkole partnerskiej – Istituto Comprensivo im. Marii Montessori.

Wyjazd obfitował w wiele wydarzeń: za nami wspólne lekcje, zabawy integracyjne, a przede wszystkim wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami i uczniami w zakresie rozwiązywania problemów wychowawczych i prowadzenia mediacji. Ponadto porównaliśmy systemy nauczania w różnych krajach europejskich, poznaliśmy też ciekawe pomysły w zakresie różnych metod i form nauczania i wychowywania młodzieży. Niezwykle ważna była także obserwacja zajęć prowadzonych przez nauczycieli w przedszkolu i klasach młodszych. Dzieci zdobywały umiejętności i wiadomości poprzez samodzielną pracę i twórczość, przy wykorzystaniu różnorodnych – tradycyjnych i nowoczesnych – pomocy dydaktycznych.
Na każdym kroku można było dostrzec, że jesteśmy w szkole, w której stosowane są zasady nauczania Marii Montesorii „Pozwól mi zrobić to samemu”. O różnorodności wrażeń i doświadczeń najlepiej piszą nasze gimnazlalistki, tak wspominając tylko jeden dzień spędzony w gościnnej placówce:

Rozpoczęliśmy od krótkiej wędrówki po szkole, po czym uroczyście nas przywitano i odesłano do klasy multimedialnej. Włoscy nauczyciele przygotowali dla nas prezentacje multimedialne na temat zdrowej żywności i bezpiecznego internetu. Nie obyło się oczywiście bez pracy w grupach. Musieliśmy się wykazać dobrą znajomością języka angielskiego.
Po ukończonych zajęciach, przeszliśmy do sali, aby przygotować tradycyjne śniadanie danego kraju. Było szybko, zdrowo i pożywnie! Mieliśmy okazję skosztować rozmaitości z wielu państw. Na dodatek, koło godziny 12:00 zabrano nas na smakowity lunch, przygotowywany również przez uczniów. Po tak skończonym dniu wróciliśmy do domów, aby odpocząć i nabrać sił na kolejny dzień.

rz2

Jak wynika z tych słów, ciekawym przedsięwzięciem w ramach realizacji projektu było również przygotowywanie, a potem degustacja tradycyjnych: polskich, hiszpańskich, włoskich, węgierskich, duńskich i litewskich potraw. Warto także podkreślić, że każdego dnia mogliśmy się rozkoszować przysmakami kuchni włoskiej: pizzą, spaghetti, lazanią, tiramisu i innymi daniami, których smaków i zapachów nie zapomnimy.

Największym jednak przeżyciem dla uczennic był pobyt w domach rodzinnych mieszkańców Rzymu, dzięki czemu mogły poznać tamtejszą kulturę, obyczaje, a także – co najważniejsze – inny, aniżeli w Polsce rozkład zajęć i posiłków w ciągu dnia.

Z kolei zwiedzanie Rzymu pogłębiło naszą wiedzę o historii i zabytkach stolicy Włoch, a spacer między pozostałościami bazylik, świątyń i łuków triumfalnych na Forum Romanum obudził w nas ducha starożytności. Podsumowując wycieczkę po „Wiecznym Mieście” z całą pewnością można stwierdzić, że jest to miejsce, gdzie to co boskie styka się
z tym , co świeckie. Zachwyt nad stolicą Włoch podzielają również uczennice:

Niedziela – jeden z ciekawszych dni podczas pobytu. Około 9:00 rano wyruszyłyśmy w podróż dzielnicami Rzymu. Zwiedziłyśmy naprawdę wiele ciekawych miejsc; między innymi zobaczyłyśmy niesamowite Koloseum, łuk oraz ruiny starożytnego Rzymu.
Atmosfera podczas wycieczki była niesamowita!

Na zakończenie warto podkreślić, że fektem realizacji działań w ramach projektu jest nie tylko podniesienie kompetencji językowych, a także prezentacje, filmy, fotoreportaże, przykłady dobrych praktyk. Wszystkie te materiały stanowią znakomitą bazę w pracy dydaktycznej i wychowawczej.

Zapraszamy do odwiedzenia strony http://yeah2015.wikispaces.com, gdzie bohaterami filmów, prezentacji są uczniowie z krajów partnerskich: Hiszpanii, Węgier, Litwy, Danii, Włoch i Polski.

Autor: Lidia Michalska, Gimnazjum w Świerklanach
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany