• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Po publikacji materiału na temat protestu mieszkańców Świerklan na portalu nowiny.pl, wypowiedział się rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. – Ze zdziwieniem przyjęliśmy sformułowanie, iż protest mieszkańców Świerklan skierowany był „przeciwko działaniom ZDW w Katowicach”. Jeśli tak rzeczywiście było – w co wątpię – słuszny protest mieszkańców tej miejscowości, skierowany był pod złym adresem. ZDW w Katowicach nie spowodowało, że DW 932 porusza się zbyt wiele ciężkich pojazdów.


Także to nie ZDW w Katowicach zatrudnia kierowców tirów, którzy jakże często przekraczają przepisy ruchu drogowego i jeżdżą zbyt szybko – informuje rzecznik ZDW w Katowicach Ryszard Pacer, jednocześnie stojąc na stanowisku, że droga w Świerklanach faktycznie wymaga remontu.

– Uważamy, że pozostającą pod naszym zarządem DW 932, od skrzyżowania z DW 930 w kierunku Marklowic, należałoby natychmiast przebudować. Jest to jeden z najbardziej zdegradowanych odcinków dróg w całej sieci dróg zarządzanych przez ZDW w Katowicach. Na naszej liście priorytetów odcinek ten jest bardzo wysoko! Jest tylko jeden problem. Potrzeba na to ok. 4 mln złotych. Podobnie droga łącząca Wodzisław Śl. z Jastrzębiem-Zdrój (DW 933). Jest w tragicznym stanie, wymaga całkowitej przebudowy. Przewidywany koszt: ok. 25 do 30 mln złotych. W niewiele lepszym stanie są DW 936, DW 933 w Wodzisławiu i Pszowie i wiele innych dróg. Gdyby przebudować wszystkie drogi wojewódzkie w powiecie wodzisławskim, które tego wymagają , musielibyśmy wydać prawdopodobnie ok. 150 mln zł. Tymczasem nasz tegoroczny budżet to 250 mln zł na wszystkie wydatki; bieżące utrzymanie dróg, remonty, naprawy, itd.

Dalszy ciąg artykułu na www.nowiny.pl

Autor: ska

Więcej we wtorkowym Tygodniku Rybnickim!
 • Karol

  Panie Pacer niech sie Pan zajmnie dobrym zarządzaniem Drogami Wojewódzkimi a zarządzanie Gminą niech Pan zostawi Gminie… I niech Pan nie kpi z mieszkańców zadając w gazetach pytania co ludziom da remont tej ulicy bo to są kpiny i bezsensowne pytania, bo ludziom nie chodzi głównie o szybkość jak to pan stwierdził samochodów i ciężarówek ale o pękające chałupy…

 • Krzysio

  w czwartek dowiemy się że możemy coś tym zrobić.Ale mieszkańcy Pogodnej zatarasują drogę no to ci którzy chcą jechać tą drogom to lepiej ni jechać a jak nie to dzieci zrobią porządek.Jak trzeba to opony podziurawimy mamy wiatrówki już zbieramy coś na drogi jakieś kolce.Wiem co się pomyślicie ale jak mamy wracać ze szkoły jak to widzi wójt dziecko zostanie przejechane to drzewa będziemy tnąc na drodze będziemy grać w gry np piłka nożna.Wójcie nie zadziera się z nami.Jak ktoś chce się przyjąć do pomocy to w piątek przyjść na ulice Pogodno jak jedziesz na Rybnik to ostatnio uliczka w prawo na przeciw sklepu Tereska a przed tym sklepie Tereska jest sklep Ewa.PLIS POMÓŻCIE!!!!

 • Krzysio

  no na głupie rzeczy ma pieniądze ale na drogi to nie ma.Dzisiaj na drodze gdzie mieszkam z jednej strony jechało 20 samochodów.A ostatnio dawali nowe płytki i znowu są rozwalone to ulica Pogodna

 • OLO

  Rzecznik pan pacer wogóle nie ma pojęcia, Radni Gminy przecież nie będą przeznaczać na drogę , która jest Drogą Wojewódzką, i gdyby na tej drodze Gmina starała sie coś zrobić to nie ma prawa… Więc niech sie zastanowi co mówi a poza tym nawet śmieszny przykład chodnik do tej pory jest zaśmiecony i jest pełno kamyczków które ludziom wchodzą do butów…TAK ZARZĄD DRÓG WOJEWÓDZKICH ZARZĄDZA!!!!!!

  • Ryszard Pacer

   Panie Olo!

   Przyjmuję krytykę z pokorą. Nie powiedziałem jednak, że radni gminni mają przeznaczać pieniądze na drogę wojewódzką. Powiedziałem tylko, że Pan Radny błądzi mówiąc, że protestami obudzi urzędników. Powiedziałem, że jedynym powodem nie wyremontowania DW 932 w Świerklanach jest brak 4 mln zł. Te pieniądze powinni uchwalić radni sejmiku i o tym radny gminny powinien wiedzieć. Myślę, że teraz łatwiej będzie zrozumieć moją myśl.

   Założę się, że gmina Świerklany też ma problemy z finansowaniem dróg, którymi zarządza, bo ogólnie samorządom nie starcza pieniędzy na na wszystkie pilne wydatki, a praktyka jest taka, że z funduszy na drogi najłatwiej się zabiera fundusze, bo nie od razu widać skutki niedofinansowania remontów dróg.

   Jeśli chodzi o sprzątanie chodników, to po zimie takie sprzątanie jest przeprowadzone przez firmy, które się zajmują bieżącym utrzymaniem dróg wojewódzkich. Przekażę Pańską uwagę inspektorowi, by skontrolował stan chodników w Świerklanach.

   Ryszard Pacer,
   rzecznik prasowy ZDW w Katowicach

   Ogólnie stoimy na stanowisku, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości w gminach, sprzątanie i odśnieżanie chodników należy do zadań własnych gminy. Przecież chodniki służą przede wszystkim mieszkańcom.

   • Krzysio

    mamy to gdzieś chce by nasza ulica była 1 kierunkowa albo rozwal mostek który jest po autostradzie

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany