• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W minioną niedzielę (11.01) po raz 23 odbył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Także w naszej gminie przeprowadzona została zbiórka pieniędzy, której tradycyjnie towarzyszyły występy artystyczne. Sztab gminnego WOŚP-u mieścił się w Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach. Już o szóstej rano wolontariusze wyszli w teren, aby kwestować na rzecz WOŚP.

W tym roku 40 wolontariuszy uzbierało kwotę 13.406,53 zł, z czego 1335 zł pochodziło z licytacji. Zebrane pieniądze w obecności wolontariuszy zostały przeliczone przez specjalnie powołaną do tego celu komisję, w skład której weszły panie: Anita Gruszczyk, Ewa Wojcieszek oraz Ewa Spandel.

W tym roku również odbył się koncert, podczas którego młodzi artyści mogli pochwalić się swoimi zdolnościami. Przygotowany został on przez p. Marię Skrobol, która była głównym inicjatorem imprezy obywającej się w ramach WOŚP-u. Niespodzianką dla wszystkich okazał się występ najmłodszej uczestniczki koncertu – Amelki Szulik. Pięciolatka zagrała na pianinie. Oprócz niej publiczności zaprezentowali się tego dnia przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. L. Holesza: Paulina Nogły, Dawid Arkuszewski, Wioletka Parka, Karolina Kuczera, Weronika Ledwoń, Emilka Ciupek, Maja Gromotka i Oliwia Leks, a także uczniowie świerklańskiego gimnazjum: Natalia Fydrych, Julia Ludwikowska, Martyna Syrek, Zosia Iwańska, Laura Abrachamczyk, Oliwia Buchta i Paulina Gorgosz oraz reprezentujący Gimnazjum Ks. Walentego z Jankowic: Julia Florczak, Kasia Pszonak, Asia Paczkowska, Ola Benisz, Janeta Kuś i Paulina Olma (uczniowie i absolwenci). Nad przebiegiem koncertu czuwał Międzyszkolny Chór GAUDEO z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, działający przy Gimnazjum i Szkole Podstawowej nr 1 w Świerklanach, w skład którego wchodzą: Kermel Julia, Kuczera Weronika, Solich Wiktoria, Wowra Zuzia, Wójcik Klaudia, Pękała Natalka, Sęp Julia, Król Sonia, Woryna Julia, Bryja Ewa, Sęp Zuzia, Faber Nikola, Niemiec Nikola, Giemlik Anna, Marcol Amelia, Lubszczyk Wiktoria oraz Laura Abrachamczyk, Zosia Iwańska, Martyna Syrek, Paulina Gorgosz, Julia Ludwikowska, Wioletka Parka i Dawid Arkuszewski.

W czasie trwania koncertu czynna była kawiarenka oraz prowadzony był kiermasz, podczas którego można było nabyć wytwory artystyczne uczniów oraz p. Agaty Tomczyk. Organizatorzy pragną podziękować również paniom: Aleksandrze Fojcik i Sylwii Masłowskiej oraz uczennicom: Julii Oleś, Aleksandrze Pakuła, Sandrze Roezner i Dominice Błacha, które czuwały nad wszystkim. Szefową sztabu w Świerklanach była p. Beata Pielczyk.

W ramach Finału Orkiestry w gminie Świerklany odbyła się również licytacja gadżetów nadesłanych z WOŚP oraz nagród sponsorów: miniatur olejnych autorstwa p. Elżbiety Pierchały z Galerii Twórców Nieprofesjonalnych JAN, torcików przekazanych przez Zakład Piekarniczo-Cukierniczy PPHU NorD Studnik i nagrody w postaci rocznego abonamentu za internet firmy LEON. Licytację poprowadził Dawid Wojtyczka. Ciekawostką było pojawienie się przy gimnazjum dwóch kucyków o imionach Belinda i Wilga II ze stadniny p. Romana Pawlasa (Ludowy Jeździecki Klub Sportowy Eldorado Świerklany). Na pomysł ten wpadła jedna z uczennic świerklańskiej placówki, Natalia Rączka, której towarzyszyły koleżanki. Przed trzy godziny kucyki cieszyły się zainteresowaniem zarówno młodszych, jak i starszych uczestników imprezy.

Wszystkim mieszkańcom oraz osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji 23. Finału WOŚP i okazały dobre serce, organizatorzy składają gorące podziękowania i zapraszają do wzięcia udziału w WOŚP-ie w przyszłym roku.

wosp

Źródło: www.swierklany.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany