• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Udzielanie pomocy poszkodowanym w katastrofie trenują od środy w Jastrzębiu Zdroju strażacy i współpracujące z nimi na co dzień służby. Scenariusz ćwiczeń zakłada poważne zniszczenia po tąpnięciu – np. zawalenia budynków i uszkodzenia gazociągu. Miejscem działań, które zakończą się w piątek, są obiekty byłej kopalni Moszczenica i Elektrociepłowni Moszczenica.


Poza strażakami z kilku województw – wśród nich są grupy wyspecjalizowane w ratownictwie wysokościowym czy chemicznym oraz grupy poszukiwawcze z psami – w ćwiczeniach biorą udział także służby medyczne i policjanci. Rolę poszkodowanych odegra około stu pozorantów. W ćwiczeniach wykorzystane będą śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i policji.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik śląskiej straży pożarnej starszy brygadier Jarosław Wojtasik, nie jest to pokaz sprawności służb, ale działania, które mają wiernie oddać realia rzeczywistej akcji ratowniczej i jak najlepiej skoordynować współpracę przed prawdziwymi akcjami.

Dlatego – w zależności od rozwoju sytuacji na miejscu i decyzji dowódców – do Jastrzębia mogą zostać niespodziewanie wezwani strażacy z dowolnych jednostek w regionie. – Szacujemy, że w szczytowym momencie w akcji weźmie udział nie mniej niż 400 osób – powiedział rzecznik. Ćwiczenia będą oceniane przez obserwatorów wyznaczonych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, którzy będą mogli decydować również o ich przebiegu.

Czytaj więcej na www.dziennikzachodni.pl
 • corporation offshore

  I nie tylko… Bo w międzywojewódzkich ćwiczeniach Centralnego Odwodu Operacyjnego „Śląsk 2012”, organizowanych przez Komendanta Państwowej Straży Pożarnej, wzięły udział specjalistyczne grupy ratownicze z kilku województw oraz inne podmioty pozapolicyjne.

 • silver price

  I nie tylko… Bo w międzywojewódzkich ćwiczeniach Centralnego Odwodu Operacyjnego „Śląsk 2012”, organizowanych przez Komendanta Państwowej Straży Pożarnej, wzięły udział specjalistyczne grupy ratownicze z kilku województw oraz inne podmioty pozapolicyjne.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany