• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Mariusz Urbanek z Jankowic zebrał pieniądze na nowy, specjalistyczny rower, potrzebny do rehabilitacji. 39-letni dziś mężczyzna urodził się z porażeniem mózgowym. Taki trójkołowy rower pozwala mu na odrobinę niezależności i samodzielności. I jest doskonałym prezentem na 39. urodziny (Mariusz urodził się w grudniu) oraz na urodziny i na święta.

Od zawsze – z racji choroby – był zmuszony do korzystania z inwalidzkiego wózka… Gdy miał 10 lat, otrzymał od cioci pierwszy rowerek trójkołowy, który jak się później okazało był idealny do poruszania się po jego ulicy, a nawet miejscowości. Wraz z dorastaniem trasy stawały się coraz dłuższe, a co za tym idzie istniała konieczność wymiany rowerów do aktualnych predyspozycji fizycznych.

Przez cały ten okres jego życia rowery te w pewnym stopniu zastępowały wózek inwalidzki. Konstrukcja roweru trójkołowego niejednokrotnie przewyższała zalety korzystania z wózka inwalidzkiego pozwalając Mariuszowi poznawać okoliczne miasta, takie jak Rybnik, Żory, Wodzisław itp…

– Na trzech kołach pielgrzymowałem też do Częstochowy. Dzięki takiej konstrukcji miałem, mam możliwość poznawania Beskidu Śląskiego, Żywieckiego – mówi Mariusz Urbanek.

Aby mógł żyć i funkcjonować na obecnym poziomie, od dzieciństwa towarzyszyła mu rehabilitacja i wszystkie jej odmiany. Dzisiaj w życiu dorosłym też potrzebuje stałej dożywotniej rehabilitacji w specjalistycznych ośrodkach.

M.in. dlatego prowadzi akcję „1% – Jestem Wasz Jedyny”. – Dzięki niej mogę sobie pozwolić na jeden, dwa wyjazdy w roku na turnusy. Bywa na nich tak, że to co rano wyćwiczę, porozciągam na zabiegach, często „zastyga”, kiedy siedzę na wózku podczas popołudniowych spacerów. Chcę podkreślić, że rehabilitacja fizyczna to nie wszystko, dla mnie również ważna jest rehabilitacja społeczna. Siedząc na wózku czuję się niejako ubezwłasnowolniony, a przecież jako osoba słabo chodząca chciałbym móc się swobodnie przemieszczać – mówi Mariusz Urbanek.

Od wielu lat zastanawiał się jak pogodzić rower z wyjazdem na turnus. „Stary” rower mierzy ponad dwa metry długości i metr szerokości, czyli transport pociągiem, autobusem, samochodem osobowym jest niemożliwy, a już na pewno bardzo trudny. – Około dwóch lata temu w poszukiwaniu nowych rozwiązań konstrukcyjnych natrafiłem w Internecie na trójkowy składany rower.

Po kilku dniach surfowania udało mi się dotrzeć m.in. do firmy AZUB w Czechach. Najpierw były długie tygodnie analizy wszystkich materiałów związanych z tą firmą, które były publikowane w Internecie. – Początkowo do tego projektu nie podchodziłem ze zbytnim zaangażowaniem. Momentami byłem wręcz nastawiony, że to i tak się nie uda. Dlatego też były tygodnie, miesiące, w których to pomysł o „nowych nogach”, bo tak nazywam mój rower, odkładałem do szuflady – wspomina Mariusz Urbanek.

Tak było do listopada 2013 roku, kiedy trafił na spotkanie grupy wsparcia rodziców dzieci niepełnosprawnych stowarzyszenia OLIGOS. – Na tym spotkaniu moja partnerka Marysia przeczytała artykuł, w którym opisała czym jest dla mnie rower. Tematem tym bardzo zainteresowała się pani Elżbieta Piotrowska, prezes OLIGOS-u, która m.in. poprzez profil na facebooku nagłośniła całą sprawę – opowiada Mariusz Urbanek.

Od tamtej pory ruszyła ogromna lawina dobrych ludzi, dla których ta sprawa nie jest obojętna. – Do dziś nie jestem w stanie powiedzieć, w jaki sposób ten temat dotarł do lokalnych mediów, które dodatkowo nagłośniły całą sprawę, a z pewnością bez których nie byłoby dzisiejszego finału – mówi Mariusz.

Już w grudniu 2013 roku zgłosiła się Młoda Para która postanowiła pomóc poprzez zbiórkę wśród swych znajomych. Zbiórka odbyła się w ramach akcji „1% – Jestem Wasz Jedyny”. Od stycznia do końca kwietnia 2014 roku skupił się na dotarciu do jak największej ilości osób, by przekonać podatników do przekazania 1% na ten cel. – Pomagali mi rodzina, znajomi, przyjaciele, znajomi tych znajomych i bardzo wiele innych osób, których nie jestem w stanie wymienić bo ich po prostu nie znam… – mówi Mariusz.

Od lutego do lipca 2014 pojawiło się osiem artykułów w internetowych mediach oraz w lokalnej prasie. – W czerwcu anonimowa starsza kobieta zgłosiła się do redakcji „Nowin”, przekazując 1000 zł darowizny na ten cel, wyobrażacie to sobie? Druga taka równie pozytywnie zaskakująca sytuacja była kiedy to w lipcu dostałem maila od pana młodego. Razem z narzeczoną, w ramach „weselnych kwiatów”, postanowili zorganizować zbiórkę i przekazać zabrane środki również na mój cel. Zebraną kwotę zaokrąglili do 2000 zł – mówi Mariusz Urbanek.

Wiedząc jakie były wpływy z 1 % w poprzednich latach, był pełen obaw, czy uda się zebrać kilkanaście tysięcy złotych na składany rower trójkołowy dopasowany. Dlatego też złożył wniosek o dofinansowanie w PCPR-rze. Pod koniec września otrzymał pozytywną odpowiedz i podpisał umowę o dofinansowanie w wysokości 9058 zł (w tym 1812 zł własnego wkładu).

Rozpoczął się prawdziwy wyścig z czasem, gdyż musiał dopracować techniczne szczegóły oferty i doprecyzować procedurę zakupu. – A ja ze dwa słowa po czesku i trzy po angielsku. Przypomniałem sobie o koledze Robercie, z którym zaczynałem jeździć na dłuższych trasach. Pomagał mi kupując części rowerowe właśnie w Czechach. Dziś Robert jest konstruktorem maszyn, w swej pracy wykorzystuje języki czeski i angielski, zna też bardzo dobrze moje ograniczenia fizyczne, dlatego też był właściwą osobą na właściwym miejscu – mówi Mariusz.

Ostatnim lecz najważniejszym etapem było „pogodzenia” względów formalnych, dwóch źródeł finansowania oraz zapłaty zagranicznego produktu. Tutaj dużą pomoc okazało stowarzyszenie OLIGOS. Z powodów proceduralnych przy zakupie skorzystał z pomocy firmy BIKE-SYSTEM, której również dziękuje za wieloletnią współpracę.

Całkowity koszt roweru wyniósł 17 598 zł. Brakująca kwota 8540 zł pochodzi z 1% oraz z darowizn bez których nie byłoby dalszego aktywnego życia Mariusza… – Jeden procent oraz darowizny są gromadzone na konie Stowarzyszenia Centrum Społecznego Rozwoju w Łaziskach Górnych bez którego od 4 lat nie byłaby możliwa moja aktywna rehabilitacja – podkreśla.

Akcja wciąż jest kontynuowana, ponieważ pieniądze na rehabilitację Mariusza potrzebne będą już zawsze. – Ze swojej strony na pewno zaskoczę Was jeszcze ciekawymi pomysłami – obiecuje.

– Przy okazji akcji udało mi się poznać bardzo wielu dobrych i mądrych ludzi z wiedzą, która zaowocowała poprowadzeniem tej akcji właściwym torem. Dziś też wiem, że ta wiedza owocować jeszcze przez wiele lat… Deklaruję nieść pomoc innym wykorzystując swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności – mówi Mariusz Urbanek.

Źródło: www.rybnik.com.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany