• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Od 3 do 9 marca 2016 roku uczennice świerklańskiego gimnazjum wraz z nauczycielkami przeżyły niezwykłą, rzymską przygodę.

Pojechały do stolicy Włoch w ramach realizowanego w szkole programu „Erasmus +”, którego koordynatorem jest pani Monika Stacha. Gościliśmy w szkole partnerskiej – Istituto Comprensivo im. Marii Montessori.

Wyjazd obfitował w wiele wydarzeń: za nami wspólne lekcje, zabawy integracyjne, a przede wszystkim wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami i uczniami w zakresie rozwiązywania problemów wychowawczych i prowadzenia mediacji. Ponadto porównaliśmy systemy nauczania w różnych krajach europejskich, poznaliśmy też ciekawe pomysły w zakresie różnych metod i form nauczania i wychowywania młodzieży. Niezwykle ważna była także obserwacja zajęć prowadzonych przez nauczycieli w przedszkolu i klasach młodszych. Dzieci zdobywały umiejętności i wiadomości poprzez samodzielną pracę i twórczość, przy wykorzystaniu różnorodnych – tradycyjnych i nowoczesnych – pomocy dydaktycznych.
Na każdym kroku można było dostrzec, że jesteśmy w szkole, w której stosowane są zasady nauczania Marii Montesorii „Pozwól mi zrobić to samemu”. O różnorodności wrażeń i doświadczeń najlepiej piszą nasze gimnazlalistki, tak wspominając tylko jeden dzień spędzony w gościnnej placówce:

Rozpoczęliśmy od krótkiej wędrówki po szkole, po czym uroczyście nas przywitano i odesłano do klasy multimedialnej. Włoscy nauczyciele przygotowali dla nas prezentacje multimedialne na temat zdrowej żywności i bezpiecznego internetu. Nie obyło się oczywiście bez pracy w grupach. Musieliśmy się wykazać dobrą znajomością języka angielskiego.
Po ukończonych zajęciach, przeszliśmy do sali, aby przygotować tradycyjne śniadanie danego kraju. Było szybko, zdrowo i pożywnie! Mieliśmy okazję skosztować rozmaitości z wielu państw. Na dodatek, koło godziny 12:00 zabrano nas na smakowity lunch, przygotowywany również przez uczniów. Po tak skończonym dniu wróciliśmy do domów, aby odpocząć i nabrać sił na kolejny dzień.

rz2

Jak wynika z tych słów, ciekawym przedsięwzięciem w ramach realizacji projektu było również przygotowywanie, a potem degustacja tradycyjnych: polskich, hiszpańskich, włoskich, węgierskich, duńskich i litewskich potraw. Warto także podkreślić, że każdego dnia mogliśmy się rozkoszować przysmakami kuchni włoskiej: pizzą, spaghetti, lazanią, tiramisu i innymi daniami, których smaków i zapachów nie zapomnimy.

Największym jednak przeżyciem dla uczennic był pobyt w domach rodzinnych mieszkańców Rzymu, dzięki czemu mogły poznać tamtejszą kulturę, obyczaje, a także – co najważniejsze – inny, aniżeli w Polsce rozkład zajęć i posiłków w ciągu dnia.

Z kolei zwiedzanie Rzymu pogłębiło naszą wiedzę o historii i zabytkach stolicy Włoch, a spacer między pozostałościami bazylik, świątyń i łuków triumfalnych na Forum Romanum obudził w nas ducha starożytności. Podsumowując wycieczkę po „Wiecznym Mieście” z całą pewnością można stwierdzić, że jest to miejsce, gdzie to co boskie styka się
z tym , co świeckie. Zachwyt nad stolicą Włoch podzielają również uczennice:

Niedziela – jeden z ciekawszych dni podczas pobytu. Około 9:00 rano wyruszyłyśmy w podróż dzielnicami Rzymu. Zwiedziłyśmy naprawdę wiele ciekawych miejsc; między innymi zobaczyłyśmy niesamowite Koloseum, łuk oraz ruiny starożytnego Rzymu.
Atmosfera podczas wycieczki była niesamowita!

Na zakończenie warto podkreślić, że fektem realizacji działań w ramach projektu jest nie tylko podniesienie kompetencji językowych, a także prezentacje, filmy, fotoreportaże, przykłady dobrych praktyk. Wszystkie te materiały stanowią znakomitą bazę w pracy dydaktycznej i wychowawczej.

Zapraszamy do odwiedzenia strony http://yeah2015.wikispaces.com, gdzie bohaterami filmów, prezentacji są uczniowie z krajów partnerskich: Hiszpanii, Węgier, Litwy, Danii, Włoch i Polski.

Autor: Lidia Michalska, Gimnazjum w Świerklanach
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany