• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Przypomnijmy, na działce przy ulicy Polnej w Jankowicach dwukrotnie zapadła się ziemia, w tym i w ubiegłym roku.

W tym samym miejscu, powstało zapadlisko o głębokości 7 i szerokości 12 metrów. Kopalnia Jankowice zasypała dziurę przywożąc na miejsce kilkaset ton kamienia. Zlecono także badania Państwowemu Instytutowi Geologicznemu. Te właśnie się zakończyły.

Jak powiedział nam Rafał Sikora z Górnośląskiego oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu, skały zapadły się do głębokości co najmniej 40 metrów. Jak zaznacza, były to badania interwencyjne, które nie pozwoliły zejść głębiej. Dlatego też nie wiadomo, co było przyczyną zapadnięcia się ziemi.

Jak mówią geolodzy, przed postawieniem na działce budynku konieczne są badania geologiczno-inżynierskie. Ekspertyza badań trafiła na biurko starosty rybnickiego i Urzędu Gminy w Świerklanach.

Tymczasem, jak czytamy na stronie jankowice.net – 60 lat temu, dokładnie w 1956 roku, w rejonie ulicy Polnej w Jankowicach także zapadła się ziemia. Powstał wówczas lej nazwany przez mieszkańców „Olma”, miał średnicę około 27 m i głębokość 16 metrów.

Wszystkie wiadomości dotyczące osuwiska w Jankowicach znajdziesz TUTAJ.

Aktualnie dziura jest zasypana. Tak miejsce wyglądało na początku października:

dziura-jankowice-13

dziura-jankowice-12

dziura-jankowice-11

Źródło: www.radio90.pl
 • mar

  Rozumie wszystko, ale żeby badanie interwencyjne trwało ponad miesiąc. Po miesiącu badania, gdzie PSG postawiło sobie za cel zbadanie terenu i określenie przyczyny tego zjawiska. Można stwierdzić jedno, że PSG (Państwowa Służba Geologiczna)nie zrealizowała planu badania. Pomimo tego, że dysponują specjalistycznym sprzętem doszli do tego, że skały zapadły się do głębokości co najmniej 40 m. Brawo!. Te wyczerpujące wyniki badania z pewnością uspokoją mieszkańców. Cały teren powinien zostać poddany padaniu, na prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego takiego zjawiska, a prawdopodobieństwo jest duże, tylko nie wiadomo w którym miejscu, żeby się nie okazało, że komuś się dom zapadnie. Czekam, może podadzą coś więcej do informacji publicznej.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany