• Facebook
  • Google+
  • Twitter

W minioną niedzielę (11.01) po raz 23 odbył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Także w naszej gminie przeprowadzona została zbiórka pieniędzy, której tradycyjnie towarzyszyły występy artystyczne. Sztab gminnego WOŚP-u mieścił się w Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach. Już o szóstej rano wolontariusze wyszli w teren, aby kwestować na rzecz WOŚP.

W tym roku 40 wolontariuszy uzbierało kwotę 13.406,53 zł, z czego 1335 zł pochodziło z licytacji. Zebrane pieniądze w obecności wolontariuszy zostały przeliczone przez specjalnie powołaną do tego celu komisję, w skład której weszły panie: Anita Gruszczyk, Ewa Wojcieszek oraz Ewa Spandel.

W tym roku również odbył się koncert, podczas którego młodzi artyści mogli pochwalić się swoimi zdolnościami. Przygotowany został on przez p. Marię Skrobol, która była głównym inicjatorem imprezy obywającej się w ramach WOŚP-u. Niespodzianką dla wszystkich okazał się występ najmłodszej uczestniczki koncertu – Amelki Szulik. Pięciolatka zagrała na pianinie. Oprócz niej publiczności zaprezentowali się tego dnia przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. L. Holesza: Paulina Nogły, Dawid Arkuszewski, Wioletka Parka, Karolina Kuczera, Weronika Ledwoń, Emilka Ciupek, Maja Gromotka i Oliwia Leks, a także uczniowie świerklańskiego gimnazjum: Natalia Fydrych, Julia Ludwikowska, Martyna Syrek, Zosia Iwańska, Laura Abrachamczyk, Oliwia Buchta i Paulina Gorgosz oraz reprezentujący Gimnazjum Ks. Walentego z Jankowic: Julia Florczak, Kasia Pszonak, Asia Paczkowska, Ola Benisz, Janeta Kuś i Paulina Olma (uczniowie i absolwenci). Nad przebiegiem koncertu czuwał Międzyszkolny Chór GAUDEO z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, działający przy Gimnazjum i Szkole Podstawowej nr 1 w Świerklanach, w skład którego wchodzą: Kermel Julia, Kuczera Weronika, Solich Wiktoria, Wowra Zuzia, Wójcik Klaudia, Pękała Natalka, Sęp Julia, Król Sonia, Woryna Julia, Bryja Ewa, Sęp Zuzia, Faber Nikola, Niemiec Nikola, Giemlik Anna, Marcol Amelia, Lubszczyk Wiktoria oraz Laura Abrachamczyk, Zosia Iwańska, Martyna Syrek, Paulina Gorgosz, Julia Ludwikowska, Wioletka Parka i Dawid Arkuszewski.

W czasie trwania koncertu czynna była kawiarenka oraz prowadzony był kiermasz, podczas którego można było nabyć wytwory artystyczne uczniów oraz p. Agaty Tomczyk. Organizatorzy pragną podziękować również paniom: Aleksandrze Fojcik i Sylwii Masłowskiej oraz uczennicom: Julii Oleś, Aleksandrze Pakuła, Sandrze Roezner i Dominice Błacha, które czuwały nad wszystkim. Szefową sztabu w Świerklanach była p. Beata Pielczyk.

W ramach Finału Orkiestry w gminie Świerklany odbyła się również licytacja gadżetów nadesłanych z WOŚP oraz nagród sponsorów: miniatur olejnych autorstwa p. Elżbiety Pierchały z Galerii Twórców Nieprofesjonalnych JAN, torcików przekazanych przez Zakład Piekarniczo-Cukierniczy PPHU NorD Studnik i nagrody w postaci rocznego abonamentu za internet firmy LEON. Licytację poprowadził Dawid Wojtyczka. Ciekawostką było pojawienie się przy gimnazjum dwóch kucyków o imionach Belinda i Wilga II ze stadniny p. Romana Pawlasa (Ludowy Jeździecki Klub Sportowy Eldorado Świerklany). Na pomysł ten wpadła jedna z uczennic świerklańskiej placówki, Natalia Rączka, której towarzyszyły koleżanki. Przed trzy godziny kucyki cieszyły się zainteresowaniem zarówno młodszych, jak i starszych uczestników imprezy.

Wszystkim mieszkańcom oraz osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji 23. Finału WOŚP i okazały dobre serce, organizatorzy składają gorące podziękowania i zapraszają do wzięcia udziału w WOŚP-ie w przyszłym roku.

wosp

Źródło: www.swierklany.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany